Skip to main content
Európai Unióközigazgatás: külföldönMesterséges Intelligencia (MI)

Mesterséges intelligencia: az Európai Unió visszafogja a szabályozást a beruházások fellendítése érdekében

Szerző: 2025. február 16.No Comments

„Az EU csökkenti a technológiai szabályozást, hogy ösztönözze a mesterséges intelligenciába történő beruházásokat, de nem az amerikai nagy technológiai vállalatok és a Trump-kormányzat nyomása miatt – mondta a szervezet digitális vezetője.

Henna Virkkunen, az Európai Bizottság digitális politikáért felelős ügyvezető alelnöke elmondta, hogy az EU „segíteni és támogatni” kívánja a vállalatokat a mesterséges intelligenciára vonatkozó szabályok alkalmazásakor, mivel az EU igyekszik növelni a versenyképességet, és nem akar lemaradni erről a technológiáról. Brüsszelnek biztosítania kell, hogy „ne rójunk még több jelentéstételi kötelezettséget a vállalatainkra” – mondta. Donald Trump amerikai elnök megtorlással fenyegette meg az EU-t az amerikai technológiai vállalatokra kirótt bírságok miatt. A Fehér Házba való visszatérése felbátorította a Szilícium-völgy vezetőit abban az álláspontjukban, hogy az EU szabályozási szorítása árt a cégeiknek.

A hét elején a párizsi MI-csúcstalálkozón JD Vance amerikai alelnök a Big Tech-et célzó „terhes nemzetközi” szabályok ellen emelt szót. A Bizottság azóta bejelentette, hogy visszavonja a tervezett, a mesterséges intelligenciáról szóló felelősségről szóló irányelvet, amely a dereguláció szélesebb körű előmozdításának része. Virkkunen azt is elmondta, hogy a mesterséges intelligenciáról szóló, várhatóan áprilisban megjelenő gyakorlati kódex a meglévő MI-szabályokban foglaltakra fogja korlátozni a jelentéstételi kötelezettségeket.

Az EU nemrég elfogadott mesterséges intelligenciáról szóló törvénye három kategóriába sorolja a technológiákat az emberi egészségre és biztonságra jelentett kockázatok alapján, például ha van orvosi alkalmazásuk, vagy ha a tömegközlekedésben alkalmazzák őket. Minél magasabb a kockázati kategória, annál szigorúbbak a jelentéstételi követelmények. A nagy teljesítményű mesterséges intelligenciamodellekre, például az OpenAI GPT-4 és a Google Gemini modellekre további kötelezettségek is vonatkoznak, például átláthatóbbá kell tenniük a modellek képzésének módját.

A Google és a Facebook tulajdonosa, a Meta régóta kritizálja a szabályozást. Joel Kaplan, a Meta vezető lobbistája e hónap elején Brüsszelben azt mondta, hogy a kódex „kivitelezhetetlen és technikailag megvalósíthatatlan követelmények” bevezetésének kockázatával jár. Virkkunen azonban hangsúlyozta, hogy a deregulációs törekvés mögött az EU saját versenyképességének növelésére irányuló törekvése áll, és nem „az USA-tól függ”. „Nagyon elkötelezettek vagyunk a bürokrácia és a bürokrácia csökkentése mellett” – mondta. Brüsszel nem tervezi, hogy gyengítse az online platformokra vonatkozó szabályainak végrehajtását, amelyek „működnek” az egyenlő versenyfeltételek biztosítása érdekében – mondta.

Az amerikai cégek eddig nagyrészt betartották az uniós szabályokat, mivel kontinensünk az egyik legnagyobb piac az amerikai vállalatok számára. „Nyitottak vagyunk az üzletre, de azt is biztosítani akarjuk, hogy megvédjük saját értékeinket és életmódunkat” – mondta Virkkunen. „Digitális világunk nem lehet vadnyugat, ahol nincsenek szabályok”. ”

Forrás:
Az EU visszafogja a szabályozást a beruházások fellendítése érdekében; SG.hu; 2025. február 14.