Skip to main content
Európai Uniógazdaságpolitikatársadalom

Az Európai Bizottság megerősítené az európai üzemi tanácsok szerepét

Szerző: 2024. január 28.No Comments

„Az Unión belüli szociális párbeszéd további javítása érdekében a Bizottság ma előterjesztette az európai üzemi tanácsokról szóló irányelv felülvizsgálatát. Az európai üzemi tanácsok olyan tájékoztatási és konzultációs testületek, amelyek biztosítják, hogy a munkavállalók részt vegyenek a transznacionális kérdésekkel kapcsolatos döntésekben. E tanácsok olyan vállalatokat érintenek, amelyek legalább két uniós tagállamban vagy az Európai Gazdasági Térség (EGT) országában működnek, és több mint ezer alkalmazottat foglalkoztatnak.

A kulcsfontosságú vállalati döntések kapcsán a munkavállalók érdemi tájékoztatása és a velük folytatott konzultáció segíthet előre jelezni és kezelni a – például a zöld és digitális átálláshoz kapcsolódó – változásokat, többek között a munkaerőhiány kezelését vagy az új technológiák bevezetését. Transznacionális összefüggésben az európai üzemi tanácsok kulcsszerepet játszhatnak e tekintetben.

Az idevágó irányelv felvázolja az európai üzemi tanácsok létrehozásának, valamint a transznacionális kérdések kapcsán a tanácsok tájékoztatásának és a velük folytatott konzultáció folyamatait. A javasolt felülvizsgálat célja, hogy megerősítse az európai üzemi tanácsok szerepét azáltal, hogy egyértelműsíti létrehozásuk folyamatát, előmozdítja az érdemi tájékoztatást és konzultációt, és biztosítja számukra a feladatuk ellátásához szükséges kapacitást. Célja továbbá a nemek közötti egyensúly fokozott érvényesítése az európai üzemi tanácsokon belül.

2023-ban az Európai Parlament saját kezdeményezésű jogalkotási állásfoglalást fogadott el, melyben felszólította a Bizottságot, hogy erősítse meg az európai üzemi tanácsok szerepét és kapacitását. A ma javasolt felülvizsgálat eleget tesz Ursula von der Leyen bizottsági elnök azon politikai kötelezettségvállalásának, hogy az arányosság, a szubszidiaritás és a minőségi jogalkotás elveinek teljes körű tiszteletben tartása mellett jogalkotási javaslattal válaszol ezekre az állásfoglalásokra.

Eredményesebb és hatékonyabb európai üzemi tanácsok

A Bizottság által javasolt főbb változtatások a következők:

  • Egyenlő jogok biztosítása az Unióban/Európai Gazdasági Térségben működő multinacionális vállalatok munkavállalói számára, amikor új európai üzemi tanács létrehozását kezdeményezik: a jelenleg érvényes irányelv alóli mentességek megszűnnek, és ennek köszönhetően 320, eüt-megállapodással már rendelkező multinacionális vállalatnál összesen 5,4 millió munkavállaló kérelmezheti európai üzemi tanács létrehozását.
  • A transznacionális kérdések fogalommeghatározásának pontosítása: a javaslat biztosítaná, hogy az európai üzemi tanácsok kiegészítsék a nemzeti tájékoztatási és konzultációs szervek munkáját, és ne legyenek átfedésben azokkal. Az egyértelmű fogalommeghatározás elengedhetetlen annak meghatározásához, hogy mely esetekben kell konzultálni az európai üzemi tanácsokkal, illetve tájékoztatni azokat.
  • Annak biztosítása, hogy a multinacionális vállalatok munkavállalóival időben és érdemben konzultáljanak az őket érintő kérdésekről:
    • az európai üzemi tanácsok tagjainak indokolással ellátott választ kell kapniuk véleményükre, mielőtt a vállalatvezetés határozatot fogadna el transznacionális kérdésekben
    • a vállalatvezetésnek meg kell indokolnia minden olyan esetet, amikor bizalmas információkezelés okán korlátozza az információmegosztást vagy nem fed fel transznacionális kérdésekkel kapcsolatos információkat.
  • Annak biztosítása, hogy az európai üzemi tanácsok rendelkezzenek a feladatuk ellátásához szükséges kapacitással: az eüt-megállapodásoknak meg kell határozniuk az előirányzott pénzügyi és anyagi erőforrásokat, például a szakértők, a jogi költségek és a képzés tekintetében.
  • A nemek közötti egyensúly megszilárdítása: az eüt-megállapodás (újra)tárgyalásakor rendelkezéseket kell hozni a nemek szempontjából lehetőség szerint kiegyensúlyozott összetétel elérése érdekében. Ez magában foglalja azt a követelményt is, hogy aktívan törekedni kell a nemek közötti egyensúlyra a különleges tárgyaló testületekben, amelyek a vállalattal eüt-megállapodást tárgyaló munkavállalói képviselők ideiglenes csoportjai.
  • A jogorvoslati lehetőségekhez való hozzáférés javítása: a tagállamoknak értesíteniük kell a Bizottságot arról, hogy az európai üzemi tanácsok hogyan kezdeményezhetnek bírósági és – adott esetben – közigazgatási eljárásokat. A tagállamok továbbá kötelesek hatékony, visszatartó erejű és arányos szankciókat bevezetni az irányelv végrehajtása érdekében.

