Skip to main content
gazdaságinformatikaközigazgatás: külföldönpolitikatársadalomtechnikatudomány

Kína rövidesen megjelenteti az MI új szabályozását

Szerző: 2023. augusztus 20.No Comments

„Elemzők szerint mindenképp szabályozni kell a mesterséges intelligenciát, mert ennek hiánya veszélyes lenne az emberiségre. Kína a regulációban a világ előtt jár, szabályai jóval szigorúbbak, mint az Európában felvázolt tervek, ugyanakkor Peking több praktikus intézkedést is kidolgozott.

Kína a héten adja ki a mesterséges intelligenciára (MI) vonatkozó új szabályozást. A végleges szabályozás kevésbé szigorú az eredetileg tervezetteknél, de azt mutatják, hogy Kína – Európához hasonlóan – jól halad az elmúlt évek legígéretesebb és legvitatottabb technológiájának kormányzati felügyeletével. Ezzel szemben az Egyesült Államokban még azután sem veszik komolyan az állami ellenőrzést, hogy az iparági vezetők erre sürgették Washingtont.

A kormány 24 irányelvet dolgozott ki, amelyek keményebbek, mint az európai elképzelések, viszont számtalan praktikus intézkedést tartalmaznak – írja a Bloomberg. A vállalatoknak például egyértelműen fel kell tüntetniük egy videóról, képről vagy cikkről, hogy azokat a mesterséges intelligenciával generálták.

A szolgáltatóknak az MI alkalmazásakor is garantálniuk kell a szellemi tulajdonjogok védelmét, valamint a kiberbiztonsági és adatvédelmi jogszabályok betartását.

A kínai cégeknek mechanizmusokat kell létrehozniuk a nyilvánosságnak a platformokkal kapcsolatos problémák bejelentésére. Ugyanakkor a távol-keleti országban egyetlen vállalat sem vezethet be MI-szolgáltatást megfelelő engedélyek nélkül, ami egyes szakértők szerint túl szigorú. Elemzők úgy vélik, hogy mindenképp szabályozni kell az új technológiát, ennek hiánya veszélyes az emberiségre.

Igaz, Kínában a chatbotok nem mondhatnak ellent a kormány álláspontjának. Például a Yuanyu Intelligence néhány nappal az indulás után lekapcsolta a ChatYuan szolgáltatást, miután az MI Peking álláspontjával ellentétes módon, de a valóságnak megfelelően orosz agressziónak nevezte az orosz–ukrán háborút. Peking mindent összevetve igyekszik úgy felügyelni a mesterséges intelligenciát, hogy ne fojtsa meg a szektort, amelynek fejlődését a geopolitikai feszültségek is hátráltatják.”

Forrás:
Kína elsőként csap le a veszélyes mesterséges intelligenciára, és keményebb lesz Európánál; Hornyák Szabolcs; Világgazdaság; 2023. augusztus 15.
Beijing Tries to Regulate China’s AI Sector Without Crushing It; Sarah Zheng, Jane Zhang; Bloomberg; 2023. augusztus 14.
(alternatív elérés)
Háttér:
A generatív MI ideiglenes szabályozásáról van szó. A jogszabály angol neve: Interim Measures for Administration of Generative Artificial Intelligence Services.