„A Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központ célja Magyarország agroökológiai feltételeinek megfelelő fajtákhoz igazodó termesztéstechnológia termőhely-specifikus meghatározása és kiterjesztése hasonlóan szélsőséges agroökológiai feltételekkel bíró országok adekvát területeire. Az aszályprobléma megoldására kutatóközpontot hoztak létre Karcagon.
Az aszályprobléma megoldását is keresik az új kutatóközpontban
A megnyitó házigazdája dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora volt, aki internetes bejelentkezéssel köszöntötte a résztvevőket. Mint mondta, ez a nap nemcsak Karcag, hanem az egész magyar agrárium számára kiemelkedő jelentőséggel bír.
– Egy olyan intézmény jön most létre, amely tudományos hátterével és gyakorlati orientációjával képes lesz választ adni azokra a kihívásokra, amelyekkel a magyar mezőgazdaság ma és a jövőben szembe kell, hogy nézzen. Az éghajlat kihívásaira a tudomány adja a legjobb választ, és mi itt, a Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központban készek vagyunk felelni – jelentette ki a rektor.
Dr. Fazekas Sándor országgyűlési képviselő köszöntőjében úgy fogalmazott, hogy egy megújulásnak vagyunk ma szemtanúi, hiszen újabb fejezet nyílik az egykori kísérleti, később kutatóintézetként ismert intézmény történetében, új profillal, új kihívásoknak kell megfelelnie.
F. Kovács Sándor országgyűlési képviselő szerint eközben az itt dolgozó gazdáknak kétszer, netán háromszor is többet kell dolgozni ugyanannyi sikerért, mint az ország más területein gazdálkodóknak.
Most is kemény munkával kell reagálniuk az új kihívásokra. Az új központ olyan időpontban jött létre, amikor valami megváltozott a mezőgazdaságban, az emberek gondolkodásában: a vízzel tudatosan kell gazdálkodni, úgy, mintha egy vagyontárgy lenne – jelentette ki a politikus.
Hubai Imre, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára szerint is történelmi pillanatban jön létre a kutatóközpont, hiszen fel kell készíteni a gazdálkodókat az elkövetkezendő időszak kihívásaira.
– A vizekkel való felelős gazdálkodás elérte a politikai döntéshozatal olyan érzékenységét, ahol már nemcsak fontos döntéseket kell meghozni, hanem erőforrásokat is biztosítani kell. A magyar kormány ehhez minden támogatást megad a gazdákat képviselő szervezeteknek és a gazdáknak is, eredményeket ugyanis csak ilyen összehangolt a cselekvéssel lehet elérni – fogalmazott az államtitkár.
A Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központ célja Magyarország agroökológiai feltételeinek megfelelő fajtákhoz igazodó termesztéstechnológia (műtrágya-igény, talajművelés, vetőmagnorma, növényvédelem stb.) termőhely-specifikus meghatározása és kiterjesztése hasonlóan szélsőséges agroökológiai feltételekkel bíró országok adekvát területeire. A központ feladata többek között a klímaváltozás hatásainak felmérése, a tendenciák meghatározása, az aszály és az aszálykárok mértékének számszerűsítése, mezőgazdasági szempontú aszályindexek kidolgozása.
Az előadások után az intézmény megalakítására szervezett rendezvény ünnepélyes táblaavatással zárult. A résztvevők kisétáltak az intézmény bejáratához, ahol dr. Zsembeli József, a központ vezetője mellett dr. Fazekas Sándor, F. Kovács Sándor és Hubai Imre avatták fel a Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központ táblát.”
Forrás:
Különleges központot hoztak létre Karcagon, súlyos probléma megoldásában segíthet – galériával; Daróczi Erzsébet; szoljon.hu; 2025. május 14.