Skip to main content
Európai Uniógazdaságközigazgatás: magyarpolitika

Az Európai Bizottság még erőteljesebben szólna bele a tagállamok költségvetési politikájába, jelentette ki Varga Mihály

Szerző: 2023. szeptember 17.No Comments

„Bár a háborús és szankciós válság rendkívüli terheket ró a költségvetésre, a hiányt és az államadósságot folyamatosan csökkentjük, ezt a hitelminősítők is visszaigazolták legutóbbi döntéseikben – jelentette ki Varga Mihály az uniós pénzügyminiszterek tanácskozása (ECOFIN) előtt a spanyolországi Santiago de Compostelában.

A tárcavezető kiemelte: az Európai Bizottság még erőteljesebben szólna bele a tagállamok költségvetési politikájába, ezért most tovább növelné a jogköreit. Magyar részről elutasítjuk az olyan javaslatokat, amelyek a nemzetállamok szuverenitását csorbítanák, nem értünk egyet az Európai Bizottság jogköreinek túlzott bővítésével.

A pénzügyminiszter hangsúlyozta: egy járvány után és egy háború szomszédságában az Európai Uniónak válaszolnia kell a magas adósságszintek és költségvetési hiányok okozta kihívásokra. Ezzel minden tagállam egyet ért, azonban a megvalósítás módjával nem – jelentette ki. Hozzátette: elfogadhatatlan, hogy a gazdasági kormányzás keretében Brüsszel maga akarja megszabni, hogy a tagállamok milyen megoldásokkal mérsékeljék a költségvetési hiányt. Ez az eljárás arra a helyzetre hasonlít, amikor 2009-ben, a baloldali kormányzás idején megszorításokat írtak elő Magyarország számára – emlékeztetett a tárcavezető kiemelve, hogy az egyes tagországok költségvetését nemzeti érdekek mentén, a nemzeti kormányoknak kell meghatározni, nem pedig brüsszeli bürokratáknak és a velük kötött alkuknak. Varga Mihály rögzítette: a kormány egyetért a fegyelmezett gazdálkodással, de a megszorításokat elutasítja, a jövő évi költségvetést is ennek megfelelve készítette el.

A háborús és szankciós válság, a visszatartott uniós források, továbbá az egyre növekvő határvédelmi költségek rendkívüli terheket rónak költségvetésre, ennek ellenére a magyar kormány évről-évre csökkenti a költségvetési hiányt és az államadósságot – szögezte le Varga Mihály. Mint fogalmazott: ezt a hitelminősítők is elismerik, a Moody’s legutóbbi jelentésében pozitívan értékelte a kormány elkötelezettségét az egyensúlyi mutatók javítása mellett, ahogyan azt is, hogy a GDP-arányos államadósság fenntartható módon mérsékelhető. A pénzügyminiszter ismertette: az Ecofin napirendjén szerepel a fiskális és monetáris politikák közötti kapcsolat is. A magyar gazdaságpolitikában ez kiemelt jelentőséggel bír, a háborús időkben felértékelődik a fiskális és monetáris politika hatékony együttműködése, a kormány és a jegybank közösen küzd az infláció letörésén”

Forrás:
Az Európai Bizottság még erőteljesebben szólna bele a tagállamok költségvetési politikájába; Pénzügyminisztérium; 2023. szeptember 15.
Lásd még:
Economic and fiscal governance; Európai Bizottság
az előző, tematikus webhelyen belül: Economic governance review; Európai Bizottság
New economic governance rules fit for the future; Európai Bizottság (itt olvashatóak a javaslat anyagai)
Az uniós gazdasági kormányzási keret reformja; Európai Unió Tanácsa; 2023