„A Bizottság a mai napon átfogó intézkedéscsomagra tesz javaslatot annak érdekében, hogy biztosítsa az EU ellenálló képességét, technológiai vezető szerepét és ellátásbiztonságát a félvezető technológiák és alkalmazások terén. A csipekről szóló európai jogszabály erősíteni fogja Európa versenyképességét és ellenálló képességét, valamint elő fogja segíteni mind a digitális, mind a zöld átállás megvalósítását.
A közelmúltban kialakult, az egész világot sújtó félvezetőhiány a járműipartól az egészségügyi eszközök gyártásáig számos ágazatban vezetett gyárbezárásokhoz. Egyes tagállamokban például 2021-ben harmadával csökkent az autóipari termelés. Ez még nyilvánvalóbbá tette, hogy ebben az összetett geopolitikai környezetben milyen rendkívüli mértékben függ globális szinten a félvezető-értéklánc a piaci szereplők egy igen szűk körétől. Ugyanakkor arra is rávilágított, mennyire fontosak a félvezetők az európai ipar és társadalom egésze számára.
A csipekről szóló európai jogszabály Európa erősségeire – a világszínvonalú kutatási és technológiai szervezeteire és hálózataira, valamint az úttörő berendezésgyártók sokaságára – épít, és orvosolja a fennmaradó hiányosságokat. Virágzó félvezető-ágazatot épít ki a kutatástól a gyártásig, és mindezt reziliens ellátási lánccal egészíti ki. A tagállamokkal és nemzetközi partnereinkkel közösen több mint 43 milliárd eurónyi köz- és magánberuházást fog mozgósítani, és intézkedéseket fog bevezetni az ellátási láncok jövőbeli zavaraival kapcsolatos megelőzés, felkészülés, előrejelzés és gyors reagálás érdekében. Segítségével az EU megvalósíthatja azt a célját, hogy 2030-ig 20%-ra, azaz kétszeresére növelje piaci részesedését.
A csipekről szóló európai jogszabály biztosítani fogja az ahhoz szükséges eszközök, készségek és technológiai képességek rendelkezésre állását, hogy az EU ne csak a kutatás és a technológia, hanem a fejlett csipek tervezése, gyártása és csomagolása terén is vezető szerepet tölthessen be, és ezáltal csökkentse függőségeit. A jogszabály fő elemei a következők:
- Az Európai Csipkezdeményezés – a meglévő Kulcsfontosságú Digitális Technológiák közös vállalkozás stratégiai átszervezésével létrejött, csipekkel foglalkozó közös vállalkozás révén – egyesíti az Unió, a tagállamok, a már zajló uniós programokhoz társult harmadik országok, valamint a magánszektor forrásait. Ezáltal 11 milliárd euró áll majd rendelkezésre a jelenleg is zajló kutatások, fejlesztések és innovációk megerősítésére, a fejlett félvezető eszközök és a prototípusokat előállító kísérleti gyártósorok bevezetésére, az innovatív és praktikus alkalmazásokban használható eszközök tesztelésére, a munkavállalók képzésére, valamint a félvezető-ökoszisztéma és -értéklánc mélyreható feltérképezésére.
- Az ellátás biztonságát garantáló új keret a beruházások ösztönzésére és a termelési kapacitások növelésére fog szolgálni, amire rendkívül nagy szükség van a fejlett tranzisztorokkal, az innovatív és energiahatékony csipekkel kapcsolatos innováció előmozdításához. Emellett a Csipfinanszírozási Alap megkönnyíti majd a finanszírozáshoz jutást az induló innovatív vállalkozások számára, ezáltal segítve őket az innovációk kiérlelésében, illetve a befektetők megtalálásában. Magában fog foglalni egy félvezetőkkel kapcsolatos célzott tőkebefektetési eszközt az InvestEU keretében, amelynek célja a növekvő innovatív vállalkozások és a kkv-k piaci terjeszkedésének megkönnyítése lesz.
- Koordinációs mechanizmus a tagállamok és a Bizottság között a félvezetők kínálatának nyomon követése, a kereslet felmérése és a hiányok előrejelzése céljából. A testület nyomon fogja követni a félvezetők értékláncának fejleményeit, ennek keretében pedig kulcsfontosságú információkat gyűjt majd a vállalatoktól az elsődleges hiányosságok és a szűk keresztmetszetek feltérképezése érdekében. Ezenkívül közös értékelést készít a válságról és koordinálja a meghozandó intézkedéseket, melyek egy új vészhelyzeti eszköztárból kerülnek majd kiválasztásra. A nemzeti és uniós eszközök teljes körű kihasználása ily módon gyors és határozott együttes fellépést fog garantálni.
