„A közös agrárpolitika (KAP) egyszerűsítése és a mezőgazdasági termelők versenyképességének fokozása érdekében az Európai Bizottság a mai napon nagy intézkedéscsomagot terjeszt elő, amely az ágazat adminisztratív terheit, ellenőrzéseit, végrehajtását, válságreagálását és beruházási szükségleteit célozza. A változások évente akár 1,58 milliárd EUR-t is megtakaríthatnak a mezőgazdasági termelők és 210 millió EUR-t a nemzeti közigazgatások számára, miközben rugalmasabbá és könnyebben kezelhetővé teszik a kifizetéseket, bizonyos követelményeket és válságkezelési eszközöket. Ez a kezdeményezés az EU versenyképességi iránytűjével összehangolt, szélesebb körű egyszerűsítési törekvés részét képezi, és támogatja a mezőgazdasági ágazat, valamint különösen a fiatal és az ökológiai gazdálkodók versenyképességét, rezilienciáját és digitalizációját.
A mezőgazdasági termelőkre Unió-szerte súlyos adminisztratív kötelezettségek vonatkoznak, amelyek gyakran nem tükrözik a helyi realitásokat. Ez a szabályozási teher időigényes, és költségeket ró a mezőgazdasági termelőkre és a nemzeti közigazgatásokra. Ez a kötelezettségek alacsonyabb elfogadásához vezet, és elriaszthatja a beruházásokat is.
E kihívások kezelése érdekében a Bizottság most konkrét jogszabályi változtatások révén célzott megoldásokat javasol az operatív tapasztalatok, valamint az érdekelt felek és a tagállamok széles körű visszajelzései alapján.
Egyszerűsített támogatási rendszer a mezőgazdasági kistermelők számára
Annak érdekében, hogy vonzóbbá váljon, a mezőgazdasági kistermelők éves egyösszegű kifizetésének – azaz az egységes éves kifizetésnek – a felső határát 1250 euróról 2500 euróra emelik. A mezőgazdasági kistermelőknek nyújtott kifizetések célja a támogatások kiegyensúlyozottabb elosztásának előmozdítása, a vidéki területek életképességének megerősítése, ahol a mezőgazdasági kisüzemek kulcsfontosságú gazdasági szerepet játszanak, valamint a mezőgazdasági termelők és a hatóságok adminisztratív terheinek csökkentése. Ezek a mezőgazdasági termelők is mentesülnek bizonyos környezetvédelmi szabályok (feltételesség) alól, miközben részesülhetnek a környezetbarát gazdálkodást jutalmazó kifizetésekben (ökorendszerek).
Egyszerűsített környezetvédelmi követelmények és ellenőrzések
Az egyszerűsítési csomag célja, hogy jobban alkalmazkodjon a különböző gazdálkodási gyakorlatokhoz és a helyi feltételekhez, ugyanakkor csökkentse a meglévő nemzeti szabályokkal való átfedéseket.
Például a tanúsított biogazdaságok automatikusan úgy tekintendők, hogy megfelelnek a finanszírozásra vonatkozó egyes uniós környezetvédelmi követelményeknek.
Egyes szigorúbb követelmények esetében a mezőgazdasági termelők a tőzeglápok és vizes élőhelyek védelmére irányuló ösztönzőkben részesülhetnek, a jó mezőgazdasági és környezeti állapotra vonatkozó 2. előírásnak (GAEC 2) megfelelően. Ez a támogatás abban is segíteni fogja őket, hogy megfeleljenek az uniós normákon túlmutató nemzeti szabályoknak, biztosítva erőfeszítéseik méltányos ellentételezését.
Az ellenőrzések adminisztratív terheinek csökkentése érdekében az ellenőrzéseket műholdas és technológiai eszközökkel egyszerűsítik. Emellett bevezetésre kerül egy új elv is: gazdaságonként évente csak egy helyszíni ellenőrzésre kerül sor.
Megerősített válságkezelés és egyszerűbb eljárások a nemzeti közigazgatások számára
A természeti katasztrófák vagy állatbetegségek által érintett uniós mezőgazdasági termelők a KAP-stratégiai tervek keretében rendelkezésre álló új válságkifizetéseknek, valamint a rugalmasabb és hozzáférhetőbb kockázatkezelési eszközöknek köszönhetően jobb támogatásban fognak részesülni.
A tagállamok nagyobb rugalmasságot élveznek KAP-stratégiai tervük kiigazítása során, mivel a Bizottság előzetes jóváhagyására csak a stratégiai módosítások esetében van szükség. Ez pozitív hatással lesz a mezőgazdasági termelőkre, akik gyorsabban profitálnak majd a bevezetett változásokból.
Fokozott versenyképesség és digitalizáció
A mezőgazdasági kistermelők könnyebben juthatnak majd pénzügyi támogatáshoz egy új, egyszerű finanszírozási lehetőség révén, amely akár 50 000 EUR átalányösszeget is kínál gazdaságaik versenyképességének javítása érdekében.
A nemzeti közigazgatásokat tovább ösztönzik interoperábilis digitális rendszerek kifejlesztésére. Az „egyszeri jelentéstétel, többszöri felhasználás” elvét követve a cél az, hogy a mezőgazdasági termelőknek csak egyszer, egyetlen rendszeren keresztül kelljen benyújtaniuk adataikat, ezzel időt takarítva meg, csökkentve az adminisztratív költségeket és javítva a mezőgazdasági üzemek irányítását.
Következő lépések
A jogalkotási javaslatot most az Európai Parlament és a Tanács elé terjesztik elfogadásra.
