Skip to main content
Európai Uniógazdaságművelődéspolitikatársadalomterületfejlesztés

„Glokális” lehetőségek a vidéki térségekben és távoli területeken élő fiatalok számára, az Európai Unió Tanácsának következtetései

Szerző: 2024. december 1.No Comments

„A Tanács szorgalmazza a vidéki térségekben és távoli területeken élő fiatalok fokozott támogatását – különösen a „glokális” lehetőségek elérhetőségének az oktatás és a foglalkoztatás terén való javítása révén –, amely az Európában jelentkező demográfiai kihívások leküzdésének egyik módja.

„Európában minden fiatalnak egyenlő hozzáféréssel kellene rendelkeznie színvonalas oktatási, képzési és munkalehetőségekhez, ám a vidéki térségekben és távoli területeken élő fiatalok esetében ez gyakran nem áll fenn. A mai következtetésekben a Tanács rávilágít a vidéki fiatalok előtt álló kihívásokra, és arra szólítja fel a tagállamokat és a Bizottságot, hogy teremtsenek „glokális” lehetőségeket a fiatalok számára annak biztosítása érdekében, hogy helyi szinten is egyenlő lehetőségekkel élhessenek.” – Hankó Balázs, Magyarország kultúráért és innovációért felelős minisztere

A vidéki közösségek az Unió identitásának központi elemét képezik, és alapvető szerepet játszanak a fenntartható fejlődésben. Ennek ellenére továbbra is jelentős egyenlőtlenségek állnak fenn a városi és a vidéki térségek között. Különösen a fiatalok szembesülnek azokkal a kihívásokkal, amelyek – egyéb tényezők mellett – abból adódnak, hogy kevesebb a munkalehetőség és korlátozott mind a minőségi oktatáshoz való hozzáférés, mind a szociális és egészségügyi szolgáltatások elérhetősége. E problémák miatt megnő annak a valószínűsége, hogy a fiatalok jobb lehetőségek reményében elhagyják a vidéki térségeket és távoli területeket, ez pedig az elnéptelenedéshez kapcsolódó demográfiai kihívásokhoz vezet.

A Tanács Unió-szerte az erőfeszítések fokozására ösztönzi a hatóságokat annak érdekében, hogy a vidéki térségekben és távoli területeken élő fiatalok számára egyenlő hozzáférést biztosítsanak az alapvető szolgáltatásokhoz, ezáltal képessé téve őket a „glokális” lehetőségek kiaknázására. A „glokális” kifejezés alatt egyrészt a globális gondolkodásra és helyi cselekvésre való képesség, másrészt a helyi (lokális) és a globális szint közötti integráció értendő.

A következtetésekben a Tanács különösen arra ösztönzi a tagállamokat, hogy:

  • javítsák a vidéki fiatalok hozzáférését a digitális szolgáltatásokhoz, például a digitális infrastruktúra megerősítése révén
  • minden szinten vonják be a vidéki térségekben és távoli területeken élő fiatalokat a döntéshozatalba
  • mozdítsák elő minél több és változatosabb, színvonalas munka-, oktatási és képzési lehetőség teremtését a vidéki térségekben és távoli területeken, például olyan ágazatokban, mint a mezőgazdaság és az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás
  • ösztönözzék a nemzedékek közötti szolidaritást és párbeszédet, többek között a helyi ifjúsági szervezetek révén
  • az ifjúságsegítők, az oktatók és a szakemberek képzésébe foglalják bele a fiatalok sokszínű tehetségének elismerését

A Tanács felkéri továbbá a Bizottságot, hogy tegye hozzáférhetőbbé a vonatkozó uniós kezdeményezéseket és alapokat, valamint növelje a vidéki fiatalok láthatóságát az EU ifjúsági programjaiban, ideértve a 2027 utáni uniós ifjúsági stratégiát is.

Háttér

A ma jóváhagyott tanácsi következtetések a 2023. novemberben jóváhagyott, az EU vidéki területeire vonatkozó hosszú távú jövőképről szóló következtetésekre épülnek, amelyben a Tanács felkérte a tagállamokat, hogy „aktívan támogassák a fiatal vidéki polgárokat, többek között azáltal, hogy megkönnyítik számukra a forráshoz és földhöz jutást, változatos és rugalmas foglalkoztatási, képzési és oktatási lehetőségeket biztosítanak, és bevonják őket a szakpolitikák kialakításába és a helyi döntéshozatali folyamatokba”. A következtetések összhangban állnak a magyar elnökség átfogó prioritásainak egyikével: a demográfiai kihívások kezelésével.

Forrás:
„Glokális” lehetőségek a vidéki térségekben és távoli területeken élő fiatalok számára: a Tanács következtetéseket hagyott jóvá; Európai Unió Tanácsa; 2024. november 25.