Skip to main content
közigazgatás: magyarművelődéstechnikatudomány

UniSpace: elemi magyar érdek a részvétel az űrkutatásban és az űrgazdaságban

Szerző: 2024. március 4.No Comments

„A magyar űrstratégia célkitűzéseivel összhangban létrejött UniSpace programban másfél éve indult négy önálló, de összehangolt űrtudományi szakirányú továbbképzés a Nemzeti Közszolgálati Egyetem koordinációjával. Az első hallgatók most végeztek.

A 17 egyetem együttműködésével létrejött UniSpace program szakirányú továbbképzésein első alkalommal csaknem 70 hallgató kapott szakképzettséget igazoló okiratot. Az első szemeszter közös, a második és harmadik szemeszter képzésenként, tudományterületenként mélyíti el a világűr felhasználásával kapcsolatos ismereteket – magyarázta Horváth Bianka programigazgató az InfoRádióban.

Tájékoztatása szerint négy tudományterületen indítottak képzést jogászok, közgazdászok, mérnökök, műszaki szakemberek és orvosok számára, akik az adott szakterületen képezhették magukat tovább, „rendkívül unikális, nagyon innovatív és speciális tudást szerezve”. Az űrtudomány természetesen olyan terület, ahol folyamatos képzés szükségeltetik, de a program által a hallgatók olyan plusz tudást, hozzáadott értéket kaptak, ami nemcsak elméleti, hanem gyakorlati oldalról is betekintést nyújt számukra az adott szakterületen – tette hozzá a programigazgató.

Horváth Bianka szerint a magyar tudomány fejlődése mellett a hazai gazdaság számára is elengedhetetlen az űriparban való aktív részvétel. Elemi érdekünk, hogy az űripari értékláncban minél több olyan hazai vállat szerepeljen – lépjen előrébb –, ami a versenyképessége tekintetében elengedhetetlen fontossággal bír a gazdaság dinamikus növekedési pályára állítását illetően – fogalmazott.

Példaként említette a mezőgazdaság szempontjából kardinális földmegfigyelési üzletágat, a mindenki által használt GPS-es helymeghatározás területét, de az űridőjárás és a műholdkomponens-gyártás piacát, ahol valós lehetőség kínálkozhat a hazai vállalatok tényleges bekacsolódására. Rendkívüli jelentősége van annak, hogy hamarosan egy magyar űrhajós is a Nemzetközi Űrállomásra utazhat, hiszen ott kutatási tevékenységet is fog végezni.”

Forrás:
UniSpace: elemi érdek az űriparban való részvétel; Várkonyi Gyula; Infostart / InfoRádió; 2024. február 28.
Lásd még:
UniSpace; UniSpace Magyarország Konzorcium