Skip to main content
gazdaságközigazgatás: külföldönpolitikaszakirodalomtársadalomtörténelem

Kína a számok tükrében – komplex statisztikai elemzés a kínai társadalom, gazdaság és kormányzat átfogó értékelésére az első centenáriumi cél időszakában

Szerző: 2022. november 6.No Comments

„A történelem során Kína hosszú ideig az egyik meghatározó civilizáció, nagyhatalom volt, majd a 19. században elveszítette nagyhatalmi státuszát, amit a 21. századra egyértelműen visszanyert. Napjainkban Kína jelentős alakítója a világpolitikai és a világgazdasági folyamatoknak. Magyarország és Kína politikai, gazdasági és humán, kulturális kapcsolatrendszere az elmúlt évtizedekben komplexszé és éretté vált. A magyar–kínai viszony Magyarország külpolitikájában stratégiai jelentőséggel bír. A nagymértékben nyitott magyar gazdaságra Kína mindenkori helyzete sokféle – közvetlen és közvetett – hatást gyakorol. Kína 2021-ben ünnepelte az ún. első centenáriumi cél időszakát, ehhez kapcsolódóan Kína vezetői korábban célul tűzték ki, hogy a Kínai Kommunista Párt alapításának (1921) centenáriumára az ország közepesen jómódú társadalommá váljon. Felvetődik a kérdés: mennyiben és miként sikerült teljesítenie Kínának az első centenáriumi célkitűzést napjainkra, és mi várható a következő időszakban? Jelen tanulmány tárgya Kína aktuális helyzetének: társadalmának, gazdaságának, kormányzatának komplex (több szempontú), alapvetően statisztikai szemléletű elemzése.”

Forrás:
Kína a számok tükrében – komplex statisztikai elemzés a kínai társadalom, gazdaság és kormányzat átfogó értékelésére az első centenáriumi cél időszakában; Horváthné Varga Polyák Csilla; Statisztika Szemle; DOI: https://doi.org/10.20311/stat2022.10.hu0949; 2022. október; 100. évfolyam, 10. szám; 949-982. o. (PDF)