Skip to main content
Európai UniógazdaságinformatikaInternetpolitikatársadalomtávközléstechnikatudomány

Ki kicsoda az új Európai Parlament technológiapolitikával foglalkozó bizottságaiban?

By 2024. július 28.No Comments

„Sok ismerős arc visszatér az Európai Parlament technológiai politikákkal foglalkozó bizottságaiba, de több kulcsfigura is elhagyta a Parlamentet vagy a bizottságokat.

A Parlament állandó bizottságai és albizottságai kedden (július 23-án) tartották első üléseiket Brüsszelben, ahol két és fél éves ciklusra új elnököket és alelnököket választottak. Az új képviselők döntő szerepet játszanak majd a technológiai politika alakításában, hiszen a következő ciklusban számos új szabályozás várható.

A Belső Piaci és Fogyasztóvédelmi Bizottság (Committee on the Internal Market and Consumer Protection, IMCO) a piacot és a fogyasztókat érintő technológiai szabályozásokkal foglalkozik, az Ipari, Kutatási és Energiaügyi Bizottság (Committee on Industry, Research and Energy, ITRE) pedig a fejlesztéssel, az innovációval és az iparral. Az Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottságé (Committee on the Internal Market and Consumer Protection, LIBE) a magánélet védelme és az adatvédelem.

Ipari, Kutatási és Energiaügyi Bizottság (Committee on Industry, Research and Energy, ITRE)

Az ITRE visszatérő tagjai között van Eva Maydell bolgár EP-képviselő (néppárti), aki koordinálta az ITRE véleményét a mesterséges intelligenciáról és a chipekről szóló törvényről; Pilar del Castillo (néppárti, spanyol), az adattörvény előadója; Alexandra Geese német képviselő (zöldek), aki mesterséges intelligencia és adatvédelemmel kapcsolatos kérdésekkel foglalkozik; és Baart Groothuis holland képviselő (Renew), a kiberbiztonsági NIS 2 irányelv előadója. Egy másik visszatérő európai parlamenti képviselő Michael Bloss (Németország, Zöldek/EFA), aki érdeklődést mutat az iránt, hogyan lehet a technológiát integrálni a környezeti fenntarthatósággal.

Henna Virkkunen (néppárti, Finnország), a kiberbiztonságról szóló törvény és a digitális szolgáltatásokról szóló törvény (DSA) árnyékelőadója, korábban Finnország tudományos és technológiai minisztere, szintén az ITRE tagja. Ő azonban Finnország európai biztosjelöltje, így lehet, hogy elhagyja a Parlamentet.

Figyelemre méltó újonc a magyar EP-képviselő, Dávid Dóra (EPP), aki először indult, és korábban a Metánál és a Bizottság jogi szolgálatánál dolgozott.

Aura Salla finn EP-képviselő szintén a Metánál dolgozott, de a Gazdasági és Monetáris Bizottság (Committee on Economic and Monetary Affairs, ECON) tagja. Ez valószínűleg azt jelenti, hogy nem fog közvetlenül a technológiai politikával foglalkozni, de dolgozhat a magántőke uniós vállalatok számára történő mobilizálását célzó politikákkal, ami a technológiai versenyképességre irányuló törekvések részét képezi.

Cornelia Ernst (The Left), a gyermekek szexuális zaklatását tartalmazó online anyagok felderítéséről és eltávolításáról szóló törvénytervezet árnyékelőadója elhagyta a Parlamentet.

Az ITRE új elnöke Borys Budka (néppárti, Lengyelország) lett, aki Cristian Bușoi (néppárti) román képviselőt váltja.

Christophe Grudler (Renew, Franciaország) veheti át a készülő uniós űrjoggal kapcsolatos munkát, mivel egy másik befolyásos, űrrel foglalkozó törvényhozót, Niklas Nienaß-t (Németország, Zöldek/EFA) nem választották újra.

A biztonságos műholdas kommunikációról szóló törvény (IRIS2) két árnyékelőadójámak másfelé vezet az útja. Massimiliano Salini (Olaszország, Néppárt) már nem teljes jogú IMCO-tag, Ivo Hristovot (Bulgária, S&D) pedig nem választották újra.

