„A bevezetéstől számítva három év kellett ahhoz, hogy a kiadott e-személyik száma meghaladja a négymillió darabot – közölte tegnap a Belügyminisztérium. A tárca számításai szerint az elektronikus csipet is tartalmazó személyazonosító igazolványok egymásra rakva közel négyszer olyan magasak lennének, mint a Kékestető, egymás mellé helyezve pedig légvonalban Hegyeshalomtól egészen Nyíregyházáig érnének el.
Az okmány egyébként a legszigorúbb adatbiztonsági követelményeknek is megfelel: tárolóeleme biztonságát, az adatok jogosulatlan felhasználástól való védelmét az okmányhoz tartozó PIN-kódok biztosítják. Az új típusú személyigazolvány az egészségügyi ellátásban, több közösségi közlekedési szolgáltatónál már használható. Csipje egyebek mellett akár két, vész esetén hívandó telefonszámot is tárol. A lakosság körében az e-személyi bevezetésének fő célja az egyszerűbb és gyorsabb e-ügyintézés lehetőségének megteremtése, amely ráadásul minden eddiginél nagyobb biztonsággal történik.
Az egészségügyi alkalmazottak azon csoportjának kötelező e-személyi kiváltása, akik betegadatot fognak továbbítani az elektronikus egészségügyi szolgáltatási tér felé. Tehát az eszköz a kórházakban és a járóbeteg-szakellátó intézményekben az orvosok, a háziorvosok, asszisztenseik, illetve a patikai dolgozók részére szükséges.
Az e-személyit okmányirodai és kormányablak-ügyfélszolgálatok bármelyikében igényelhetjük. Az ügyintézéskor be kell mutatni a személyazonosságot igazoló érvényes vagy egy éven belül lejárt okmányt. Az új eszköz érvényességi időtartama 18 év felettieknek hat, a 12–18 év köztieknek pedig három év, míg a 12 alattiaknak három esztendő, illetve legkésőbb a 12. életév betöltésének időpontja lehet.”
Forrás:
Több mint négymillióan használják az e-személyit; Tar Hajnalka; Magyar Idők; 2019. január 25.