Skip to main content
Európai Uniófenntartható fejlődéskörnyezetvédelemközigazgatási informatikatechnikazöld átállás

A műszaki alkalmassági jogszabálycsomag felülvizsgálata: biztonságosabb utak, kevesebb légszennyezés és digitális járműdokumentumok

By 2025. április 27.No Comments

„A közúti közlekedésbiztonság és a levegőminőség Unió-szerte történő javítása érdekében a Bizottság a közúti közlekedésbiztonságra és a járművek nyilvántartásba vételére vonatkozó uniós szabályok átfogó felülvizsgálatát javasolja.

Az új szabályok figyelembe fogják venni az elektromos járművek növekvő jelenlétét, és alkalmazkodni fognak a kialakulóban lévő technológiákhoz. Fokozott ellenőrzéseket vezetnek be, beleértve az elektromos járművek és a fejlett vezetéstámogató rendszerek időszakos műszaki ellenőrzését, a régebbi személygépkocsik és kisteherautók éves ellenőrzését, valamint a finomrészecske-szennyezés csökkentése érdekében a nagy kibocsátású járművek kimutatására szolgáló fejlett kibocsátásvizsgálati módszereket. A Bizottság javasolja továbbá a digitális jármű-nyilvántartási és időszakos vizsgálati tanúsítványok bevezetését, a határokon átnyúló adatmegosztás egyszerűsítését, valamint a polgárok védelmét az olyan csalárd tevékenységekkel szemben, mint a kilométer-számláló meghamisítása. Megkönnyíti továbbá az időszakos műszaki ellenőrzéseket azok számára, akik ideiglenesen egy másik uniós országban tartózkodnak.

A javasolt változtatások tükrözik az EU biztonságos és fenntartható mobilitás iránti elkötelezettségét, miközben biztosítják a személyek és áruk szabad mozgását. A becslések szerint 2026 és 2050 között ezek a javaslatok mintegy 7000 életet mentenek meg, és mintegy 65 000 súlyos sérülést előznek meg.

E célból a Bizottság három irányelv felülvizsgálatát javasolja: a járművek időszakos műszaki vizsgálatáról (PTI), a járművek nyilvántartásba vételéhez kapcsolódó okmányokról és a haszongépjárművek közúti műszaki ellenőrzéséről (RSI).

A nem biztonságos és elöregedő járművek kihívásai

A mai javaslat a nem biztonságos járművekre irányul, amelyek hozzájárulnak a balesetekhez, halálesetekhez és sérülésekhez. A legutóbb 2014-ben frissített jelenlegi szabályoknak lépést kell tartaniuk az olyan technológiai fejlődéssel, mint a vezetéstámogató rendszerek és az elektromos járművek növekvő jelenléte az utakon. Emellett a rendkívül szennyező és zajos járművek, bár viszonylag kevesen vannak, a káros kibocsátások aránytalanul nagy részéért felelősek. A jelenlegi szabályok nem kezelik kellőképpen a légszennyezést és a zajt.

Az elöregedő járműflotta növeli a kilométer-számlálóval való visszaélés kockázatát is (azaz a kilométer-számlálók visszagurulása annak érdekében, hogy a járművek futásteljesítménye alacsonyabbnak tűnjön). A csalás elleni küzdelemhez aktualizált szabályokra van szükség. Az elavult eljárások és a modern technológia alkalmazásának mellőzése akadályozza a végrehajtást és a határokon átnyúló együttműködést.

