„Az EU fejlesztéspolitikai prioritásai 2025-ben
Varsó ad otthont február 10–11-én az Európai Unió fejlesztési minisztereinek informális találkozójának. A lengyel uniós elnökség egyik kiemelt eseménye a Külügyminiszteri Tanács fejlesztéspolitikai formátumú ülése (FAC DEV), amely az EU jelenlegi fejlesztési és humanitárius politikájának, hosszú távú fellépéseinek és stratégiai kihívásainak megvitatására szolgál. A találkozó különösen jelentős, hiszen ez lesz az első ilyen ülés az új intézményi ciklusban, amelyen Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, valamint Jozef Síkela, a nemzetközi partnerségekért felelős biztos is részt vesz.
A találkozó kiemelt célja a FAC DEV formátumának megerősítése és hatékonyabbá tétele a döntéshozatalban, valamint az EU fejlesztési együttműködési stratégiáinak alakításában. Az esemény során a miniszterek megvitatják az EU fejlesztésfinanszírozási prioritásait a Negyedik Nemzetközi Fejlesztésfinanszírozási Konferencia (FfD4) előtt, amelyre 2025 júniusában kerül sor Sevillában. Emellett a találkozó lehetőséget biztosít arra is, hogy áttekintsék a Global Gateway stratégia megvalósítását, különös figyelmet fordítva a magánszektor részvételének növelésére a fejlesztéspolitikai beruházásokban.
A lengyel EU-elnökség célja, hogy megerősítse az Unió globális fejlesztéspolitikájának hatékonyságát, különös figyelmet fordítva a válságövezetek támogatására, az állami intézmények és társadalmak ellenálló képességének növelésére, valamint a fenntartható finanszírozási modellek kidolgozására. Az ülés során Mauritánia, Ukrajna és Szíria példáján keresztül vizsgálják meg, hogyan lehet hatékonyabban segíteni a fejlődő országokat a humanitárius és fejlesztési válságok kezelésében.
A varsói találkozón három kiemelt témát vitatnak meg a résztvevő miniszterek. Az első nagy kérdéskör a globális fejlesztési együttműködés és annak finanszírozása, amelynek egyik legfontosabb aspektusa az EU Global Gateway stratégiájának továbbfejlesztése. E kezdeményezés célja, hogy stratégiai infrastruktúra-fejlesztéseket támogasson világszerte, különösen Afrikában, Latin-Amerikában és a Csendes-óceáni térségben, biztosítva az európai értékek és normák érvényesülését. Az EU célja, hogy a finanszírozási mechanizmusok hatékonyabbá tételével és új típusú köz- és magánbefektetések ösztönzésével növelje globális befolyását és csökkentse más geopolitikai szereplők térnyerését.
A második kiemelt témakör Afrikával való együttműködés jövője, amely egyre hangsúlyosabb szerepet kap az uniós fejlesztéspolitikában. Az EU célja, hogy új finanszírozási modellekkel és beruházási programokkal erősítse az afrikai kontinens gazdasági növekedését, különösen az energiaellátás, a mezőgazdaság és a digitális infrastruktúra területén. Az európai és afrikai partnerség az elmúlt években jelentős fejlődésen ment keresztül, de továbbra is nyitott kérdés marad, hogy az EU milyen szerepet vállalhat Afrika fejlődési stratégiájában, és hogyan kerülheti el a donor–recipiens-viszonyt.
A harmadik fő téma az EU fejlesztéspolitikájának és gazdasági versenyképességének összekapcsolása, amely során várhatóan szó esik Mario Draghi jelentésének fejlesztéspolitikai vonatkozásairól. A jelentés egyik kulcsmegállapítása, hogy az európai gazdasági versenyképesség fenntartásához hosszú távú beruházási stratégiára van szükség, amely biztosítja az Unió globális gazdasági befolyását. Az EU fejlesztéspolitikai céljai és a fenntartható finanszírozás kulcsszerepet játszanak ebben a folyamatban, különösen a stratégiai ágazatok, például az energiabiztonság és a digitális innováció területén.
Magyarország számára a fejlesztéspolitika egyik kiemelt területe a Nyugat-Balkán gazdasági és politikai stabilitásának támogatása, amely az EU bővítési politikájának egyik központi eleme, kiemelve a régió integrációját és a fejlesztési források célzott elosztását.”
Forrás:
Mit várhatunk Varsóban?; Taraczközi Anna; Öt perc Európa blog, Ludovika.hu; 2025. január 7.