Skip to main content
Európai Uniógazdaságközigazgatási informatikaMesterséges Intelligencia (MI)technikatudományzöld átállás

Európai Bizottság: 1,3 milliárd euró a mesterséges intelligenciára, kiberbiztonságra és a digitális készségekre – Digitális Európa (DIGITAL) 2025–2027

Szerző: 2025. március 30.No Comments

„A Bizottság a mai napon elfogadott, a Digitális Európa program (DIGITAL) 2025–2027-es munkaprogramján keresztül 1,3 milliárd eurót különít el az Európa jövője és a kontinens technológiai szuverenitása szempontjából stratégiai fontosságú kritikus technológiák bevezetésére.

A munkaprogram a mesterséges intelligencia (MI) bevezetésére, valamint a vállalkozások és a közigazgatás általi alkalmazására, a felhőre és az adatokra, a kiberrezilienciára és a digitális készségekre összpontosít.

Konkrétabban, a DIGITÁLIS munkaprogram fő prioritásai a következők:

  • A generatív MI-alkalmazások rendelkezésre állásának és hozzáférhetőségének javítása, többek között az egészségügyi és a gondozási ágazatban. A rendelkezésre álló finanszírozás az immerzív környezetek, az úgynevezett „virtuális világok” tesztelésére, a mesterséges intelligenciáról szóló jogszabály végrehajtására és az energiahatékony közös adatterek kiépítésére fog irányulni. Ezek az intézkedések kulcsfontosságúak a mesterségesintelligencia-gyárakra vonatkozó kezdeményezés végrehajtásához, amelynek célja generatív mesterségesintelligencia-modellek kidolgozása a vállalkozások és a közszféra számára.
  • Az európai digitális innovációs központok támogatása. Ez a központok hálózata, amely hozzáférést biztosít a vállalatok és a közszféra számára a műszaki szakértelemhez és a technológiák teszteléséhez, valamint tanácsadást, képzést és készségeket biztosít a legújabb technológiák alkalmazásához. Elő fogja mozdítani a mesterséges intelligencia széles körű elterjedését a magán- és állami szervezetekben Európa-szerte.
  • A díjnyertes Destination Earth kezdeményezés kiépítése, amely a Föld digitális modelljének kiépítésén dolgozik az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás és a katasztrófakockázat-kezelés támogatása érdekében. A finanszírozás hatékonyabb modellt fog kiépíteni, amelyhez több kutató férhet hozzá.
  • A kiberreziliencia fokozása. Az olyan kiberbiztonsági megoldások, mint az uniós kiberbiztonsági tartalék, javítani fogják a kritikus infrastruktúrák, köztük a kórházak és a tenger alatti kábelek rezilienciáját és biztonságát.
  • Az uniós oktatási és képzési intézmények digitális készségekkel kapcsolatos kapacitásának fejlesztése annak érdekében, hogy táplálhassák és vonzhassák a tehetségeket, miközben fejlesztik az európai munkaerő fejlett készségeit.
  • Az új uniós digitális személyiadat-tárca architektúrájának és az európai bizalmi infrastruktúrának a megkönnyítése, valamint a tagállamokban való elfogadásának előmozdítása.
  • A közszféra átalakításának ösztönzése hatékony, magas színvonalú, interoperábilis digitális közszolgáltatások fejlesztésével.

Az innovációt az új Stratégiai Technológiák Európai Platformja (STEP) is fel fogja gyorsítani, amely a STEP Seal minőségi védjegyet olyan ígéretes projekteknek ítéli oda, amelyek javítják a köz- és magánfinanszírozáshoz való hozzáférés lehetőségét.

Következő lépések

A következő DIGITÁLIS pályázati felhívásokat várhatóan 2025 áprilisában teszik közzé, az év hátralevő részében pedig további felhívásokat tesznek közzé. Az EU Funding & Tenders portálon tájékozódhat a nyílt pályázati felhívásokról.

A felhívások nyitva állnak az uniós tagállamok, az EFTA/EGT-országok és a DIGITAL-hoz társult országok vállalkozásai, közigazgatási szervei és egyéb szervezetei előtt.

Háttér

A DIGITAL az EU első olyan finanszírozási programja, amely teljes mértékben arra összpontosít, hogy a digitális technológiát eljuttassa a vállalkozásokhoz és a polgárokhoz. A 2021–2027-es időszakra vonatkozó jelenlegi többéves pénzügyi keret 8,1 milliárd eurós költségvetésével hozzájárult Európa társadalmának és gazdaságának digitális átalakulásához.

Kifejezetten a kiépítésre összpontosítva a DIGITAL kiegészíti a más uniós programok, például a Horizont Európa, „az EU az egészségért” program, az InvestEU, az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz, valamint a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz keretében végrehajtott beruházásokat.

További információ

Digitális Európa program – A 2025–2027-es időszakra szóló munkaprogram

Tájékoztatás a Digitális Európa program keretében nyújtott finanszírozásról

Idézet(ek)
„Az európai technológiai szuverenitás biztosítása a fejlett technológiákba való beruházással és annak lehetővé tételével kezdődik, hogy az emberek fejleszthessék digitális kompetenciáikat. A Digitális Európa program kínálta lehetőségekkel biztosítjuk, hogy az új technológiák – és az azokban rejlő új lehetőségek – eljussanak az európai polgárokhoz, vállalkozásokhoz és közigazgatási szervekhez.” – Henna Virkkunen, a technológiai szuverenitásért, a biztonságért és a demokráciáért felelős ügyvezető alelnök”

Forrás:
A Bizottság 1,3 milliárd eurót ruház be a mesterséges intelligenciába, a kiberbiztonságba és a digitális készségekbe; Európai Bizottság; 2025. március 28.
[Ennek az oldalnak a szövege gépi fordítással készült. Vissza az eredeti nyelvre.
Az Európai Bizottság nem vállal felelősséget a gépi fordítás minőségéért és tartalmáért.
Fontos tudnivalók a gépi fordításról]