Skip to main content
Európai Unióközigazgatási informatika

Európai digitális személyazonosság: egyszerű hozzáférés a legfontosabb szolgáltatásokhoz

Szerző: 2023. március 20.No Comments

„Az európai digitális személyazonosságra vonatkozó frissített szabályok segítik a közszolgáltatások használatát és az online tranzakciók magabiztos lebonyolítását az egész EU-ban.

A Covid19 világjárvány kezdete óta egyre több köz- és magánszolgáltatás vált digitálissá. Ehhez biztonságos és megbízható digitális azonosító rendszerekre van szükség. A 2023 márciusi plenáris ülésen az Európai Parlament elfogadta álláspontját az európai digitális személyazonosság keretrendszerének javasolt frissítéséről.

Bővebben a digitális átállásról, amely az EU egyik legfontosabb prioritása.

Mi az a digitális személyazonosság?

Az európai digitális személyazonosító (eID) lehetővé teszi a nemzeti elektronikus azonosítási rendszerek határokon átnyúló kölcsönös elismerését. Így az európai polgárok számára lehetséges, hogy online azonosítsák és hitelesítsék magukat anélkül, hogy kereskedelmi szolgáltatókat kellene igénybe venniük.

Lehetővé teszi az emberek számára, hogy a nemzeti elektronikus személyazonosító igazolványuk segítségével más EU-tagállamok online szolgáltatásaihoz is hozzáférjenek.

Milyen előnyei vannak az európai digitális személyazonosítónak?

A következőkre használható fel:

  • közszolgáltatások igénybevétele, mint például születési anyakönyvi kivonatok, orvosi igazolások kérése, lakcímváltozás bejelentése
  • bankszámla nyitása
  • adóbevallások benyújtása
  • jelentkezés egyetemre, otthon vagy egy másik tagállamban
  • Európában bárhol felhasználható orvosi recept tárolása
  • életkor gazolása
  • autóbérlés digitális jogosítvánnyal
  • bejelentkezés egy szállodába

Továbbfejlesztett szabályok

A 2014-es elektronikus tranzakciókhoz kapcsolódó elektronikus azonosításról és bizalmi szolgáltatásokról szóló rendelet előírta a tagállamoknak, hogy hozzanak létre nemzeti elektronikus azonosítási rendszereket, amelyek megfelelnek bizonyos műszaki és biztonsági előírásoknak. Ezek a nemzeti rendszerek ezután összekapcsolódnak, lehetővé téve a polgárok számára, hogy nemzeti elektronikus személyazonosító igazolványukkal hozzáférjenek az online szolgáltatásokhoz más tagállamokban is.

2021-ben a Bizottság erre a keretrendszerre építve javaslatot terjesztett elő, amelynek célja, hogy 2030-ra a polgárok legalább 80%-a a digitális személyazonosítót használva hozzáférjen a kulcsfontosságú közszolgáltatásokhoz az EU határain túl.

A javasolt frissítésről szóló jelentés, amelyet az Ipari, Kutatási és Energiaügyi Bizottság fogadott el, hangsúlyozza annak fontosságát, hogy a nemzeti rendszerek együttműködjenek egymással, egyszerűen használhatók legyenek, és hogy a polgárok ellenőrizhessék személyes adataikat. A szöveget a plenáris ülésen elfogadták, és a képviselők készen állnak arra, hogy tárgyalásokat kezdjenek a Tanáccsal a törvény végleges formájáról.

Bővebben az EU digitális gazdaságának fellendítését célzó intézkedéseiről:

Forrás:
Európai digitális személyazonosság: egyszerű hozzáférés a legfontosabb szolgáltatásokhoz; Európai Parlament; 2023. március 16.