A KAP fő szabályainak módosítása mellett a Bizottság az év folyamán további egyszerűsítési intézkedésekre is javaslatot fog tenni, többek között a mezőgazdaságon kívüli területeken is, amelyek célja a jelentéstételi és ellenőrzési terhek csökkentése, valamint a KAP egyszerűsítésére irányuló salátarendelet által kínált új rugalmassági mechanizmusok igénybevételének megkönnyítése. Ezeket a lépéseket egy ütemterv vázolja fel.
Háttér
A jelenlegi megbízatása alatt a Bizottság prioritásként kezeli az egymást átfedő, szükségtelen vagy aránytalan szabályokat, amelyek indokolatlan terhet rónak az uniós vállalkozásokra és akadályozzák a fejlődést. A Bizottság új utat mutat az uniós szabályok egyszerűsítése felé, hogy versenyképesebbé és virágzóbbá tegye az uniós gazdaságot. A Bizottság egyértelmű célja, hogy példátlan egyszerűsítési erőfeszítést valósítson meg azáltal, hogy e megbízatás végéig legalább 25%-kal csökkenti az adminisztratív terheket, a kkv-k esetében pedig legalább 35%-kal, anélkül, hogy aláásná a kapcsolódó szakpolitikai célkitűzéseket. A februárban elfogadott első salátarendelet-csomag kiterjedt a fenntartható finanszírozással kapcsolatos beszámolás, a fenntarthatósággal kapcsolatos átvilágítás, az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmus, a taxonómia és az európai beruházási programok messzemenő egyszerűsítésére.
A mezőgazdaságban ez azt jelenti, hogy fokozni kell az uniós gazdaságok versenyképességét, ugyanakkor csökkenteni kell mind a mezőgazdasági termelők, mind a hatóságok adminisztratív terheit, és figyelembe kell venni az uniós mezőgazdasági termelők eltérő helyzetét és szükségleteit.
A mai mezőgazdasági csomag az Európai Bizottság által 2024-ben már bevezetett egyszerűsítési intézkedésekre épül. A csomag egy átfogó jogalkotási egyszerűsítési csomaggal folytatódik, amely a mezőgazdasági termelőket, az agrár-élelmiszeripari vállalkozásokat és a közigazgatási szerveket érintő egyéb szakpolitikákat célozza meg.
Az egyszerűsítési csomag a Bizottság által 2025 februárjában előterjesztett, a mezőgazdaságra és az élelmiszerekre vonatkozó jövőkép egyik kulcsfontosságú eredménye.
További információk
Kérdések és válaszok a közös agrárpolitika egyszerűsítéséről szóló csomagról
A közös agrárpolitika egyszerűsítéséről szóló csomag
A közös agrárpolitika egyszerűsítési csomagját kísérő bizottsági szolgálati munkadokumentum
Uniós intézkedések a mezőgazdasági termelők aggályainak kezelésére – Európai Bizottság
Idézet(ek)
„A ma előterjesztett csomag új lehetőségeket nyit meg a mezőgazdasági termelők előtt. Célunk, hogy beavatkozzunk a jelenlegi programozásba, hogy rövid időn belül konkrét eredményeket érjünk el. Azonnal cselekedni akarunk, elszántan és hatékonyan. Meghallgatjuk a mezőgazdasági ágazat igényeit, és célzottan reagálunk igényeikre, hogy a legjobb munkakörülmények között dolgozhassanak, megerősítsük az ágazat versenyképességét, és modern, hatékony, a termékre – nem pedig a bürokráciára – összpontosító mezőgazdaságot kínáljunk az európai polgároknak.” – Raffaele Fitto, a kohézióért és a reformokért felelős ügyvezető alelnök
„Ez az európai mezőgazdasági ágazatot támogató átfogó intézkedéscsomag újabb jelentős előrelépést jelent egyszerűsítési menetrendünk megvalósításában. Egyszerűbb, arányosabb és igényeikhez jobban igazodó szabályokkal kell támogatnunk az európai mezőgazdasági termelőket. Intézkedéseink hozzá fognak járulni ahhoz, hogy évente közel 1,6 milliárd eurót takarítsunk meg az európai mezőgazdasági termelők számára, miközben megkönnyítik a szabályok és a támogatások navigálását. A bürokrácia csökkentése arra helyezi a hangsúlyt, ami a legfontosabb: a gazdálkodásra, nem pedig a formákra.” – Valdis Dombrovskis, a gazdaságért és a termelékenységért, valamint a végrehajtásért és az egyszerűsítésért felelős biztos
„Visszaállítjuk a pragmatizmust a közös agrárpolitikában. A mai javaslataink egyensúlyt teremtenek aközött, hogy a helyi realitásoknak megfelelő szakpolitikára van szükség, miközben valamennyi mezőgazdasági érdekelt fél számára meg kell őrizni a bizonyos fokú stabilitást. A Bizottság a mezőgazdasági termelők oldalán áll, és minden tőlünk telhetőt megteszünk a bürokrácia csökkentése érdekében, hogy arra összpontosíthassanak, amihez a legjobban értenek; Mindannyiunk számára élelmiszert termelünk, miközben védjük természeti erőforrásainkat. Meggyőződésem, hogy ezek az intézkedések konkrét eredményeket hoznak majd a gyakorlatban. Felszólítom a társjogalkotókat, hogy az év végéig fogadják el ezt a javaslatot, hogy a változások már 2026-ban eljussanak a mezőgazdasági termelőkhöz.” – Christophe Hansen, a mezőgazdaságért és az élelmiszerügyért felelős biztos”
Forrás:
A Bizottság egyszerűsíti a közös agrárpolitikát a mezőgazdasági termelők támogatása és a versenyképesség fokozása érdekében; Európai Bizottság; 2025. május 14. (uniós gépi fordítás)
Commission simplifies Common Agricultural Policy to support farmers and enhance competitiveness; European Commission; May 14, 2025 (hivatalos változat)