„A disszertációmban az önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok közszolgáltatás-nyújtásban való használatának gyakorlatával, a közszolgáltatás-nyújtás korporatizációjával (a kormányzat bürokráciájának közvetlen irányítása alá tartozó szervezet/ feladat egy teljesen vagy többségi kormányzati tulajdonú gazdasági társaságba való áthelyezése…) foglalkozom. Ezzel a tudományos szakirodalom által vizsgált, vállalati formában történő közszolgáltatás-nyújtás hatékonyságáról kialakult és folyamatosan alakulóban lévő kép jobb megértéséhez kívánok hozzájárulni.
…
A közszolgáltatás-nyújtás önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok létrehozására irányuló gyakorlatának hazai környezetben való vizsgálata indokolt, mert mint látni fogjuk, az egy nem kiforrott, jellemzően csak pár vezető kutató által és főként nyugat-európai környezetben vizsgált terület…A rendelkezésre álló irodalmak alapján kijelenthető, hogy nem, vagy határozottan kevés figyelem fordul a közép- és kelet-európai régióra, míg a magyar környezet egyedinek is tekinthető, ami a sajátos történelmi előzményekkel hozható összefüggésbe.A téma kapcsán egyrészt kijelenthető, hogy Magyarországon a rendszerváltás (1989) előtt létező állami (és tanácsi) tulajdonú vállalatok a spontán és az intézményes privatizáció (1988–1989 és 1990-2007) során a rendszerváltás előtti formájukban teljesen megszűntek. Ezen túlmenően (tehát a rendszerváltás és főként a privatizációs időszakon túl) ugyancsak kijelenthető, hogy a mindenkori kormányok más-más módon viszonyultak a privatizáció és államosítás, valamint az decentralizáció kérdéseihez. Sőt, megállapítható az is, hogy a mindenkori kormányok (legyen az központi vagy helyi) rendre más-más módon viszonyultak a korporatizációhoz. Ezek azt sugallják, hogy hazai környezetben a kormányzati szervezetrendszer változásai egyedül politikai okokra vezethetők vissza (mint majd a disszertáció irodalmi áttekintőjében mélyebben bemutatom, a nemzetközi irodalomban pénzügyi, gazdasági-társadalmi és politikai okokkal foglalkoznak).
…
Munkám ambíciója kettős. Egyrészt a magyar eset vizsgálatával elméleti szinten kívánok hozzájárulni a jellemzően nyugat-európai példák alapján kialakult és alakulóban lévő, az önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok közszolgáltatás-nyújtásban történő alkalmazásának hajtóerőiről szóló kép jobb megértéséhez. Másrészt a nemzetközi tudományos diskurzushoz való elméleti hozzájárulás mellett célom empirikusan is becsatlakozni az önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok vizsgálatáról szóló (főként hazai) tudományos térbe, az eddig rendelkezésre nem álló, ám a téma feltárásához szükséges adatok felkutatásával.”
Forrás:
A budapesti korporatizációs hullámvasút: A vállalati formában történő önkormányzati közszolgáltatás-nyújtás dinamikájának magyarázatai az 1990–2022 közötti Magyarországon; Kucsera Bence; Budapesti Corvinus Egyetem, Nemzetközi Kapcsolatok és Politikatudományi Doktori Iskola; A doktori védés időpontja: 2023-IX-12 14:00, helye: Budapesti Corvinus Egyetem E épület 2001-es terem
(A doktori értekezés letöltése PDF-ben.)