A Bizottság a jogszabályjavaslat mellett egy ajánlást is összeállított a tagállamoknak. Ebben egy olyan, azonnal bevethető eszközt ajánl számukra, amely lehetővé teszi a tagállamok és a Bizottság közötti koordináció azonnali megkezdését. Ennek keretében késedelem nélkül lehetőség nyílik az időszerű és arányos válságreagálási intézkedések megvitatására és a döntéshozatalra.
A biztosi testület tagjainak nyilatkozatai:
Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke így nyilatkozott: „A csipekről szóló európai jogszabály gyökeres változást fog hozni az európai egységes piac globális versenyképessége szempontjából. Rövid távon növelni fogja a jövőbeli válságokkal szembeni ellenálló képességünket, ugyanis lehetővé teszi számunkra az ellátási lánc zavarainak előrejelzését és elkerülését. Középtávon pedig hozzá fog járulni ahhoz, hogy Európa ipari vezető szerepet töltsön be ebben a stratégiai fontosságú iparágban. A csipekről szóló európai jogszabály a beruházások kereteit és a stratégiát fekteti le. Sikerünk kulcsa azonban az európai innovátorokban, a világ élvonalába tartozó kutatóinkban rejlik – azokban az emberekben, akik az évtizedek során kontinensünk felvirágoztatásáért dolgoztak.”Margrethe Vestager, a digitális korra felkészült Európáért felelős ügyvezető alelnök hozzátette: „A csipek a zöld és digitális átálláshoz és az európai ipar versenyképességének biztosításához egyaránt létfontosságúak. Az ellátás biztonsága szempontjából nem engedhetjük meg magunknak, hogy egyetlen országra vagy vállalatra támaszkodjunk. További közös erőfeszítéseket kell tennünk a kutatás, az innováció, a tervezés és a gyártólétesítmények terén, hogy Európa erősebbé és a globális értéklánc kulcsfontosságú szereplőjévé váljon. Ez nemzetközi partnereink számára is előnyös lesz. Együtt fogunk működni velük a jövőbeli ellátási problémák elkerülése érdekében.”
Thierry Breton, a belső piacért felelős uniós biztos kifejtette: „Csipek nélkül nem valósulhat meg sem a digitális, sem a zöld átállás, és Európa technológiai vezető szerepe is veszélybe kerül. A legkorszerűbb csipekkel való ellátás biztosítása gazdasági és geopolitikai prioritássá vált. Magasra tettük a lécet: célunk 2030-ig megduplázni – 20%-ra kell növelni – világpiaci részesedésünket, és megvalósítani a legmodernebb, legenergiahatékonyabb félvezetők európai gyártását. A csipekről szóló európai jogszabály révén megerősítjük kiváló kutatási kapacitásunkat, és segítünk abban, hogy eredményei a gyártás terén is érvényesüljenek. Jelentős közfinanszírozást mozgósítunk, amely már most is számottevő összegű magánberuházásokat vonz. Emellett mindent megteszünk annak érdekében, hogy megerősítsük a teljes ellátási lánc biztonságát, és elkerüljük a gazdaságunkat érő olyan jövőbeli sokkhatásokat, mint amilyet a csiphiány miatt jelenleg tapasztalunk. A jövő vezető piacaiba való befektetéssel és a globális ellátási láncok kiegyensúlyozásával lehetővé fogjuk tenni az európai ipar számára, hogy versenyképes maradjon, minőségi munkahelyeket teremtsen, és kielégítse a növekvő globális keresletet.”
Marija Gabriel, az innovációért, a kutatásért, a kultúráért, az oktatásért és az ifjúságért felelős biztos elmondta: „Az Európai Csipkezdeményezés szorosan kapcsolódik a Horizont Európa programhoz, ezáltal a kisebb és energiahatékonyabb csipek következő generációjának kifejlesztése a folyamatos kutatásra és innovációra fog támaszkodni. A jövőbeli kezdeményezés nagyszerű lehetőséget kínál majd a kutatóknak, az innovátoroknak és az induló innovatív vállalkozásoknak arra, hogy vezető szerepet vállaljanak az innováció új hullámában, amely hardveralapú mélytechnológiai megoldások fejlesztésére fog irányulni. Az európai csipfejlesztés és -gyártás a kulcsfontosságú értékláncok gazdasági szereplőinek javát szolgálja, és segíteni fog ambiciózus célkitűzéseink elérésében az építőipar, a közlekedés, az energia és a digitális technológia terén.”
