„A Tanács a mai napon jóváhagyta „A mesterséges intelligenciára vonatkozó uniós stratégia felé a tudományban (Towards the EU strategy on AI in science)” című következtetéseket. Ebben a dokumentumban a Tanács átfogó stratégiát szorgalmaz a mesterséges intelligencia tudományban való elterjedésének ösztönzésére, etikus, fenntartható, inkluzív és emberközpontú megközelítéssel.
„A mesterséges intelligencia teljesen átalakíthatja a tudományos felfedezéseket, fellendítheti az innovációt, és növelheti kutatóink termelékenységét. Európának gyorsan meg kell ragadnia ezeket a lehetőségeket, ugyanakkor foglalkoznia kell e gyorsan fejlődő technológia etikai és társadalmi kihívásaival és kockázataival is.” – Marcin Kulasek, lengyel tudományos és felsőoktatási miniszter
A szabályokat megváltoztató technológia
A Tanács következtetéseiben elismeri, hogy a mesterséges intelligencia gyors fejlődése és annak a tudományos kutatásban való alkalmazása úttörő eredményekhez vezetett, és átalakította a tudomány művelésének módját. A mesterséges intelligenciát széles körben használják az adatelemzésben, a szimulációkban és a nagyméretű nyelvi modellekben, ami új felfedezésekhez vezet és növeli a kutatás hatékonyságát. A következtetések kiemelik a mesterséges intelligencia fontosságát mind az alap-, mind az alkalmazott kutatás támogatásában, valamint kritikus szerepét a globális kihívások kezelésében, a versenyképesség javításában, a társadalmi igények kielégítésében és az európai digitális átmenetben.
A mesterséges intelligenciával kapcsolatos együttműködés, különösen a kölcsönös és megkülönböztetéstől mentes nemzetközi szintű partnerségek kulcsfontosságúak a tudományos csere fokozásához, az interoperabilitás biztosításához és a felelős mesterséges intelligenciafejlesztés előmozdításához. A következtetések hangsúlyozzák a mesterséges intelligencia etikus, fenntartható és inkluzív tudományos felhasználásának fontosságát, ami hozzájárul a kutatás, az innováció (K+I) és a globális versenyképesség erősítéséhez. A szöveg emlékeztet arra, hogy a kifejezetten kizárólag tudományos kutatás és fejlesztés céljára kifejlesztett és üzembe helyezett mesterséges intelligencia rendszerek és modellek mentesülnek a mesterséges intelligenciáról szóló törvény alól.
Ideje cselekedni
A következtetések szerint a mesterséges intelligenciának a tudományban betöltött egyre növekvő jelentősége ellenére az EU jelenleg nem rendelkezik olyan szakpolitikával, amely elősegítené a mesterséges intelligencia alkalmazását a tudományban. A Bizottság jelenleg dolgozik a mesterséges intelligenciára vonatkozó új európai stratégia kidolgozásán, amelynek a következtetések szerint a rendelkezésre álló legjobb ismereteken és gyakorlaton kell alapulnia, és a tagállamokkal és a K+I közösséggel szoros együttműködésben kell kidolgozni. A stratégiának különösen ki kell egészítenie a meglévő kezdeményezéseket, és az interdiszciplináris kutatási ökoszisztémákra, az összehangolt szakpolitikai fejlesztésekre, a kutatók továbbképzésére és a megbízható adatokhoz való nyílt hozzáférés biztosítására kell összpontosítania. A stratégiának hangsúlyt kell helyeznie a mesterséges intelligencia eszközeinek a kutatás és innováció (K+I) során történő felelősségteljes és etikus felhasználására is, biztosítva a magánélet védelmét, az adatok integritását és biztonságát. A szöveg továbbá közös európai menetrendet szorgalmaz a mesterséges intelligenciával foglalkozó kutatóközösségek támogatására, valamint az adatokhoz, számítási erőforrásokhoz és tudományos tehetségekhez való hozzáférés javítására. A következtetések tudomásul veszik a Bizottság azon elképzelését, hogy létrehozzák az Európai Mesterséges Intelligencia Kutatási Tanácsot, ugyanakkor felszólítják a Bizottságot, hogy a tagállamokkal közösen dolgozza ki e kezdeményezés részleteit, különösen annak küldetését és irányítását a meglévő kezdeményezések és struktúrák lehető legjobb kihasználása érdekében.
Mesterséges intelligencia készségek a tudományos közösség számára
A következtetések hangsúlyozzák továbbá a kutatók és innovátorok mesterséges intelligenciával kapcsolatos tovább- és átképzésének fontosságát, amelynek célja, hogy oktatási és képzési programok révén áthidalja a digitális készségek terén mutatkozó szakadékot. Ez magában foglalja az olyan kezdeményezéseket is, amelyek célja, hogy Európába vonzzák, megtartsák és visszahozzák az MI-tehetségeket, különösen az alulreprezentált csoportokat, és elősegítsék a sokszínűséget és a nemek közötti egyensúlyt a STEM (természettudományok, műszaki tudományok, matematika) területeken.
Kockázatkezelés
A mesterséges intelligencia alkalmazása a tudományban olyan kockázatokkal is jár, mint az elfogult algoritmusok, az adatmanipuláció és az etikai aggályok, amelyek félretájékoztatáshoz vagy zavarokhoz vezethetnek. E kockázatok mérséklése érdekében a Tanács sürgeti a mesterséges intelligencia kutatásban való felhasználására vonatkozó minőségi referenciaértékek, iránymutatások és legjobb gyakorlatok kidolgozását, amelyek biztosítják a tudományos munka integritását, átláthatóságát és reprodukálhatóságát. A Tanács ösztönzi a FAIR-elvekkel (megtalálhatóság, hozzáférhetőség, interoperabilitás és újrafelhasználhatóság – findability, accessibility, interoperability, and reusability) összhangban álló nyílt adatmegosztást, elősegítve az adatok hozzáférhetőségét, interoperabilitását és az etikus mesterséges intelligencia gyakorlatát.
Végezetül a Tanács felszólít a mesterséges intelligencia tudományba való integrációjának fokozására a szakpolitikai támogatás, az együttműködés előmozdítása, az etikai normák biztosítása és a mesterséges intelligencia képzéséhez szükséges források biztosítása révén.
Háttér
A Bizottság tudományos főtanácsadókból álló csoportja szerint a mesterséges intelligencia az egyik legmegrendítőbb technológiát jelenti, és gyorsan a tudományos folyamatok átalakító eszközévé válik. A mesterséges intelligenciát a kutatásban alkalmazó tudósok aránya a 2020-as 12%-ról 2021-re 16%-ra emelkedett. Az Európai Kutatási Tanácsban a mesterséges intelligencia használata szinte minden területre kiterjed. A 2021-2022-es időszakban a Közös Kutatóközpontban az MI-projektek mintegy negyede használt MI-hez kapcsolódó technológiákat.
- Council conclusions ‘Towards the EU strategy on AI in science’, 23 May 2025 (angolul)
- Commission’s communication: Coordinated plan on artificial intelligence
- Council conclusions on European Court of Auditors Special Report ‘EU Artificial Intelligence ambition – Stronger governance and increased, more focused investment essential going forward’
- Council conclusions on the new European innovation agenda
- Ülések
”
Forrás:
Council calls for an inclusive, ethical, sustainable and human-centric strategy for the uptake of AI in science; Európai Unió Tanácsa; 2025. május 23.