„Mint arról korábban hírt adtunk, elindultak az önkormányzati ellenőrzések. Az Állami Számvevőszék az új stratégiájára épülő ellenőrzését – néhány kisebb önkormányzat mellett – a közigazgatás középszintje pénzügyi helyzetének áttekintésével kezdte.
A kockázatelemzés a megyék jelentős részénél a pénzügyi helyzet rosszabbodását mutatta. Mindezek alapján a tizenkilenc megyei önkormányzat egyidejű ellenőrzéséről döntött az ÁSZ elnöke (korábban a megyei önkormányzatok ellenőrzését négy év alatt végezte el a Számvevőszék). A megújulás célja, hogy átfogó és részletes képet kaphassunk az ellenőrzöttek pénzügyi helyzetéről.
A helyszíni ellenőrzés befejeztével az elkészült jelentés-tervezeteket az ÁSZ Elnöki Értekezlete három részben megtárgyalta. Valamennyi jelentésnek egységesen ki kell térnie az alábbi kérdésre:
– az állami és a helyi intézkedések kockázatára;
A helyi bevételnövelő, kiadáscsökkentő intézkedések képesek voltak-e ellensúlyozni a központi forráscsökkentést?– az intézmény átadások-átvételek kockázatára;
A megyei önkormányzat által törvényi kényszer folytán településektől átvett intézmények és az egyéb átszervezések milyen hatással voltak a megye gazdálkodására?– a működés kockázatára;
Biztosítottak voltak-e a működés forrásai, be kellett-e vonni és milyen mértékben likviditási forrásokat, egyszeri bevételeket, valamint hosszú távú adósságot keletkeztető forrásokat?– a beruházások kockázatára;
Rendelkezésre áll-e a beruházások fedezete, különösen az EU-s támogatásokkal megvalósulók esetén?– a pénzgazdálkodás kockázatára;
Az önkormányzatok miképpen éltek a pénzpiaci lehetőségekkel, a felhalmozódott pénzintézeti és egyéb kötelezettségük teljesítésének belátható időn (három éven) belüli, továbbá hosszabb távon a forrásai garantáltak-e?A fenti kockázatokat tükröző, azok mértékéhez illeszkedő javaslatokat is megfogalmazó jelentés-tervezeteket az Állami Számvevőszék megküldte az ellenőrzötteknek véleményezésre. A jelentések ezt követően nyilvánosságra kerülnek.
Eközben – szintén tervünknek megfelelően – megkezdtük a megyei jogú városok pénzügyi helyzetének ellenőrzését. A megyei ellenőrzések tapasztalatait is hasznosító program alapján az ellenőrzés ez esetben is egy időben indul minden helyszínen.
Az időközben lezáruló fővárosi önkormányzati ellenőrzés megállapításait is hasznosítva – az év második felében – a közigazgatás középszintjének pénzügyi helyzetéről átfogó értékelést adunk.”
Forrás:
Lezárás előtt a megyei önkormányzatok, kezdődik a megyei jogú városok ellenőrzése, Renkó Zsuzsanna-Dr. Varga Sándor, Állami Számvevőszék, 2011. június 14.