A következő lépések
Bizottság arra ösztönzi a tagállamokat, hogy az ajánlással összhangban haladéktalanul kezdjék meg koordinációs tevékenységeiket annak érdekében, hogy már a rendelet elfogadása előtt is átlássák a félvezető-értéklánc jelenlegi helyzetét az EU-ban, előre jelezzék az esetleges zavarokat, és korrekciós intézkedéseket hozzanak a jelenlegi hiány orvoslására. Ahhoz, hogy a csipekről szóló európai rendelet hatályba léphessen, az Európai Parlamentnek és a tagállamoknak a rendes jogalkotási eljárás keretében meg kell vitatniuk a Bizottság javaslatát. Elfogadását követően a rendelet az EU egészében közvetlenül alkalmazandó lesz.Háttér-információk
A csipek stratégiai jelentőségű eszközök a kulcsfontosságú ipari értékláncokban. A digitális átalakulással új piacok nyíltak meg a csipgyártó ágazat előtt, hiszen például a nagymértékben automatizált autók, a számítástechnikai felhő, a dolgok internete, az 5G/6G konnektivitás, a világűr, a védelem, a számítástechnikai kapacitások és a szuperszámítógépek terén is elengedhetetlen a csipek használata. A félvezetők komoly szerepet játszanak a geopolitikai érdekek szempontjából is, mivel meghatározzák az országok katonai, gazdasági és ipari, valamint digitális átállással kapcsolatos cselekvési képességét.
Az Unió helyzetéről szóló 2021. évi beszédében Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke felvázolta az európai csipstratégiára vonatkozó elképzelését, mely szerint közösen létre kell hoznunk a legkorszerűbb elvárásoknak megfelelő és a gyártást is magában foglaló európai csipökoszisztémát, valamint össze kell kapcsolnunk az EU világszínvonalú kutatási, tervezési és tesztelési kapacitásait. Az elnök ellátogatott az eindhoveni székhelyű ASML vállalathoz is, amely a félvezetők globális értékláncának egyik fontos szereplője.
2021 júliusában az Európai Bizottság létrehozta a processzorokkal és a félvezető technológiákkal foglalkozó ipari szövetséget azzal a céllal, hogy azonosítsa a mikrocsipek gyártása terén tapasztalható jelenlegi hiányosságokat és a vállalatok – legyenek azok akár kis- vagy nagyvállalatok – fejlődéséhez szükséges technológiai fejlesztéseket. A szövetség hozzájárul a meglévő és jövőbeli uniós kezdeményezések közötti összhang megteremtéséhez, emellett fontos tanácsadói szerepet is betölt, és stratégiai ütemtervet fog felvázolni az Európai Csipkezdeményezés és más érdekelt felek számára is.
Ez idáig 22 tagállam csatlakozott ahhoz a 2020 decemberében megfogalmazott együttes nyilatkozathoz, amelyben vállalták, hogy együttműködnek az elektronika és a beágyazott rendszerek európai értékláncának megerősítése, valamint az élvonalbeli gyártási kapacitások fejlesztése érdekében.
Az új intézkedések segíteni fogják Európát abban, hogy megvalósítsa a digitális évtizedre vonatkozó azon célkitűzését, miszerint 2030-ra 20%-ra kívánja növelni részesedését a globális csipgyártás terén.
A csipekről szóló jogszabállyal együtt a Bizottság a mai napon az érdekelt feleknek címzett, célzott felmérést is közzétett, hogy részletes információkat gyűjtsön a csipek és a szilíciumlapkák iránti jelenlegi és jövőbeli keresletről. A felmérés eredményei segítenek a Bizottságnak alaposabban megérteni, hogy a csiphiány milyen hatással van az európai iparra.
További információk
A csipekről szóló európai jogszabály: Kérdések és válaszokA csipekről szóló európai jogszabály: Online tájékoztató oldal
A csipekről szóló európai jogszabály: Tájékoztató
Forrás:
Digitális szuverenitás: a Bizottság új jogszabályjavaslatot terjeszt elő a félvezetők hiányának megszüntetése és Európa technológiai vezető szerepének megerősítése érdekében; Európai Bizottság; 2022. február 9.