Az új szabályok legfontosabb elemei

A ma javasolt intézkedések a következőket foglalják magukban:

  • A vizsgálatok hozzáigazítása az új járművekhez: Az elektromos járművek időszakos műszaki ellenőrzése és az elektronikus biztonsági rendszerek új vizsgálatai, beleértve a biztonság és a kibocsátás szempontjából releváns rendszerek szoftverintegritásának vizsgálatát.
  • Új kibocsátásvizsgálat: Magas kibocsátású járművek észlelése, beleértve a manipulált járműveket is, az ultrafinom részecskékre és a NOx-re vonatkozó fejlett módszerek alkalmazásával.
  • Csalás elleni küzdelem: A kilométer-számláló állásának rögzítése a nemzeti adatbázisokban a kilométer-számláló előzményeinek határokon átnyúló cseréje céljából.
  • Éves ellenőrzések: 10 évnél idősebb személygépkocsik és kisteherautók esetében.
  • Digitalizáció: Elektronikus jármű-nyilvántartási és időszakos vizsgálati tanúsítványok kibocsátása, valamint közös platformon keresztül történő adatcsere az adminisztratív folyamatok egyszerűsítése érdekében.
  • Az időszakos műszaki vizsgálati bizonyítványok kölcsönös elismerése: A másik tagállamban hat hónapig végzett időszakos műszaki ellenőrzések határokon átnyúló elismerésének biztosítása a személygépkocsik esetében.
  • Jobb adatkormányzás: A műszaki vizsgálóállomások jármű-műszaki adatokhoz való hozzáférésének egyszerűsítése.

Következő lépések

A javaslatokat az Európai Parlament és a Tanács rendes jogalkotási eljárás keretében fogja megvizsgálni.

A megállapodás után a Bizottság előkészíti a szabályok végrehajtásának bizonyos szempontjaihoz szükséges felhatalmazáson alapuló és végrehajtási jogi aktusokat.

Háttér

2021–2030-as időszakra vonatkozó uniós közúti közlekedésbiztonsági szakpolitikai keretben a Bizottság ismételten elkötelezte magát azon ambiciózus célja mellett, hogy 2050-re közel nullára csökkenjen a halálesetek és a súlyos sérülések száma az uniós közutakon („zéró-elképzelés”), 2030-ra pedig 50 %-kal csökkenjen a halálesetek és a súlyos sérülések száma. A Bizottság 2020. évi fenntartható és intelligens mobilitási stratégiájában bejelentett mai javaslatok hozzá fognak járulni e célok eléréséhez.

A Bizottság 2025 márciusában tette közzé a legfrissebb közúti közlekedésbiztonsági adatokat, amelyek azt mutatják, hogy a halálesetek száma fokozatosan csökken az EU-ban, de az előrehaladás továbbra is túl lassú.

A Bizottság a vezetés biztonságos rendszerével kapcsolatos megközelítést hajt végre az EU-ban. Ez a biztonságos rendszer biztonságos vezetést, biztonságosabb járműveket, biztonságosabb infrastruktúrát, alacsonyabb sebességet és jobb ütközés utáni ellátást igényel.

További információ

Javaslat a haszongépjárművek időszakos műszaki vizsgálatáról és közúti műszaki ellenőrzéséről szóló irányelv felülvizsgálatára

Javaslat a járművek nyilvántartásba vételéhez kapcsolódó okmányokról szóló irányelv felülvizsgálatára.

Kérdések és válaszok a műszaki alkalmassági jogszabálycsomag felülvizsgálatával kapcsolatban

Idézet(ek)

„Az EU szilárdan elkötelezett amellett, hogy 2030-ig 50%-kal csökkentse a halálos kimenetelű közúti balesetek és a súlyos sérülések számát. A mai kezdeményezés jelentős előrelépést jelent közútjaink biztonságosabbá tétele, levegőnk tisztábbá tétele és a polgárok életének megkönnyítése terén. A közlekedésre való alkalmasságra vonatkozó szabályaink korszerűsítésével kiaknázzuk a legújabb technológiákat, megerősítjük a végrehajtást, és biztosítjuk, hogy azok lépést tartsanak a mobilitás változó realitásaival.” – Apósztolosz Cicikósztasz, a fenntartható közlekedésért és a turizmusért felelős biztos”

Forrás:
Aktualizált szabályok a biztonságosabb utak, a kevesebb légszennyezés és a digitális járműdokumentumok érdekében; Európai Bizottság; 2025. április 24. (uniós gépi fordítás)
Hivatalos változat: Updated rules for safer roads, less air pollution and digital vehicle documents; European Commission; Apr 24, 2025