Skip to main content
Európai Unióközigazgatás: külföldön

Uniós ügynökségek: továbbra is problémásak a közbeszerzések

Szerző: 2024. október 27.No Comments

  • Mind a 43 uniós ügynökség esetében jóváhagyták a 2023. évi beszámolókat és bevételeket
  • Négy ügynökség sárga lapot kap a kiadásaik kapcsán
  • Egyértelműbbé és átláthatóbbá kell tenni a saját bevételeket beszedő ügynökségek finanszírozási modelljeit

Az Európai Számvevőszék által ma kiadott éves ellenőrzési jelentés szerint 2023-ban a 43 uniós ügynökség többsége jól irányította a pénzügyeit, de a számvevők négy ügynökség esetében nem adtak hitelesítő véleményt az uniós források elköltésének módjáról. A számvevők megjegyzik, hogy továbbra is a közbeszerzési eljárások jelentik a szabálytalanságok fő forrását. A jelentés 34 ügynökség esetében mutat rá fejlesztésre szoruló területekre.

A 23 tagállamban működő 43 uniós ügynökség technikai, tudományos vagy szabályozási feladatokat lát el, illetve operatív kiadási programokat hajt végre. Az uniós ügynökségek több mint 16 ezer embert foglalkoztatnak, ami az uniós személyzet közel egyötödét teszi ki. A legtöbb ügynökséget szinte teljes mértékben az Unió általános költségvetéséből, a többit részben vagy egészben a tevékenységei körükbe tartozó köz- és magánszektorbeli szervezetek által fizetendő díjakból és illetékekből finanszírozzák.

„Az uniós ügynökségek pénzgazdálkodása általában jó, de újra meg újra találunk hibákat a közbeszerzés terén – jelentette ki François-Roger Cazala, az uniós ügynökségek éves ellenőrzéséért felelős számvevőszéki tag. – Úgy véljük, hogy javítani kell a szerződések odaítélése és végrehajtása céljából alkalmazott eljárásokat, hogy azok a vonatkozó szabályok teljes körű betartása mellett a lehető legjobb értékarányosságot biztosítsák.”

A 43 ügynökségből 39 kapott hitelesítő ellenőri véleményt a 2023. évi kifizetések tekintetében. A négy ügynökség, amely esetében nem ez volt a helyzet (2022-ben szintén négy, 2021-ben pedig egy ilyen volt), az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT), az Európai Munkaügyi Hatóság (ELA), a Kiberbiztonsági Ügynökség (ENISA) és A Szabadságon, A Biztonságon És A Jog Érvényesülésén Alapuló Térség Nagyméretű IT-Rendszereinek Üzemeltetési Igazgatását Végző Európai Uniós Ügynökség (EU-LISA). Az EIT esetében a korlátozott véleményt az általa kezelt támogatások becsült hibaszintje indokolta. A fennmaradó három esetben a minősítés a közbeszerzési eljárások, illetve a szerződések végrehajtása kapcsán feltárt szabálytalanságokon alapult. Ezeknek az ügynökségeknek különös figyelmet kell fordítaniuk a költségvetési rendeletben előírt szabályokra – hangsúlyozzák a számvevők.

A számvevők továbbá felhívják a figyelmet az irányítási és kontrollrendszerek eljárási hiányosságaira, például a műveletek engedélyezése előtti megfelelő ellenőrzések hiányára, a hatáskör-átruházás hiányosságaira vagy a feladatok elkülönítésére. Néhány ügynökségnek jobban be kellene tartania a kifizetésekre vonatkozó jogszabályi határidőket is. Bár a kifizetett késedelmi kamat teljes összege nem volt lényeges, néhány ügynökség esetében a késedelmes fizetések jelentős gyakorisága hírnévromláshoz vezethet.

Ebben az évben rendszeres ellenőrzési munkáját a Számvevőszék az – akár az uniós költségvetésből kapott támogatáson felül (ACER, EASA, EBH, ECHA, EIOPA, EMA, ERA, ESMA), akár egyedüli finanszírozási forrásként (CdT, CPVO, EUIPO és ESZT) – saját bevételeket beszedő tizenkét uniós ügynökség finanszírozási modelljének elemzésével egészítette ki (az összes uniós ügynökség és szerv rövidítése és teljes neve itt található) .

Az uniós ügynökségek által beszedett saját bevételek teljes összege – az uniós Egységes Szanálási Alapba az ESZT által beszedett hozzájárulások nélkül – 2023-ban 1,1 milliárd euró volt, ami a 43 uniós ügynökség azévi összesített költségvetésének mintegy negyedét teszi ki. A bevételi források (pl. tanúsítványok, engedélyek, hozzájárulások, regisztrációs díjak és szellemitulajdon-jogok) és beszedésük módja ügynökségenként eltérőek. Nem minden érintett ügynökség tudta átláthatóan és elkülönítve egyértelműen azonosítani és megadni azon tevékenységek költségeit, amelyek saját bevételt termelnek, illetve amelyeket az uniós költségvetésből finanszíroznak. Ezek a költségek pedig fontosak a döntéshozatal javítása és különösen annak biztosítása érdekében, hogy a díjakat olyan szinten határozzák meg, amely nem vezet jelentős hiányhoz vagy többlethez. A számvevők azt javasolják, hogy a teljes egyértelműség és átláthatóság kedvéért a saját bevételeket beszedő ügynökségek a vonatkozó információkat könnyen érthető formában végleges éves beszámolójukban, összevont éves tevékenységi jelentésükben és egységes programozási dokumentumukban is tegyék közzé.

Háttér-információ

A számvevők ügynökségekre vonatkozó megállapításaival kapcsolatban további információkat az uniós ügynökségekről szóló éves jelentésünk tartalmaz, amely elérhető a Számvevőszék honlapján.

Kapcsolódó hivatkozások

Forrás:
Uniós ügynökségek: továbbra is problémásak a közbeszerzések; Európai Számvevőszék (ECA); 2024. október 24.