„A politikai vezetők erősebbé és versenyképesebbé tennék az Európai Uniót. Ennek az irányvonalnak tartalmaznia kell az ipari, a gazdasági, a digitális és az űrszuverenitás erősítését. Ezekről beszélt újságírónk a belső piac európai biztosával, Thierry Bretonnal.
Euronews:
„Mit jelent az űripar a piac, a technológiai fejlődés és védelem szempontjából Európa számára?”Thierry Breton, a belső piac európai biztosa:
„Európa egy nagyszerű űrhatalom. A hordozórakéták és a műholdak területén is a világ néhány legjobb játékosa a miénk, de sok start-upunk is van. Viszont ez egy olyan terület, amely egyre inkább vitatott. Stratégiai terület, olyan, amit meg kell védeni az európaiak számára is. Nemrégiben láthattuk, hogy mi történt egy rakétakilövés után: mindenfelé roncsokat hagyott maga után, és tönkretehette volna a saját, független konstellációinkat, főleg azokra gondolok, amelyek nagyon hasznosak a mindennapi életünk szempontjából, mint amilyen például a Galileo vagy a Copernicus. A Galileo teszi lehetővé számunkra a műholdak pozicionálását. A világ leghatékonyabb konstellációjával rendelkezünk, de nem is ismerjük. Sokat használjuk azt a szót, hogy GPS, de valójában a Galileo a leghatékonyabb. Az összes műholdas rendszerünket ez teszi lehetővé Európában, de sokkal távolabb is, és a legpontosabb a világon. Ezt fogjuk fejleszteni – nagyon fontos a kapcsolódó járművek számára, az autonóm járművek számára, de minden olyan tevékenység számára is, amely az okostelefonjainkon és a mai mindennapokban zajlik. A Copernicus lehetővé teszi számunkra, hogy az űrből láthassuk: mi történik. Képek, radarok révén, a szén-dioxid-kibocsátás észlelésével, röviden rengeteg minden van, amit az űrből láthatunk. Valójában két független műholdas konstellációnk van, amelyek valóban az európaiakért léteznek. De ennél messzebb kell mennünk, mert sok minden történik az űrben. Ez egy olyan terület, amelyet meg kell védenünk – a szuverenitás, az autonómia területe. És a védelmi, katonai szempontok is fontosak számunkra. Az űr az ipari tevékenységre, a tudományra és a digitális világgal kapcsolatos tevékenységünkre is hatással van, valamint a védelemre, annak védelmére, ami fontos számunkra.”Euronews:
„Milyen űrstratégiát mutat be jövő hónapban a Bizottság?”Thierry Breton, a belső piac európai biztosa:
„Először is hozzá kell férnünk az űrhöz. Ha van hozzáférésünk az űrhöz, akkor autonómok vagyunk. Óriási vállalataink vannak és olyan indítórakétáink, mint az Ariane és a Vega. Ezt folytatnunk kell, és nyilvánvalóan folytatni is fogjuk – továbbra is támogatjuk ezeket a fejlesztéseket. Az újrafelhasználhatóság és a jelentősebb indítórakéták felé is el kell mozdulnunk. Valódi szakértelemmel rendelkezünk. Aztán vannak még kisebb, úgynevezett mikro-indítórakétáink. Lesznek olyan műholdas konstellációink, amelyek apró műholdakból állnak majd. Szóval újabb igények vannak kialakulófélben. De a hozzáférés az űrhöz és a hozzáférés autonómiája alapvető fontosságú számunkra. A stratégia része az is, hogy folytatjuk a fejlesztéseket, mint ahogyan azt a Galileo esetében említettem is. Vannak újgenerációs műholdjaink, amelyek még pontosabb szolgáltatásokat tesznek majd lehetővé, hiszen azt látjuk, hogy egy kapcsolt jármű esetén ha csak 10 centiméteres a pontosság, az nagy problémákat képes okozni. Szóval valóban centiméteres pontosságra van szükségünk. Ezen fogunk dolgozni a Galileo új generációival.Ami pedig a Copernicust illeti, nyilvánvalóan azt is tovább fogjuk fejleszteni. És új igények is feltűnnek. Egy olyan új konstelláción, műholdas kapcsolaton dolgozunk, amely – köszönhetően az új LEO szatelit-technológiáknak – szélessávú kapcsolódási lehetőséget fog kínálni Európa-szerte. Ez nagyon fontos, mert még mindig vannak fehér zónák. A karantén ideje alatt a kontinens bizonyos helyein a határon mozogtunk amiatt, hogy mindenki otthon volt, internetet használt, sokszor többet, mint szükséges, a hálózatot pedig nem erre tervezték. Többször katasztrófa-közeli állapotba kerültünk, szóval biztonsági elemeket is be kell építeni a szélessávú infrastruktúrákba, köztük az űrrel kapcsolatos területre – arra az esetre, ha valaha támadásokat kell majd kiállni, különösképpen a kiberbiztonsággal kapcsolatban.
