Skip to main content
Európai UniógazdaságinformatikaMesterséges Intelligencia (MI)politikatechnikatudomány

Megjelent az általános célú mesterségesintelligencia-rendszerek (GPAI) gyakorlati kódexe

By 2025. július 10.No Comments

„Az Európai Bizottság a mai napon kézhez kapta az általános célú mesterséges intelligencia gyakorlati kódexének végleges változatát, amely 13 független szakértő által kifejlesztett önkéntes eszköz, és amelyhez több mint 1000 érdekelt fél – többek között modellszolgáltatók, kis- és középvállalkozások, tudományos szakemberek, MI-biztonsági szakértők, jogtulajdonosok és civil társadalmi szervezetek – járult hozzá.

A kódex célja, hogy segítse az ipart a mesterséges intelligenciáról szóló jogszabály általános célú mesterséges intelligenciára vonatkozó szabályainak való megfelelésben, amelyek 2025. augusztus 2-án lépnek hatályba. A szabályok az új modellek tekintetében egy évvel később, a meglévő modellek tekintetében pedig két évvel később válnak végrehajthatóvá a Bizottság MI-hivatala által. Ennek célja annak biztosítása, hogy az európai piacon forgalomba hozott általános célú MI-modellek – beleértve a legerősebbeket is – biztonságosak és átláthatók legyenek.

A kódex három fejezetből áll: Átláthatóság,Szerzői jog, amelyek egyaránt vonatkoznak az általános célú MI-modellek valamennyi szolgáltatójára, valamint Biztonságra és védelem, amelyek csak a legfejlettebb modellek korlátozott számú szolgáltatójára vonatkoznak.

Átláthatóság, szerzői jog, biztonság és védelem

Mivel az általános célú MI-modellek számos MI-rendszer alapját képezik az EU-ban, a mesterséges intelligenciáról szóló jogszabály segíti a szolgáltatókat a megfelelő átláthatóság biztosításában. Ez lehetővé teszi a szolgáltatók számára, hogy ezeket a modelleket beépítsék termékeikbe. A kódex átláthatóságról szóló fejezete felhasználóbarát dokumentációs formanyomtatvány-mintát kínál, amely lehetővé teszi a szolgáltatók számára, hogy egyszerűen, egyetlen helyen dokumentálják a szükséges információkat.

A Kódex szerzői jogi fejezete gyakorlati megoldásokat kínál a szolgáltatóknak az uniós szerzői jogi jogszabályoknak megfelelő politika bevezetésére.

Egyes általános célú MI-modellek rendszerszintű kockázatokat hordozhatnak, például az alapvető jogokat és a biztonságot érintő kockázatokat, beleértve a vegyi vagy biológiai fegyverek fejlesztése előtt álló akadályok csökkentését, vagy a modell feletti ellenőrzés elvesztésével kapcsolatos kockázatokat. A mesterséges intelligenciáról szóló jogszabály előírja, hogy a modellszolgáltatók értékeljék és csökkentsék ezeket a rendszerszintű kockázatokat. A biztonságról és védelemről szóló fejezet a rendszerszintű kockázatok kezelésére vonatkozó legkorszerűbb gyakorlatokat tartalmazza.

Következő lépések

Amint a tagállamok és a Bizottság jóváhagyják a kódexet, az általános célú MI-modellek azon szolgáltatói, akik önként aláírják a kódexet, a kódex betartásával igazolni tudják a mesterséges intelligenciáról szóló jogszabály vonatkozó kötelezettségeinek való megfelelést. Ennek során a kódex aláírói alacsonyabb adminisztratív terheket és nagyobb jogbiztonságot élveznek azokhoz a szolgáltatókhoz képest, amelyek más módon bizonyítják a megfelelést.

A kódexet az általános célú mesterséges intelligenciára vonatkozó kötelezettségek hatálybalépése előtt közzéteendő, az általános célú mesterséges intelligenciára vonatkozó bizottsági iránymutatások fogják kiegészíteni. Az iránymutatások tisztázni fogják, hogy ki tartozik a mesterséges intelligenciáról szóló jogszabály általános célú mesterséges intelligenciára vonatkozó szabályainak hatálya alá, és ki nem.

Bővebb információért

A GPAI gyakorlati kódexe

Kérdések és válaszok a GPAI gyakorlati kódexéről

További információk a GPAI gyakorlati kódexéről

További információk a kidolgozás egészéért felelős vezetőkről és a munkacsoportok vezetőiről

Idézet(ek)

„Az általános célú mesterséges intelligencia gyakorlati kódexének végleges változatának mai közzététele fontos lépést jelent abban, hogy a legfejlettebb MI-modellek ne csak innovatívak, hanem biztonságosak és átláthatóak is legyenek Európában. A mesterséges intelligenciában érdekelt felek által közösen kidolgozott kódex igazodik az igényeikhez. Ezért felkérem az összes általános célú MI-modellszolgáltatót, hogy tartsák be a kódexet. Ez biztosítja számukra a mesterséges intelligenciáról szóló uniós jogszabálynak való megfeleléshez vezető egyértelmű, együttműködésen alapuló utat.” – Henna Virkkunen, a technológiai szuverenitásért, a biztonságért és a demokráciáért felelős ügyvezető alelnök”

Forrás:
Elérhető az általános célú mesterséges intelligenciára vonatkozó gyakorlati kódex; Európai Bizottság; 2025. július 10. (uniós gépi fordítás)
General-Purpose AI Code of Practice now available; European Commission; Jul 10, 2025 (hivatalos, eredeti változat)