Skip to main content
Európai Uniópolitika

Az EU Tanácsának következtetései az „Európa együtt” (Team Europe) megközelítésről

Szerző: 2023. november 25.No Comments

„A Külügyek Tanácsának fejlesztési formációja a mai napon következtetéseket hagyott jóvá az „Európa együtt” megközelítésről.

A Tanács hangsúlyozza, hogy az „Európa együtt” megközelítés kidolgozása óta a világban egy sor, egymással összefonódó válság következett be, ideértve Oroszország Ukrajna elleni agressziós háborúját és a Covid19-világjárványt, valamint ezek máig elhúzódó következményeit.

A számos, egyszerre jelentkező válság gyengíti a partnerországok kapacitását arra, hogy kezeljék a szegénység, az éghajlatváltozás és a környezetkárosodás, a konfliktusok, az élelmiszer-ellátás bizonytalansága, a növekvő egyenlőtlenségek és a gazdasági visszaesés okozta tartós kihívásokat, ami súlyos következményekkel jár a migrációra és a kényszerű lakóhelyelhagyásra nézve.

A Tanács megítélése szerint az „Európa együtt” megközelítés fokozza az EU és tagállamai azon képességét, hogy együttműködjenek a partnerországokkal a fenti és a további globális kihívások kezelése, következményeik mérséklése, valamint a társadalmi, zöld és digitális átállás lehetővé tétele érdekében, mindeközben tiszteletben tartva az emberi jogokat, a demokráciát, a jogállamiságot és a nemek közötti egyenlőséget.

A Tanács úgy véli továbbá, hogy itt az ideje számba venni az „Európa együtt” megközelítést az európai fejlesztési együttműködés alakulásával összefüggésben, különös tekintettel a Global Gateway stratégia 2021. évi elindítására, valamint a Szomszédsági, Fejlesztési és Nemzetközi Együttműködési Eszköz (Globális Európa) végrehajtásának közelgő félidős értékelésére.

A Global Gateway stratégia sikeres végrehajtásának egyik előfeltétele az „Európa együtt” megközelítés, amelynek köszönhetően a tervek szerint a jelenlegi hosszú távú uniós költségvetés (többéves pénzügyi keret) végéig akár 300 milliárd EUR mozgósítása válik lehetővé.

Ha az EU és tagállamai a fejlesztési együttműködésük és partnerségeik keretében – amikor csak lehetséges – előnyben részesítik az „Európa együtt” megközelítés alkalmazását, az maximalizálja a hatékonyságot és a szakpolitikai koherenciát a fenntartható fejlődési célok elérése, valamint az addisz-abebai cselekvési program és a Párizsi Megállapodás végrehajtása terén.

A Tanács eltökélt szándéka az „Európa együtt” megközelítés végrehajtásának jobbá és intenzívebbé tétele a megközelítés mindhárom fő munkamódszerének – vagyis a közös programozásnak, az együttes végrehajtásnak és az „Európa együtt” kezdeményezéseknek – az összekapcsolása révén.

Ülések

Forrás:
A Tanács következtetéseket hagyott jóvá az „Európa együtt” megközelítésről; EU Tanácsa; 2023. november 21.