De azt is tudjuk, hogy el kell kezdenünk a biztonságról gondolkodni. A biztonság nagyon fontos a kommunikációs hálózatban, az internetes hálózatban és a kvantumtechnológiákban, amelyek a titkosítási technológiák új generációi, és lehetővé teszik számunkra, hogy maximális biztonságot érjünk el. A konstelláció fogja hordozni ezeket alacsony pályán a Föld körül. Mivel észak-déli konstellációról van szó, az egész európai kontinenst – ahogyan a mi szakzsargonunkban mondjuk – beszórhatjuk, de az afrikai kontinenst is. Szeretnénk afrikai barátainknak is olcsó kapcsolatot kínálni az egész kontinensen. Ami a start-upokat illeti, szeretnénk újítani és táplálni ezt az ökoszisztémát. Újabb dimenzió a katonai, amit már korábban említettem. Egyre fontosabb a szuverenitás kérdése, hogy megvédjük azt, ami az űrben történik. Természetesen meg is figyelhetjük, de nem szabad naivnak lennünk, azt is látni kell, hogy mi folyik ott, beleértve a törmelékkezelést, amit űrforgalom-irányításnak nevezünk. Mindez nagyon fontos lesz a stratégiában, és amelyekről nyilván még többet fogunk beszélni a következő hónapban Toulouse-ban.”
Euronews:
„Kicsivel több mint egy éve mutatta be digitális platformokkal kapcsolatos javaslatait. Bízik benne, hogy hamarosan alkalmazni fogják ezeket?”Thierry Breton, a belső piac európai biztosa:
„Igen, először is, ez egy nagyszerű pillanat, mert egy éve javasoltuk ezeket a szövegeket. Aztán egy év elteltével szavazott a Tanács a két szövegről. Ez, mint tudják, nagyon rövid idő az európai intézmények és a társjogalkotók közötti demokratikus párbeszédben. A két szöveg a Digitális Piacok Törvény, (Digital Markets Act), amely szabályozni fogja a platformok gazdasági szempontjait és a Digitális Szolgáltatások Törvény (Digital Services Act), amely szabályozza a társadalomban való életünket ezeken a platformokon. Ez utóbbi arról szól, hogy minden, ami a fizikai életben tilos, a digitális terekben, az információs térben is tilos legyen. Ez azt jelenti, hogy vissza kell szerezni ezt az információs teret, biztosítva, hogy legyen rá vonatkozó törvény, és hogy a platformok ellenőrzés alatt álljanak, miközben nyilvánvalóan megőrizzük a szólásszabadságot is. Tehát jó kompromisszumot sikerült kialakítani. Ez valóban azt mutatja, hogy a társjogalkotók – egyrészt a tagállamok, másrészt a Parlament – nyilvánvalóan támogatták ezt a bizottsági javaslatot, mivel a szövegek, amelyekről szavaztak, nagyon közel állnak azokhoz a javaslathoz, amelyeket a csapatom és én megfogalmaztunk. Szóval ez nagyon jól sikerült. Bízom benne, hogy a francia elnökség alatt sikerül olyan kompromisszumot találnunk, amely lehetővé teszi számunkra, hogy ezek a rendeletek a lehető leggyorsabban hatályba lépjenek. Mindannyiunk élete forog kockán ebben az információs térben, ez a mi és a gyermekeink biztonságáról szól. Tehát sürgős. Európa pedig megadta magának az eszközöket, hogy reagáljon erre a vészhelyzetre. Mi vagyunk az első kontinens, amely ezt megtette.”Euronews:
Thierry Breton, köszönöm, hogy válaszolt a kérdéseimre.”
Forrás:
Európa számára kiemelkedően fontos lesz az űrstratégia a jövőben ; Gregoire Lory; Euronews; 2022. január 28.