Skip to main content
informatikatechnikatudomány

Célpontnak szánt műholdat támadhatnak a hekkerek

Szerző: 2023. június 11.No Comments

„A különleges eszközzel a műholdak kibervédelmi képességeit szeretnék tesztelni a lehető legautentikusabb körülmények között.

Ha minden jól megy a SpaceX hordozójának köszönhetően ma este Föld körüli pályára áll az első olyan műhold, amelyet kifejezetten azért küldenek fel, hogy azon a műholdakat potenciálisan veszélyeztető kibertámadásokat tudják tesztelni.

Az űrszondát a The Aerospace Corporation, egy kormányzati finanszírozású dél-kaliforniai kutatási és fejlesztési központ építette az USA űrrendszerekért felelős parancsnokságával és az amerikai légierő kutatólaboratóriumával együttműködve. A projekt premiere két hónap múlva, augusztusban lesz, amikor az évente megrendezett Def Con biztonsági konferencia keretében a selejtezőkben legrátermettebbnek bizonyult öt etikus hekkercsapat megpróbálhatja majd kompromittálni az eszköz rendszereit.

A Moonlighternek keresztelt műhold nagyjából 5 kg tömegű, az energiaellátást biztosító napelemek nélkül pedig egy mindössze 34 x 11 x 11 centiméteres téglatestnyi helyet foglal.

Kényes művelet

A projekt célja a Def Con keretében 2020-ban indított Hack-A-Sat hekkerverseny magasabb szintre emelése azzal, hogy virtuális és laboratóriumi körülmények helyett a felhasználás helyén, azaz Föld körüli pályán legyenek tesztelhetők az űrszondák hardverei és szoftverei.

Ez azonban nem egyszerű feladat, hiszen amíg egy szimulációban alapvetően nem gond, ha az eltérített műhold felett elveszik az irányítás egy támadás miatt, ugyanez a fejünk felett lebegő, rengeteg pénzt és fejlesztést igénylő Moonlighter esetében már nem mondható el.

Ennek megfelelően az eszköz több elkülönült rendszert futtat. A vezérlésért felelős valódi egységet az indulók nem fogják támadni, csak a szeparált környezetben működő, célpontnak kijelölt hálózatot. A remények szerint utóbbi több valósághű támadást is kezelni tud majd, miközben a kritikus rendszerek zavartalanul dolgozhatnak.

Az idén negyedszer kiírt Hack-A-Sat keretében tehát először lesz lehetőségük a biztonsági szakembereknek arra, hogy tudásukat egy működő, pályán lévő műholdon próbálják ki. A sikeres próbálkozók tisztességes órabérre is számíthatnak munkájukért: az első helyezett csapat 50, a második 30, a harmadik pedig 20 ezer dollárt kap.”

Forrás:
Célpontnak szánt műholdra lőhetnek a hekkerek; Bitport.hu; 2023. június 5.
A CRS-28 küldetés egy hekkelhető műholdat is szállított; Séra Gábor; Spacejunkie.hu; 2023. június 9.