„BP Fatár néven elkészült a főváros ingyenesen letölthető nyilvános fa- és parkkataszter applikációja, amelynek segítségével Budapest polgárai is közreműködhetnek a budapesti zöldfelületek megóvásában és fejlesztésében!
A városvezetés kiemelt célja, hogy óvjuk és fejlesszük meglévő zöldfelületeinket és újakat alakítsunk ki városszerte – Budapest polgárainak bevonásával. Egyszerre fontos számunkra új, nagyméretű közparkok létesítése és a sűrűn beépített városrészek zöldítése fákkal és parkokkal. Ehhez pedig fontos eszköz a naprakész fa és park adatbázis és hibabejelentő alkalmazás folyamatos rendelkezésre állása. Ezt a szerepet látja el a BP Fatár applikáció.
A BP Fatár térképes felülettel segíti az eligazodást, az ismeretterjesztést és a tudatos parkhasználatot a FŐKERT fenntartásában lévő zöldterületeken. Jelenleg a fővárosi kiemelt parkok területei, azok minden fája, utcabútora, játszótere, ivókútja, kerti építménye megtalálható az alkalmazásban GPS jel alapján, illetve az applikációban történő rákereséssel.
Ez megközelítőleg 4 500 000 négyzetméter zöldterületet jelent, az azokon lévő 85 000 darab felvett objektummal és 47 000 darab fával. Minden egyes objektumnak, fának saját adatlapja van, amelyen az adatok és képi információk mellett a használó célzott bejelentést is tehet a fenntartó felé, amennyiben valamilyen problémát észlel.
A fejlesztés következő lépéseként a BP Fatár a kiemelt fasorokkal bővül, ezek felvételezése, adatfrissítése zajlik. A főváros mindezek mellett felveszi a kapcsolatot a kerületekkel is annak érdekében, hogy az applikáció egy későbbi verziójában a kerületi kezelésű fákat és parkokat is meg tudjuk jeleníteni, egyértelművé téve, hogy melyik fa és zöldfelület kinek a kezelése alá tartozik.
Reményeink szerint a BP Fatár a jövőben fokozatosan le tudja fedni Budapest teljes közterületi zöldfelületi állományát (a mintegy 1 milliós darabszámra becsült közterületi fa megjelenítésével).
Az új mobil applikációval – amely a FŐKERT fejlesztésében és a Főváros támogatásával valósult meg – most a zöld infrastruktúra tématerületén is tett a főváros egy nagy lépést a XXI. század és az okosváros célkitűzés elérése felé.”
Forrás:
Bécs, Melbourne és New York után Budapest fáit is leltárba vesszük; FŐKERT Nonprofit Zrt.; 2002. május 6.
Apple App Store és Google Play
„Navigáljon a térképen az Önt érdeklő helyre, majd kattintson a térképen a kataszteri elemeket jelképező pontokra, vonalakra vagy felületekre az adatlap megnyitásához. Az adatlapokon megtudhat a kijelölt kataszteri elemről információkat, illetve a fotókat is megnézheti.
A navigáció támogatására részletes keresőt építettünk be:
-a fakataszterben a fafajok szerint tud keresni, magyar és latin név alapján egyaránt
-a parkkataszterben csoportokba rendezett kategóriák szerint tud keresni
Mindkét keresés eredményeként a térképen látni fogja az keresésnek megfelelő összes kataszteri elem helyét.
Lehetősége van hibabejelentésre minden egyes fa- és parkkataszteri elemhez (például sérült fa, megrongált pad stb.) a FŐKERT Nonprofit Zrt. munkatársai számára, melyet az adott elem adatlapján a Hibabejelentés gombra kattintva tud elindítani.”