Skip to main content
informatikaInternetközigazgatás: magyarközigazgatási informatika

Az amerikai védelmi minisztérium négy céggel szerződött felhőszolgáltatásokra, 9 milliárd dollár értékben

Szerző: 2022. december 12.No Comments

„Az amerikai védelmi minisztérium 9 milliárd dollár keretösszegű felhőszolgáltatási szerződést kötött négy céggel.

Megoldódott a JEDI-probléma: hosszú huzavona után az amerikai védelmi minisztérium a Joint Warfighting Cloud Capability (JWCC) program keretében négy céggel szerződött felhőszolgáltatásokra. Az Amazon Web Services, a Google, a Microsoft és az Oracle osztozik azon a 9 milliárd dolláron, amit a Pentagon a következő hat évben szeretne elkölteni cloud computingra.

A JWCC a korábban meghiúsult Joint Enterprise Defense Infrastructure, azaz JEDI program utódja. A 10 milliárdos keretösszegű JEDI-nél a Pentagon még abban gondolkodott, hogy egyetlen felhőszolgáltatóval szerződik, mert úgy gondolták, hogy a speciális (pl. katonai szintű biztonság) igények miatt nehézkes lenne több szolgáltatóval dolgozni. Ezzel azonban csak konfliktusokat generált.

A 10 milliárd mindenkit megmozgatott

A projektre eredetileg öten pályáztak: az AWS és a Microsoft mellett a Google, az IBM és az Oracle. A Google már 2018-ban kiszállt (az indok: a projekt célja nem egyeztethető össze a vállalat értékeivel, amik eszerint azóta megváltoztak). Végül az üzletet a Microsoft nyerte annak ellenére, hogy az AWS akkor már évek óta megbízható kormányzati szállító volt, és emiatt sokan biztosra vették győzelmét.

A vesztesek tiltakoztak, sőt az Amazon perre ment. Azon az alapon támadta a döntést, hogy abban szerepet játszott Donald Trump akkori elnök a céget alapító Jeff Bezos iránti ellenszenve is.

Bár sokáig úgy nézett ki, hogy a végeláthatatlan pereskedés ellenére a Microsoftot már semmi és senki sem tudja kifúrni a pénzhegy mellől, a Pentagon egy huszárvágással megoldotta a valószínűleg számára is kínos ügyet: 2021 júliusában törölte a JEDI-t, és mint a jó bűvész, előrántotta a cilinderből a JWCC-t.

A Pentagon már az új projektet bejelentő sajtótájékoztatón azt mondta, hogy az Amazont és a Microsoftot eleve esélyesnek tartják a tender egyes elemeinek az elnyerésére, de a másik három nagy, a Google, az IBM és az Oracle is versenyben lehet, és meg is kellene hívni a tenderre.

Végül az IBM kivételével az összes emlegetett szolgáltató ringbe szállt, nem kis munkát adva a védelmi minisztériumnak. A négy ajánlatcsomag feldolgozásával ugyanis nehezen küzdöttek meg az illetékesek, így az eredetileg tervezett márciusi időpont helyett csak pár napja hirdették ki: mind a négy pályázó részesedik a 9 milliárdos programból.

A közönség ezt a végkifejletet várta

Persze a Pentagon döntésében van egy csel. Egyik céggel sem szerződött konkrét munkára. Csupán aláírta, hogy a négy cég egyaránt alkalmas arra, hogy a védelmi minisztérium felhős igényeit kiszolgálja úgy és akkor, ahogy és amikor arra a minisztériumnak igénye van – hívta fel a figyelmet a The Register. A pályázati kiírás szerint a nyerteseknek vállalati szintű, globálisan elérhető felhőszolgáltatásokat kell nyújtaniuk minden biztonsági tartományban és minősítési szinten, a stratégiaitól a taktikaiig.

A 9 milliárd dollár csupán keretösszeg, a Pentagon ennyi pénzt költhet el 2028 júniusáig, azaz ha a teljes keretet felhasználja, és a megbízások nagyjából egyelően oszlanak el a nyertesek között, azok a projektből 2,25 milliárd bevételt realizálhatnak – 6 év alatt. Miközben ennek legalább a tízszeresét termelik felhőből és évente. De reklámnak esetleg jó lesz, véli a The Register.”

Forrás:
Pentagon a felhőben: összesen 9 milliárd jut négy cégnek; Bitport.hu; 2022. december 9.