Az EU új távközlési szabályozásának nincs egyértelmű vezető képviselője. Az elmúlt mandátumi időszak egyetlen távközlési rendeletén, a gigabites infrastruktúráról szóló törvényen dolgozó legtöbb előadót és árnyékelőadót nem választották újra, vagy Angelika Winzig (Ausztria, néppárti) kivételével elhagyták a bizottságot.

Belső Piaci és Fogyasztóvédelmi Bizottság (Committee on the Internal Market and Consumer Protection, IMCO)

Visszatérő tagok: Alex Agius Saliba (Málta, S&D), az MI-törvény „árnyékelőadója” Kim van Sparrentak (Hollandia, Zöldek) és Svenja Hahn (Renew, Németország), Andreas Schwab (Németország, EPP), a digitális piaci törvény (DMA) előadója, valamint Christel Schaldemose (Dánia, S&D), a DSA előadója.

Az újonnan érkezett képviselők között van a német Katrin Langensiepen (Zöldek/EFA), aki a digitális technológiák hozzáférhetőségéről beszélt, és az ír Regina Doherty (EPP), Írország korábbi foglalkoztatási és szociális védelmi minisztere. Doherty a tőkepiacok javításáról beszélt a digitális és zöld projektek jobb támogatása érdekében.

Paul Tang (Hollandia, S&D), a CSAM-rendelet árnyékelőadója nem indult az újraválasztáson.

Anna Cavazzinit (Németország, Zöldek/EFA), aki a digitális jogokkal és a digitális piac tisztességességével kapcsolatos politikákkal foglalkozott, újraválasztották az IMCO elnökének.

A mesterséges intelligenciáról szóló törvény előadója, Brando Benifei (Olaszország, S&D) mostantól az IMCO-bizottság póttagja, nem pedig teljes jogú tagja.

Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottság (Committee on the Internal Market and Consumer Protection, LIBE)

Visszatérő LIBE-tagok: Jeroen Lenaers (Hollandia, EPP), aki részt vesz az általános adatvédelmi rendeletben (GDPR) és az elektronikus hírközlési adatvédelmi rendeletben; Juan Fernando López Aguilar (Spanyolország, S&D), aki részt vesz a Schengeni Információs Rendszerben (SIS); Birgit Sippel (Németország, S&D), a gyermekek szexuális zaklatásáról szóló online anyagokról szóló ideiglenes rendelet előadója; és Moritz Körner (Németország, Renew), aki szintén a CSAM-ról beszél.

A magyar Donáth Anna (Renew), aki LIBE-előadóként dolgozott a politikai reklámtörvényen, és Patrick Breyer (Zöldek, Németország) már nem tagja a Parlamentnek.

Javier Zarzalejost (Spanyolország, néppárti), a CSAM-ügy előadóját választották a LIBE új elnökévé, López Aguilar (Spanyolország, S&D) helyére.

Markéta Gregorová (Zöldek, Cseh Köztársaság), a Parlament egyetlen megmaradt kalózképviselője valószínűleg az ITRE és a LIBE póttagjaként próbálja majd megvédeni a magánélet és az anonimitás védelmét.

A technológiapolitika szempontjából érdekes más európai parlamenti képviselők

A Jogi Bizottságnak (Committee on Legal Affairs, JURI) is van néhány visszatérő, a technológiapolitikához kapcsolódó képviselője, például Axel Voss (Németország, néppárti), a mesterséges intelligenciáról szóló jogszabály árnyékelőadója és az „A mesterséges intelligenciára vonatkozó felelősségi szabályok”-ról (AI Liability Directive) szóló parlamenti kezdeményezés előadója; René Repasi (Németország, S&D), a javítási jogról szóló törvény (Right to Repair Act) előadója és az IMCO korábbi tagja; valamint Sergey Lagodinsky (Németország, zöldek), a mesterséges intelligenciáról szóló törvény és a termékfelelősségről szóló irányelv (Product Liability Directive) árnyékelőadója.

Damian Boeselagert (Zöldek, Németország), aki az ITRE-ben az adatkezelési törvény és az adattörvény (Data Governance Act és Data Act) árnyékelőadója volt, az ECON-bizottság alelnökévé választották, és az ITRE-ben marad póttagként.

Dragoș Tudorache (Románia, Renew) nem indult az újraválasztáson, és várhatóan a Bizottság MI-hivatalában fog majd dolgozni.”

Forrás:
The who’s who of the Parliament’s tech committees; Julia Tar, Théophane Hartmann; Euractiv; 2024. július 24.