Skip to main content
közigazgatási informatika

Több százezer projekt adata lesz lekérdezhető az új pályázati adatbázisból

By 2013. február 11.No Comments

„Megvalósítási szakaszba lépett az Európai Unió által is támogatott, „A fejlesztéspolitika egységes informatikai támogatása” elnevezésű projekt – jelentette be közös sajtótájékoztatóján a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM), a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ), a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség (KIFÜ), és a NISZ Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt.(NISZ).

A FAIR projekt célja, hogy létrejöjjön a Fejlesztéspolitikai Adatbázis és Információs Rendszer (FAIR), valamint a Nemzeti Pályázatkezelő Rendszer (NPR), illetve az ezekhez kapcsolódó hardver termékek, IT infrastruktúra és szoftverkörnyezet. A projekt része a rendszer használatához szükséges képzések biztosítása is.
A FAIR országos kiterjedésű, vezetői információs-, elemző- és kontrolling- rendszerként fog működni, amely biztosítja az egységes tervezést és végrehajtást a fejlesztéspolitikában. A rendszer alkalmazásával több ezer hazai és uniós támogatási konstrukció, közel százezer projekt adata lesz gyorsan lekérdezhető és átlátható. Az adatbázison keresztül a döntéshozó egyablakos rendszerben tehet közzé minden, a pályáztatással kapcsolatos információt, valamint kommunikációt folytathat az ügyféllel a FAIR központi rendszer egységes felületén keresztül.

A Nemzeti Pályázatkezelő Rendszer (NPR) kifejlesztésével ugyanakkor az NFM fejezeti előirányzataiból finanszírozott támogatások pályázatkezelő ügyviteli és monitoring rendszere jön létre, így biztosítva az egységes pályázatkezelést.
A FAIR projekt megvalósulásával a vállalkozások, szervezetek számára lehetővé válik az elektronikus pályázati ügyintézés, illetve az egyes pályázatok, szerződések státuszának webes nyomon követése. A projekt jelentősen javítja a jelenlegi közszolgáltatás minőségét, valamint a korábbiaknál szélesebb kör számára teszi elérhetővé a fejlesztési célú forrásokat.
A Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség 2012. december 14-én írta alá a vállalkozási szerződést a WELT 2000 Kft-vel és az iFlow Kft-vel mint együttes ajánlattevőkkel, a KIFÜ vezette konzorciumnak 2013. december végére kell megvalósítani a projektet.

A forrás összege 2 330 156 520 Ft, melyet az Európai Regionális Fejlesztési Alap és a Magyar Állam finanszíroz.

A FAIR projekt kommunikációját a NISZ Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. végzi.”

„Év végére megvalósul a FAIR, azaz egységes felületen, elektronikusan zajlik majd a pályázati ügyintézés.

Megkezdődött a Fejlesztéspolitikai Adatbázis és Információs Rendszer (FAIR), valamint a Nemzeti Pályázatkezelő Rendszer (NPR) kiépítése. A döntően európai uniós forrásból finanszírozott, összességében 2,33 milliárd forint értékű projekt 2013 végére fejeződik be. A tender nyerteseivel a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség múlt év végén írta alá a vállalkozói szerződéseket. Az alkalmazásfejlesztést (beleértve a kapcsolódó hardvert, IT infrastruktúrát, szoftverkörnyezetet és képzést) – 1,9 milliárd forint értékben – a Welt 2000 Kft. és az iFlow Kft. végzi. A minőségbiztosításra (61 millió forint értékben) a Kürt Zrt. kapott megbízást.

A FAIR országos kiterjedésű, vezetői információs, elemző- és kontrolling rendszerként működik majd. Alkalmazásával mind a hazai, mind az uniós pályázatok, projektek adatait könnyen és gyorsan át lehet tekinteni. Az adatbázison keresztül az érintettek egyablakos rendszerben férhetnek hozzá a pályáztatással kapcsolatos információhoz. Lényegesen egyszerűsíti a pályázók dolgát az egységes webes felületen történő elektronikus ügyintézés lehetősége, valamint az, hogy pályázataik, szerződéseik állapotát a weben követhetik nyomon. (Jelenleg a MAG Zrt. által működtetett call centerhez fordulhatnak az ügyfelek a pályáztatással kapcsolatos kérdéseikkel. A FAIR projektnek nem része call center kialakítása.)
Mivel a FAIR központi rendszer összekapcsolódik majd a pályázatkezelő rendszerekkel, valamint a pályázót és a pályázatot ellenőrző közhiteles adatokat nyilvántartó rendszerekkel, a pályázóknak a jelenleginél sokkal kevesebb dokumentumot kell a jövőben maguknak beszerezniük, csatolniuk. Mindennek eredményeképpen felgyorsul a pályázatok feldolgozási ideje, azaz csökken a teljes folyamat átfutási ideje.”

Forrás:
Több százezer projekt adata lesz lekérdezhető az új pályázati adatbázisból; Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt.
Pályázatok egységesen; Majláth Judit; Computerworld; 2013. február 8.