Skip to main content
Európai Uniógazdaságpolitikatársadalom

Az EU Tanácsának ajánlása a szociális gazdaságban rejlő lehetőségekről

Szerző: 2023. október 15.No Comments

„Az uniós tagállamok miniszterei a mai napon politikai megállapodásra jutottak a szociális gazdaság keretfeltételeinek fejlesztéséről szóló ajánlásról, amelynek célja a társadalmi befogadás és a munkaerőpiachoz való hozzáférés előmozdítása.

A szociális gazdaság szervezetei különböző formákat ölthetnek; lehetnek például szövetkezetek, egyesületek vagy alapítványok, fő közös alapelvük pedig az, hogy a nyereséggel szemben az embereket, valamint a szociális és környezetvédelmi célokat részesítik előnyben. A szociális gazdaság hozzájárul a munkaerőpiachoz és a társadalmi befogadáshoz, előmozdítja a készségfejlesztést, valamint ösztönzi az igazságos és fenntartható társadalmi-gazdasági és ipari fejlődést, a tagállamok mindegyikében javítva a társadalmi és területi kohéziót. A szociális gazdaság megerősítéséhez elengedhetetlen egy támogató keret létrehozása.

„A szociális gazdaság szervezetei foglalkoznak a társadalmunk előtt álló legnagyobb kihívások némelyikével, különösen ami a munkaügyi és társadalmi integrációt, valamint a társadalmi kohéziót illeti. Ugyanakkor sok mindent tudunk még tenni a szociális gazdaság további fejlődésének támogatása érdekében a tagállamokban és Unió-szerte egyaránt. Ki kell aknáznunk a szociális gazdaságban rejlő óriási lehetőségeket annak érdekében, hogy javítsuk a mindannyiunk előtt álló társadalmi és környezeti kihívásokra adandó válaszunkat, és biztosítsuk, hogy senki ne maradjon le.” Yolanda Díaz Perez, Spanyolország megbízott munkaügyi és a szociális gazdaságért felelős minisztere

A munkaerőpiachoz való hozzáférés és társadalmi befogadás: a szociális gazdaság hozzáadott értéke

A Tanács első alkalommal adott ki ajánlást a szociális gazdasággal kapcsolatban. Ebben azt ajánlja a tagállamoknak, hogy hozzanak intézkedéseket annak érdekében, hogy elismerjék és támogassák a szociális gazdaság alábbiakban játszott szerepét:

  • a munkaerőpiachoz való hozzáférés megkönnyítése, különösen a kiszolgáltatott vagy alulreprezentált csoportok számára
  • a társadalmi befogadás előmozdítása hozzáférhető és magas színvonalú szociális és ápolási-gondozási szolgáltatások biztosításával
  • a készségfejlesztés ösztönzése, beleértve a digitális és zöld átálláshoz szükséges készségeket is
  • a szociális innováció és fenntartható gazdasági fejlődés előmozdítása

Támogató pénzügyi környezet a szociális gazdaság szervezetei számára

A szociális gazdaság szervezetei a nyereséggel szemben inkább szociális és környezetvédelmi célokat kívánnak elérni, ezért más vállalkozásoknál általában nehezebben jutnak finanszírozáshoz. A Tanács arra ösztönzi a tagállamokat, hogy többek között az uniós források lehető legjobb felhasználása révén könnyítsék meg e szervezetek köz- és magánfinanszírozáshoz való hozzáférését.

Az ajánlás szerint a piacokhoz és a közbeszerzéshez való jobb hozzáférés, az állami támogatásokra vonatkozó szabályok hatékony alkalmazása és a támogató adózási keret egyformán döntő fontosságú a szociális gazdaság fejlesztése szempontjából.

Előzmények

A szociális gazdaság 13,6 millió – inkluzív és minőségi – munkahelyet biztosít Európában, elősegíti a társadalmi és területi kohéziót, ösztönzi a társadalmi innovációt, valamint előmozdítja a zöld és digitális kettős átállást. Ezek az intézkedések támogatják a szociális jogok európai pillérének elveit, valamint az azokból fakadó, a foglalkoztatásra, a készségekre és a szegénység csökkentésére vonatkozó célokat.

A mai napon elért politikai megállapodást követően az ajánlás hivatalos elfogadására a Tanács egyik soron következő ülésén fog sor kerülni. A javaslat elfogadását követően a tagállamoknak két évük lesz arra, hogy elfogadják vagy aktualizálják a szociális gazdaságra vonatkozó nemzeti stratégiáikat.

Forrás:
A Tanács azt ajánlja a tagállamoknak, hogy teljes mértékben aknázzák ki a szociális gazdaságban rejlő lehetőségeket; Európai Unió Tanácsa; 2023. október 9.