„Az adatvédelmi világnap alkalmából dr. Péterfalvi Attilával, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnökével beszélgettünk a magyarországi adatbiztonsági problémákról.
Hihetetlen mértékben fejlődik a technika, és ezzel együtt a digitális világ. A felnőttek számára is nehéz feladat, hogy felelősen és tudatosan használják az internetet, a közösségi oldalakat, valamint odafigyeljenek adataik biztonságára, de a gyerekek ilyen szempontból még kiszolgáltatottabb helyzetben vannak. Magyarország adatbiztonsági helyzetéről, az emberek tudatosságáról, valamint a gyermekek felvilágosításának fontosságáról beszélgettünk dr. Péterfalvi Attilával, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnökével.
– Adatvédelem szempontjából mik jelentik a legfőbb problémákat Magyarországon?
– Az egyik nagy probléma a digitális adatvédelem kérdése, ebbe beletartoznak a visszaélések a közösségi oldalakról, a gyerekvédelmi kérdések. Azok az új technológiai fejlesztések, melyek folyamatosan jelennek meg a piacon, azok is új adatvédelmi veszélyeket jelentenek. Kiemelném például a biometrikus azonosítást, valamint a drónokkal kapcsolatos aggályokat, melyek kapcsán jövő héten lesz egy nemzetközi konferencia, és ezzel kapcsolatban ajánlást is bocsátottunk ki.– Adatvédelem szempontjából mik jelentik a legfőbb problémákat Magyarországon?
– Az egyik nagy probléma a digitális adatvédelem kérdése, ebbe beletartoznak a visszaélések a közösségi oldalakról, a gyerekvédelmi kérdések. Azok az új technológiai fejlesztések, melyek folyamatosan jelennek meg a piacon, azok is új adatvédelmi veszélyeket jelentenek. Kiemelném például a biometrikus azonosítást, valamint a drónokkal kapcsolatos aggályokat, melyek kapcsán jövő héten lesz egy nemzetközi konferencia, és ezzel kapcsolatban ajánlást is bocsátottunk ki.– Mi a gond a drónokkal?
– Amennyiben a drónokat kamerákkal látják el, ezek fontos adatvédelmi kérdéseket vetnek fel, hiszen a drón tulajdonosa olyan video- és hanganyag birtokába juthat, aminek felhasználása meglehetősen aggályos és törvénybe ütköző lehet. De ha elvonatkoztatunk a digitális világtól, akkor mostanában komoly problémát jelentenek a különböző termékbemutatók, melyek, mondjuk, egészségnapnak álcázzák magukat, és direkt a hiszékeny, idősebb, elesettebb embereket célozzák meg, akik az egészségük érdekében bármire képesek. Ebben a témakörben előfordult például, hogy a maximális, 10 millió forintos bírságot szabtunk ki. Kiemelném, hogy hatékony együttműködés alakult ki a fogyasztóvédelem és az adatvédelmi hatóság között, ami mindkét fél számára sok előnnyel jár. De vizsgáljuk az állami adatkezeléseket is, illetve van a hatóságnak egy piaci tevékenysége, az adatvédelmi audit lefolytatása, ilyenkor ellenérték fejében vizsgáljuk meg az adatkezeléseket, akár jogi, akár informatikai aspektusból.– A digitális világnál maradva, mi a legfontosabb céljuk?
– Szeretnénk az adatvédelmi tudatosságot elmélyíteni mind a magánszemélyek, mind a cégek esetében, amivel adott esetben saját magunkat védhetjük meg a visszaélésekkel szemben. A digitális világban a jogi védelem mellett kiemelkedően fontos az adatbiztonság is. Itt nagyon sok mindent tehet a felhasználó az egyes adatvédelmi beállításokkal. Gyerekek esetén például nagyon fontos mind a szülők, mind az iskolák részéről, hogy a csemeték korának megfelelő szűrőkkel lássák el a böngészőket, hogy csakis olyan tartalmakat láthassanak, amik nekik valóak. Manapság sajnos rengeteg adatot megosztunk magunkról, főleg amióta elterjedtek a közösségi oldalak. Tisztában vagyunk-e azzal, hogy mindenki a saját adatával rendelkezik, nem pedig máséval? Tudjuk-e azt, hogy ha posztolunk egy fotót, amin mások is szerepelnek, annak jogaival azok a személyek is rendelkeznek?– A mai magyar átlagfelhasználó milyen szinten áll adatbiztonság szempontjából?
– Erre nézve nincsenek egzakt adataink, de azt gondolom, hogy nem túl jó a helyzet. Azokban az országokban, ahol régebb óta használják az internetet, jobban kialakult ennek a kultúrája, ott valamivel tudatosabbak a felhasználók. És azt sem mondanám, hogy ez életkorfüggő. Nem vagyok meggyőződve, hogy a fiatalok az adatvédelmi beállításokat jobban használják, mint az idősebbek, pedig tulajdonképpen már ebbe a digitális világba születtek bele. Ezért gondolom, hogy az adatbiztonságra, az internet tudatos használatára nagy hangsúlyt kell fektetni, és ezért hasznos például az adatvédelem világnapja vagy a biztonságos internet napja is, melyek felhívhatják az emberek figyelmét ezekre a dolgokra.”
Forrás:
Adatvédelem: gyermekeink vannak a legnehezebb helyzetben; Magyar Nemzet; Szabados Balázs; 2015. január 28.