„A Linux Alapítvány szerdán közzétette szokás éves jelentését, amelyben a Linux kernel fejlesztésének és fejlesztőinek alakulását vizsgálja. Az utolsó éves kimutatásból egy dolog látszik egyértelműen: az utóbbi időben egyre kevesebb új kód kerül a nyílt forrású rendszermagba, és annak fejlesztését egyre kevesebb cég támogatja – bár ennek ellenére az új kódok abszolút többségét továbbra is a megmaradt cégeknél ezért fizetett, főállású programozók készítik.
A számok tanúsága szerint a még tavaly decemberben kiadott 2.6.32-es verzió még több mint félmillió új sort adott hozzá a megelőző változathoz, a három hónappal később megjelenő 2.6.33 már csak ennek kétharmadával – 380ezer sorral – gazdagította a Linux teljes forrásbázisát. A fél évre rá kiadott 2.6.34 esetében ez a szám 330ezerre csökkent, míg az idén szeptemberben publikált 2.6.35 már csak alig 224ezer új sort tartalmazott a megelőző verzióhoz képest.
Ugyanakkor nem arról van szó, hogy a fejlesztők az új kódok helyett inkább a hibák javítására összepontosítottak volna, hiszen a nyílt forrású rendszermagban javított hibák száma is folyamatosan csökkent a fenti időszak alatt. A 2.6.32 verzió például még 1793 hiba javítását hozta, de a 2.6.33-ba már csak kevesebb mint feleennyi: 883 hiba javítása került bele. Ez a szám aztán a 2.6.34 esetében 601-re, a 2.6.35-re pedig 228- ra csökkent.
Persze a számok alakulása egyáltalán nem meglepő ha megnézzük a kernel fejlesztésében résztvevő cégek számának változását. Hiszen míg az egy évvel ezelőtti 2.6.32-es verzió esetében még 259 különböző cég járult hozzá annak fejlesztéséhez, ez a későbbi verziók esetében 226-ra, 195-re majd 184-re csökkent.
Ennek ellenére utóbbiaktól – ti. a Linuxot támogató vállalkozásoktól, egészen pontosan az általuk fizetett fejlesztőktől – származik továbbra is a fejlesztések túlnyomó többsége, több mint 70 százaléka.”
Forrás:
Egyre kevesebb cég egyre lassabban fejleszti a Linuxot, PC Fórum, 2010. december 2.