„A kormány jó irányú lépéseket tett a digitalizáció terjesztésére, ennek részeként támogatja a digitális jólét megteremtését elősegítő helyi civil és szakmai szervezeteket – mondta Kara Ákos, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) infokommunikációért és fogyasztóvédelemért felelős államtitkár csütörtökön, sajtótájékoztatón Budapesten.
Kiemelte, az online kormányzati, közigazgatási és e-egészségügyi szolgáltatások terjesztésének, a digitális jólét megteremtésének elősegítésére a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programban (Ginop) kiírt pályázatra 100 civil és szakmai szervezet jelentkezett a meghirdetett 1,7 milliárd forint keretre, közülük 22 kapott 341 millió forint támogatást, a további nyerteseket a hiánypótlást követően teszik közzé.
Deutsch Tamás, a Digitális Jólét Programért felelős miniszterelnöki biztos kiemelte: az egymáshoz illeszkedő fejlesztési programoknak köszönhetően Magyarország a digitalizáció nyertese lehet, gazdasági és jóléti előnyt szerezhet.
A miniszterelnöki biztos felidézte, hogy Magyarországon a Digitális Jólét Programot segítő több jelentős fejlesztés is zajlik, egyebek közt példaként említette a szupergyors internet elérési feltételeinek megteremtését, a mobil internetszolgáltatók fejlesztéseit.
Hangsúlyozta: a programban jelentős szerepet tölt be az internet előfizetés áfacsökkentése, és úgy vélte, hogy Magyarországon az rendszeresen internetet használók aránya az év végére meghaladhatja az uniós átlagot.
Deutsch Tamás kiemelte a digitális kompetencia fejlesztési programok fontosságát, és utalt arra, hogy a kormány másfél éve fogadta el Magyarország digitális oktatási stratégiáját, zajlik a teljes oktatási intézményrendszer digitális átalakítása, és megújítják a közösségi internet hozzáférési pontokat, bővítik a digitális tudás megszerzését segítő idősügyi programot.
Kara Ákos rámutatott arra, hogy a pályázaton 2 millió és 36 millió forint támogatást lehet kapni, a nyertesek szervezetek elsősorban a kisebb településeken népszerűsítik az internet előnyeit, hívják fel a figyelmet az abban rejlő előnyökre, lehetőségre, és segítik a digitális tudás használatát.[Magyar Idők]”
—-
„A kormány 1,7 milliárd forinttal támogatja szakmai, társadalmi szervezetek olyan programjainak megvalósítását, amelyekkel megszólíthatók a digitális eszközöket a mindennapok során még nem használó magyar emberek. A tervezett rendezvények a legkisebb falvakban is testközelbe hozzák a digitalizáció ügyét.
„A pályázat elsősorban a vidéki kistelepüléseken élőket segíti, közülük is azokat, akik kevés digitális ismerettel rendelkeznek. Őket a szükséges készségek elsajátításában azok a szakmai és társadalmi szervezetek tudják a leghatékonyabban támogatni, amelyeket a helyi közösségek elfogadnak, és amelyek tenni akarnak a digitalizáció népszerűsítéséért” – mondta el Kara Ákos infokommunikációért és fogyasztóvédelemért felelős államtitkár.A kormány összesen közel 100 ilyen szervezet tevékenységéhez járul hozzá a rendelkezésre álló 1,7 milliárd forintból. A beérkezett 115 pályázatból 13 nyertes esetében már megszületett a döntés, ők az összesen 180 millió forint támogatásból azonnal megkezdhetik a munkát.
Deutsch Tamás, a Digitális Jólét Programért (DJP) felelős miniszterelnöki biztos elmondta: „A magyar polgárok, a magyar vállalkozások és a magyar nemzetgazdaság versenyképességének alapvető feltétele, hogy a polgárok megfelelő, a munkaerőpiac által elvárt digitális kompetenciákkal (digitális írás- és olvasástudás) rendelkezzenek. A DJP egyik fontos törekvése az internet igénybevételét korlátozó nemcsak anyagi, hanem kognitív természetű akadályok összehangolt lebontása is. Aki elzárkózik az internettől, annak kommunikációs eszközökkel, motivációval és a helyi civil szervezetek bevonásával igyekszünk felhívni a figyelmét a digitális tudásfejlesztés fontosságára. Míg azoknak, akiket a digitális kompetenciák hiánya tart távol a digitális világtól, különböző képzési programok érhetők el a Digitális Jólét Koordinációs Központ koordinálásával.”
Az „Online kormányzati, közigazgatási és e-egészségügyi szolgáltatások terjedésének és a digitális jólét megteremtésének elősegítése országos, illetve helyi civil és szakmai szervezetek támogatásával” elnevezésű konstrukció célja, hogy a felnőtt lakosság – azon belül is elsősorban a kistelepüléseken élők és a hátrányos helyzetű csoportok – körében népszerűsítse a digitális eszközöket és szolgáltatásokat, azok használatára ösztönözzön. A pályázat beadása tavaly novemberben zárult, a beérkezett támogatási kérelmek kiértékelése folyamatosan zajlik.[NFM]”
Forrás:
Deutsch Tamás: Magyarország a digitalizáció nyertese lehet; Magyar Idők/MTI; 2018. január 25.
A digitális eszközök használatát ösztönzi a kormány új programja; Nemzeti Fejlesztési Minisztérium; 2018. január 25.