Skip to main content
informatikaközigazgatás: magyarközigazgatási informatikaművelődéstechnika

Látogatás a NATO DIANA kiberbiztonsági tesztlaborban

By 2025. május 18.No Comments

„A Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség szakmai delegációja látogatást tett a Milton Friedman Egyetemen működő, az ITSecArea Kft. vezette konzorcium által kialakított NATO DIANA Applied Cyber Defence tesztlaborban. A látogató csoportot dr. Halász Vendel, a Honvédelmi Minisztérium Haderőfejlesztésért és Védelempolitikáért Felelős Államtitkárságának kabinetfőnöke vezette, aki elismeréssel szólt a budapesti laborban folyó munkáról és a konzorcium tagjai közötti szoros együttműködésről.

A vendégeket a Milton Friedman Egyetem nevében dr. Schottner Krisztina rektor asszony, valamint dr. Bárkányi Pál, az ITSecArea Kft. ügyvezetője és a konzorcium szakmai vezetője fogadta. A delegáció részletes tájékoztatást kapott a tesztlabor működéséről, a folyamatban lévő fejlesztésekről és a nemzetközi együttműködési lehetőségekről.

A NATO DIANA (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic) program célja, hogy elősegítse a védelmi innovációt a szövetséges országok között, különös tekintettel a kiberbiztonság, robotika és mesterséges intelligencia területén. A Milton Friedman Egyetemen működő tesztlabor e program részeként kínál lehetőséget a NATO innovátorainak, hogy valós környezetben teszteljék és fejlesszék technológiáikat.

A laborban az ITSecArea Kft. mellett olyan neves magyar cégek szakemberei dolgoznak együtt, mint a Balasys IT Zrt., az OX-IT Kft., az X-Dev Kft. és az Ukatemi Kft. Ez a konzorcium nemcsak a NATO-val való együttműködésben ért el sikereket, hanem a közelmúltban elnyert egy hároméves keretszerződést is, amelynek keretében az ENISA (Európai Hálózat- és Információbiztonsági Ügynökség) magyarországi és ausztriai meghatalmazottjaként tevékenykedik a sérülékenységvizsgálat, incidensmenedzsment és kibergyakorlatok területén.

A konzorcium több tagja részt vett a közelmúltban zárult NATO Locked Shields kibergyakorlaton is, amely a világ egyik legnagyobb és legösszetettebb kiberbiztonsági gyakorlata. A gyakorlat során a résztvevők valós idejű támadásokkal szemben védték meg az informatikai rendszereket, ezzel is bizonyítva felkészültségüket és szakmai kompetenciájukat.

Dr. Halász Vendel a látogatás során hangsúlyozta, hogy a hazai védelmi ipar és a tudományos élet közötti szoros együttműködés elengedhetetlen a nemzeti kiberbiztonság erősítése érdekében. Kiemelte, hogy a tesztlaborban folyó munka és a konzorcium tagjai közötti összefogás példaértékű, és hozzájárul Magyarország védelmi képességeinek fejlesztéséhez.”

Forrás:
Látogatás a NATO DIANA kiberbiztonsági tesztlaborban; Honvédelem; 2025. május 16.