„A Tanács a mai napon elfogadta az építési termékekről szóló rendeletet, amely harmonizálja az ilyen termékek forgalmazására vonatkozó uniós szabályokat, megkönnyíti e termékek szabad mozgását az egységes piacon, csökkenti az adminisztratív terheket, továbbá előmozdítja a körforgásos gazdaságot és a technológiai fejlődést az építőipari ágazatban. A jogszabály elfogadásával lezárult a döntéshozatali folyamat.
Az építési termékekről szóló rendelet aktualizálja az e területre vonatkozó hatályos uniós szabályokat, lehetőséget kínál arra, hogy a szabványosítást hozzáigazítsák az új műszaki fejlesztésekhez, emellett javítja a fogyasztók tájékoztatását a digitális termékútlevelek bevezetésével, valamint elősegíti a környezetbarát alternatívák elterjedését. Az új rendelet megkönnyíti az új szabványok elfogadását, és felhatalmazza a Bizottságot arra, hogy amennyiben a szokásos szabványosítási folyamat akadályokba ütközik, bizonyos feltételek mellett egységes előírásokat fogadjon el. Előírja továbbá az építési termékeket kísérő digitális útlevelek rendszerének kidolgozását.
A ma elfogadott rendelet módosítja az „építési termék” fogalommeghatározását. Az építési termékekről szóló rendelet meghatározza a gyártók, az importőrök és más gazdasági szereplők kötelezettségeit, és megerősíti a piacfelügyeletet és a fogyasztóvédelmet. Ezzel egyidejűleg az építési termékekről szóló rendelet tiszteletben tartja azt a tényt, hogy az építési munkák szabályozásának joga továbbra is nemzeti hatáskörbe tartozik.
További lépések
A Tanács általi mai jóváhagyással a jogalkotási aktus elfogadásra került.
A rendeletet – azt követően, hogy az Európai Parlament elnöke és a Tanács elnöke aláírta – kihirdetik az Európai Unió Hivatalos Lapjában, és az a kihirdetését követő 20. napon fog hatályba lépni.
A rendeletnek a szabványok kidolgozására vonatkozó cikkei egy hónappal a hatálybalépést követően válnak alkalmazandóvá. A rendelet összes többi cikke a hatálybalépés napjától számított egy év elteltével lesz alkalmazandó, kivéve a 92. cikket (a szankciókról), amely két évvel a hatálybalépést követően válik alkalmazandóvá.
Háttér-információk
Az EU GDP-jének közel 5,5%-át kitevő építőipari ökoszisztémában több mint 5 millió cég foglalkoztat mintegy 25 millió embert. Az építési termékek ágazatában az EU-ban 430 000 vállalat működik, amelyek együttes teljes árbevétele 800 milliárd EUR-ra tehető. Ezek főként kis- és középvállalkozások, amelyek gazdasági és társadalmi értéke rendkívül fontos az európai régiók és városok helyi közösségei számára.
Az építőipar az erőforrás-kitermelés és -fogyasztás mintegy 50%-áért és az EU-ban évente keletkező összes hulladék több mint 30%-áért felelős. Emellett az épületek felelősek az EU energiafogyasztásának 40%-áért és az energiával kapcsolatos üvegházhatásúgáz-kibocsátás 36%-áért.
Az építési termékekről szóló új rendelet aktualizálja az e területre vonatkozó, 2011-ben elfogadott hatályos jogszabályokat. Az építési termékekről szóló rendelet felülvizsgálata részét képezi annak az intézkedéscsomagnak, amelyet a Bizottság 2022. március 30-án terjesztett elő a környezettudatos tervezésről szóló rendelettel, valamint a fenntartható és körforgásos textiltermékekre vonatkozó uniós stratégiával együtt. Ezek az intézkedések az európai zöld megállapodás és a körforgásos gazdaságra vonatkozó cselekvési terv részét képezik.
- A Tanács tárgyalási megbízása, 2022/0094(COD) (angolul)
- A Bizottság javaslata
- Körforgásos építési termékek: a Tanács és az Európai Parlament ideiglenes megállapodásra jutott (sajtóközlemény, 2023. december 13.)
- Ülések
”
Forrás:
Építőanyagok: a Tanács jogszabályt fogadott el a tiszta és intelligens építési termékek előmozdítása érdekében; EU Tanácsa; 2024. november 5.