„A hazai biológiai sokféleség megalapozott védelme érdekében, több évnyi előkészítést követően új országos hatású fejlesztés indul az állami természetvédelem információs rendszereinek korszerűsítésére. „A hazai biológiai sokféleség állapotának korszerű módszerekkel történő nyomon követéséhez szükséges adatbázisok, módszertanok és információs rendszerek integrált fejlesztése” című, KEHOP_Plusz-3.2.2-24-2024-00001 azonosítószámú kiemelt projekt a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program Plusz keretében, az Európai Unió támogatásával és hazai társfinanszírozással valósul meg. A projekt 970 millió forint vissza nem térítendő támogatásban részesül.
A 2024. október 1. és 2029. szeptember 30. között megvalósuló „BIOTIKA” projekt fő kedvezményezettje az Agrárminisztérium, amely a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. és a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont partnerségével és széles kutatói bázis bevonásával valósítja meg a két fő pillérre épülő fejlesztést. A projekt a KEHOP_Plusz-3.2.2 Természetvédelmi információs rendszerek fejlesztése felhívás keretein belül valósul meg, a megvalósítás pedig Magyarország teljes területére értendő.
A Magyarország természetvédelmi helyzetét leíró, a változások nyomon követését biztosító Nemzeti Biodiverzitás-monitorozó Rendszer (NBmR) felülvizsgálata során megtörténik a monitorozó programok, valamint az adatfeldolgozás korszerűsítése. A felülvizsgálat keretében átfogó elemzésre kerülnek az NBmR 20-25 éves működése alatt keletkezett adatok. Másik fő tevékenységként a BÁRKA Természetvédelmi Adattár létrehozásával kialakításra kerül mindezeknek az informatikai háttere. A cél egy országosan egységes biotikai adatgyűjtő és -megosztó rendszer létrehozása, valamint az adatok szűrhetőségének, megjeleníthetőségének és elemezhetőségének biztosítása. Mindez kiegészül egy adatbázison alapuló Természetvédelmi fejlesztések eredményeinek interaktív térképi megjelenítése nevű funkcióval, egy Natura 2000 adatbázissal, valamint az állami természetvédelmen kívüli releváns adatbázisok integrációjával.
A fejlesztés eredményeképpen a hazai élővilággal kapcsolatos információk köre jelentősen bővül, illetve az eredmények a társadalom minél szélesebb rétegei számára elérhetők és felhasználhatók lesznek. Ezzel az érdeklődő nagyközönség alaposabb tájékoztatása mellett lehetőséget teremtünk a szakpolitikai tervezési és jelentési folyamatok, illetve a hatósági döntéshozatal hatékonyságának érdemi javítására is. Többek közt olyan fontos kérdésekre is választ kaphatunk, mint például, hogy egy faj, fajcsoport vagy élőhely állapota hogyan változott az elmúlt időszak alatt.
A projektről bővebb információt ITT és az alábbi oldalakon olvashatnak:https://termeszetvedelem.hu/kehop_plusz-3-2-2-24-2024-00001/ és a
https://termeszetvedelem.hu/megujul-az-adatgyujtes-es-adattarolas-rendszere/
További információ kérhető:
Réti-Michalkó Melinda szakmai projektvezető
e-mail: melinda.reti-michalko@am.gov.hu
telefon: +36 (1) 896-7074”
Forrás:
A KEHOP Plusz keretében elindult a BIOTIKA ProjektA KEHOP Plusz keretében elindult a BIOTIKA Projekt; Agrárminisztérium; 2025. április 17.