„Az amerikai atomipar magyarországi lehetőségeit mérte fel három napon át Justin Friedman, az amerikai külügyminisztérium nukleárisenergia-kereskedelmi versenyképességért felelős vezető tanácsadója. Úgy látja, lenne itt igény például amerikai gyártmányú nukleáris üzemanyagra, sőt, kis moduláris atomreaktorra, azaz SMR-re is. A Világgazdasággal részleteket is közölt.
„A Paksi Atomerőmű alternatív, amerikai üzemanyag-beszállításáról, amerikai gyártmányú kis moduláris atomreaktorok (SMR) magyarországi telepítésének lehetőségéről és a magyar–amerikai nukleáris együttműködésről tárgyaltam Magyarországon három napon át” – válaszolt a Világgazdaságnak Justin Friedman, az amerikai külügyminisztérium nukleárisenergia-kereskedelmi versenyképességért felelős vezető tanácsadója egy háttérbeszélgetésen.
Tárgyalásai Lantos Csaba energiaügyi miniszterrel, Magyar Levente külgazdasági és külügyminiszter helyettessel, Kádár Anna Beatrixszal, az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatójával és (a paksi telephelyen) Horváth Péter Jánossal, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. vezérigazgatójával zajlottak március 25–28. között. A megbeszélések néhány hét, hónap múlva folytatódhatnak.
Az SMR-ek beszerzése már hosszabb ideje terítéken van Magyarországon. Azonban az új fejlesztésű technológia még nem bizonyította, hogy több éven át is stabilan és biztonságosan működik, túl korai beszerzése ezért kockázatos lehet. Lantos Csaba korábban azt közölte a Világgazdasággal, hogy Magyarország kivár az SMR-ekre vonatkozó döntésben, amíg a technológia nem bizonyít nemzetközi porondon is. A Világgazdaság e felvetésére Justin Friedman közölte, hogy a felkínálható amerikai technológia, például a Westinghouse AP300-as (tehát 300 megawattos) reaktora korábbi, nagyobb kapacitású, már sok éve bizonyított reaktortechnológián alapul. Úgy látja, hogy aki későn dönt az SMR beszerzéséről, az lemaradhat, vagy erős versenyre kényszerülhet a hasonló megrendelésekre készülő országokkal. Hangsúlyozta, hogy a stabil energiaellátás nemzeti érdek is.
Indul az SMR-verseny
Ez utóbbi meglátása, illetve Magyarország energiabeszerzéseinek, nukleáris technológiájának megcélzott diverzifikálása lehet érv amerikai, illetve bármilyen más gyártmányú SMR beszerzése mellett is. Jelenleg a hazai atomipari képességek a szovjet (orosz) technológián alapulnak, amelyet
- Pakson négy megbízhatóan működő VVER (nyomottvizes) energiatermelő,
- valamint budapesti kutató-
- és egy szintén budapesti oktatóreaktor
képvisel. E sor folytatásaként – letéve a diverzifikációról és maradva a bevált technológiánál – Magyarország orosz SMR-t is beszerezhetne, de Lantos Csaba (és a hazai atomipari illetékesei) meg kívánnak ismerkedni a világon hozzáférhető összes SMR-technológiával, mielőtt Magyarország választana. Már több országot felkerestek. Így (bár csak kívülről) láthatták az egészen újnak mondott kínai fejlesztést is, január végén pedig az SMR-méretűnél nagyobb brit termék gyártójával, a Rolls-Royce-szal írt alá Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az erőműtípus fejlesztésére összpontosító magyar–brit nukleáris együttműködési megállapodást. (Ebből nem következik, hogy a brit cég szállítja majd a magyarországi SMR-t.)
Találkozás a Framatome-mal
Orosz érdekeltségű területre lépne be valamely amerikai gyártó a főtanácsadó által említett nukleáris üzemanyag piacán is. A Paksi Atomerőmű üzemanyagát az indulása óta az orosz Roszatom leányválalata, a TVEL szállítja. Ez a rend azonban egy tavaly októberben aláírt megállapodás alapján borulna: 2027-től már a francia Framatome-tól érkezne a fűtőelem. A lépés formálisan a TVEL-től való függés csökkentését szolgálná, ám a Framatome éppen a TVEL-lel együttműködve teljesíti majd a magyar megrendelést, mégpedig a 2023-ban alapított vegyesvállalatukon keresztül. A Világgazdaság ezzel kapcsolatos kérdésére Horváth Péter János, az MVM Paksi Atomerőmű vezérigazgatója akkor elmondta, hogy míg a gyártás francia–orosz partnerségben folyik, az eladó egyedül a Framatome lesz. Most tehát ezt a felállást színezné egy amerikai játékos.
Paks II. nincs amerikai terítéken
Újságírónak válaszolva Justin Friedman cáfolta, hogy amerikai cégek bármilyen módon részt kívánnának venni a Paks II. projektben. Úgy látja, hogy Magyarország növekvő energiaigénye a következő években indokolttá teheti több gigawattnyi további, akár két paksi atomerőműnyi nukleáris kapacitás telepítését is. A keresletnövelő tényezőkre példaként említette az új ipari projektek és az adatközpontok erősödő energiaigényét. Ám cáfolta a Világgazdaság azon feltevését, hogy a nagy energiaigény miatt valamely amerikai cég hagyományos nagy atomerőmű építését is kínálná Magyarországnak. Persze – mint jelezte –, ha van rá igény, akkor szívesen.”
Forrás:
Kis atomreaktorokat adna el Magyarországnak az USA; B. Horváth Lilla; Világgazdaság;
2025. március 29.
Lásd még:
Small modular reactor (SMR); Wikipédia