További lépések

Az európai üzemi tanácsról szóló irányelv módosítására irányuló bizottsági javaslatot az Európai Parlament és a tagállamok fogják megvitatni. Elfogadását követően az irányelv rendelkezéseit a tagállamoknak egy éven belül át kell ültetniük nemzeti jogukba. Az új szabályokat két évvel később kezdik alkalmazni. A kétéves időszak alatt az érintett felek az eüt-megállapodásaikat a felülvizsgált követelményekhez igazíthatják.

Háttér-információk

A szociális jogok európai pillérének 8. alapelve hangsúlyozza a szociális párbeszéd és a munkavállalói részvétel fontosságát. Az európai üzemi tanácsok a multinacionális vállalatok európai munkavállalóit képviselik, és a munkavállalók, illetve a központi irányítás kezdeményezésére jönnek létre.

Az európai üzemi tanácsokkal transznacionális kérdésekben konzultálnak, azaz olyan kérdésekről, amelyek az egész vállalat vagy legalább két EU/EGT-ország munkavállalóit érintik, például a szerkezetátalakításokkal kapcsolatosan. Az európai üzemi tanácsok ezért kiegészítik a nemzeti munkavállalói képviseleti szervek munkáját.

Jelenleg mintegy ezer transznacionális tájékoztatási és konzultációs testület működik, többségük európai üzemi tanácsként. Évente mintegy húsz új európai üzemi tanács jön létre. A több mint 11,3 millió európai munkavállalót képviselő európai üzemi tanácsok Európa-szerte hozzájárulnak a foglalkoztatás és iparágak védelméhez, valamint az EU versenyképességének biztosításához. Jóllehet az európai üzemi tanácsok az érintett munkaerő több mint felét képviselik, ez a becslések szerint közel négyezer érintett vállalatnak még mindig kevesebb mint egyharmadát teszi ki.

A Bizottság 2018-ban végzett értékelése kiemelte, hogy az európai üzemi tanácsok továbbra is kulcsszerepet játszanak a multinacionális vállalatokon belüli transznacionális szociális párbeszéd biztosításában és megszervezésében, és egyúttal rugalmasságot biztosítanak a tagállamok számára a saját nemzeti rendszereikhez való alkalmazkodáshoz. Ugyanakkor az értékelés hiányosságokra is rámutatott az európai üzemi tanácsok konzultációs eljárásainak területén, csakúgy mint a munkavállalók jogainak érvényesítésére szolgáló eszközökkel kapcsolatban.

Az Európai Parlament 2023 februárjában felszólította a Bizottságot, hogy vizsgálja felül az irányelvet és erősítse meg az európai üzemi tanácsok szerepét. A Bizottság az említett állásfoglalás, a 2018-ban lefolytatott értékelés és a szociális partnerekkel 2023-ban folytatott kétszakaszos konzultációk, valamint az érdekelt felek – többek között a nemzeti közigazgatások, a vállalkozások, a munkavállalók képviselői, valamint jogi és tudományos szakértők – véleményének fényében úgy határozott, hogy az európai üzemi tanácsok létrehozásának és működésének támogatása érdekében szükség van a jelenlegi irányelv módosítására.

További információk

Javaslat az európai üzemi tanácsról szóló irányelv módosítására

Hatásvizsgálat

Az irányelv 2018-as bizottsági értékelése

Iratkozzon fel az Európai Bizottság foglalkoztatással, szociális ügyekkel és társadalmi befogadással kapcsolatos ingyenes elektronikus hírlevelére!

Idézet(ek)

„A szociális párbeszéd kulcsfontosságú dimenziója, hogy biztosítsa az EU versenyképességét, valamint a zöld és digitális átállás méltányosságát. Az európai üzemi tanácsok alapvető platformot biztosítanak a több uniós országban letelepedett vállalatok munkáltatói és munkavállalói között. E javaslat célja, hogy megerősítse a munkavállalók tájékoztatáshoz és konzultációhoz való jogát, és megőrizze a vállalatok azon képességét, hogy gyors és hatékony döntéseket hozzanak.” – Valdis Dombrovskis, az emberközpontú gazdaságért felelős ügyvezető alelnök

„Az európai üzemi tanácsok biztosítják, hogy a munkavállalókkal konzultációt folytassanak az őket érintő jelentős döntésekről – például az új munkamódszerek bevezetéséről vagy a szerkezetátalakításról. A változás gyakran aggodalmat kelthet, de az európai üzemi tanácsok lehetőséget kínálnak arra, hogy a munkavállalókat bevonják a folyamatba. Javaslatunk orvosolni fogja a meglévő irányelv néhány hiányosságát annak érdekében, hogy az üzemi tanácsokat gyakrabban és hatékonyabban lehessen igénybe venni.” – Nicolas Schmit, a foglalkoztatásért és a szociális jogokért felelős biztos”

Forrás:
A Bizottság az elmélyültebb transznacionális szociális párbeszéd érdekében megerősítené az európai üzemi tanácsok szerepét; Európai Bizottság; 2024. január 24.