„A Tanács a mai napon ideiglenes megállapodásra jutott az Európai Parlamenttel arról az irányelvről, amely talajegészség-megfigyelési keretet hoz létre a reziliencia javítása és a szennyezett területek kockázatainak kezelése érdekében. Az irányelv emellett meghatározza a területkivonás mérséklésének elveit is, a talajfedettségre és a talajeltávolításra összpontosítva.
Az egészséges talajok jelentik az általunk fogyasztott élelmiszerek 95%-ának az alapját, a világ biológiai sokfélesége több mint 25%-ának otthonát, valamint bolygónk legnagyobb szárazföldi széntárolóját. A talaj ugyanakkor korlátozott erőforrás, és az EU-ban található talajok 60%-a nincs jó állapotban.
Az ideiglenes megállapodás fenntartja azt a törekvésként megfogalmazott, nem kötelező erejű célt, hogy 2050-re egészséges talajok álljanak rendelkezésre. Ezt a megállapodást még mindkét intézménynek meg kell erősítenie.
„A mai napon elért megállapodás azt jelenti, hogy legelső alkalommal alakítottunk ki a talajok Unió-szerte történő értékelésére és megfigyelésére vonatkozó uniós keretet. Legfőbb ideje cselekednünk, mivel az európai talajok 60%-a nem egészséges, és az állapotuk egyre romlik. Az egészséges és reziliens talaj kulcsfontosságú ahhoz, hogy biztonságos és tápláló élelemiszereket és tisztább vizet biztosíthassunk a jövő generációinak.” – Paulina Hennig-Kloska, Lengyelország klímaügyi és környezetvédelmi minisztere
Átfogó megfigyelési keret
A tagállamok – a Bizottság támogatásával – először meg fogják figyelni, majd értékelni fogják a területükhöz tartozó valamennyi talaj egészségét, hogy ennek nyomán a hatóságok Unió-szerte megfelelő támogatást tudjanak nyújtani a talajromlás megelőzése és kezelése érdekében.
A Tanács és a Parlament egyetértett abban, hogy összehasonlítható adatokon alapuló, szilárd és koherens megfigyelési keretet kell létrehozni. Megállapodtak abban, hogy a tagállamok közös uniós módszertan alapján meg fogják állapítani a megfigyeléshez szükséges mintavételi pontokat. A társjogalkotók megállapodtak a PFAS-ek és a peszticidek megfigyelésére irányuló első lépésekről is.
A talajegészség értékelése
Az ideiglenes megállapodás fenntartja a közös talajdeszkriptorok (fizikai, kémiai és biológiai jellemzők) koncepcióját, amelyet az általános megközelítés és a Bizottság eredeti javaslata is tartalmaz.
Ezenkívül a talajegészség leírására szolgáló osztályozást vezet be, amely a Tanács általános megközelítésében meghatározott célértékeken és határértékeken alapulna a következők szerint:
- a hosszú távú célkitűzéseket tükröző, uniós szintű, nem kötelező erejű fenntartható célértékek
- minden egyes talajdeszkriptorra vonatkozóan tagállami szinten meghatározott beavatkozási határértékek, az egészséges talajállapothoz vezető rendelkezések rangsorolásának és fokozatos végrehajtásának lehetővé tétele érdekében
A területkivonás mérséklése
Az új irányelv meghatározza a területkivonás mérséklésének elveit is, a leginkább látható szempontokra, azaz a talajfedettségre és a talajeltávolításra összpontosítva. A tagállamok figyelembe fogják venni ezeket az elveket, ugyanakkor a területrendezésre vonatkozó nemzeti döntéseket tiszteletben kell majd tartani [többek között a lakhatásra, a bányászatra, a fenntartható mezőgazdaságra és az energetikai átállásra vonatkozóan].
A következő lépések
Az ideiglenes megállapodást most a Tanácsnak és a Parlamentnek is jóvá kell hagynia, majd a jogász-nyelvészi ellenőrzést követően mindkét intézmény hivatalosan is elfogadja azt.
Háttér
A Bizottság által 2021-ben előterjesztett uniós talajstratégia szerint az EU talajainak riasztó állapota elsősorban a célzott uniós jogszabály hiányának tudható be. Annak érdekében, hogy a talaj ugyanolyan szintű védelemben részesüljön, mint amely az Unióban a vízzel, a tengeri környezettel és a levegővel kapcsolatban már létezik, a Bizottság 2023. július 5-én benyújtotta a talajmegfigyelésről szóló irányelvjavaslatot.
Az irányelv legvégső törekvésként megfogalmazott célkitűzése az, hogy – az EU szennyezőanyag-mentességi célkitűzésével összhangban – 2050-re valamennyi talaj egészséges állapotban legyen. Az irányelv emellett az ENSZ 2030-ig tartó időszakra vonatkozó fenntartható fejlődési menetrendjének teljesítéséhez is hozzá fog járulni.
- A talajmegfigyelésről szóló jogszabály: az EU úton van a talajok egészséges állapotának 2050-ig történő elérése felé (sajtóközlemény, 2024. június 17.)
- A talajmegfigyelésről szóló jogszabályra vonatkozó általános megközelítés
- A 2030-ig tartó időszakra vonatkozó uniós talajvédelmi stratégia
”
Forrás:
A talajmegfigyelésről szóló jogszabály: a Tanács megállapodásra jutott az Európai Parlamenttel; Európai Unió Tanácsa; 2025. április 10.