Skip to main content
Európai Unióközigazgatási informatikatörvények, határozatok

Hatályba lép az interoperábilis Európáról szóló jogszabály

Szerző: 2024. április 14.No Comments

„Az Interoperábilis Európáról szóló jogszabály, amely ma lép hatályba, megkönnyíti a határokon átnyúló adatcserét és felgyorsítja a közszféra digitális átalakulását. A jogszabály elengedhetetlen az EU digitális évtizede célkitűzéseinek eléréséhez, például ahhoz, hogy 2030-ra a kulcsfontosságú közszolgáltatások 100%-a online elérhető legyen. Az interoperabilitás a működő digitális egységes piac központi eleme, és hozzájárul a közpolitikák digitális jellemzőinek hatékonyabb végrehajtásához, az igazságszolgáltatástól az egészségügyig és a közlekedésig.

A polgárok, a vállalkozások és a közigazgatási szervek számára előnyös lesz az új rendelet legnagyobb része, ha olyan összekapcsolt digitális közszolgáltatásokat használnak, amelyek határokon átnyúló adatcserét igényelnek. Az ilyen szolgáltatások közé tartozik például a felsőfokú oklevelek vagy szakmai képesítések kölcsönös elismerése, a járműadatok közúti közlekedésbiztonsági célú cseréje, a társadalombiztosítási és egészségügyi adatokhoz való hozzáférés, az adózással, a vámokkal, a közbeszerzési eljárások akkreditációjával, a digitális vezetői engedélyekkel és a kereskedelmi nyilvántartásokkal kapcsolatos információcsere. A hatásvizsgálat szerint a törvény várhatóan évente akár 5 milliárd EUR megtakarítást is eredményezhet.

A jogi aktus végrehajtására kulcsfontosságú intézkedések révén kerül sor:

  • Többszintű együttműködési keret létrehozása, amely összefogja a tagállamok legmagasabb rangú digitális kormányzati szakembereit, valamint a civil társadalom széles közösségét, a szakértőket, a tudományos szakembereket és a helyi szereplőket, hogy meghatározza a közös interoperabilitási menetrendet és a közös interoperabilitási megoldások fejlődő ökoszisztémáját. Ezt a keretet az Interoperábilis Európa Testület irányítja, és az Interoperábilis Európa közösség támogatja.
  • Kötelező interoperabilitási értékelések bevezetése a „beépített interoperábilis” közszolgáltatások kiépítése érdekében. Ez segíteni fogja a közszférabeli szervezeteket abban, hogy már az új szolgáltatások vagy eszközök tervezési szakaszában feltárják és adott esetben kezeljék a határokon átnyúló interoperabilitási szempontokat. A Bizottság biztosítja a szükséges iránymutatásokat és támogatást.
  • Az Interoperábilis Európa Portál, amely egy egyablakos ügyintézési pont, amely ösztönzi a magas színvonalú és megbízható interoperabilitási megoldások közigazgatási szervek közötti megosztását és újrafelhasználását.
  • Megerősített innovációs és szakpolitikai támogatási mechanizmusok, többek között képzés, a szakpolitikai kísérletekhez szükséges szabályozói tesztkörnyezetek, a köz- és magánszféra közötti GovTech és a szakpolitikák végrehajtását támogató projektek a megoldások kidolgozása, tesztelése és bővítése érdekében.

A rendelet a közszférabeli szervezetekre, köztük az uniós intézményekre és szervekre vonatkozik. Az interoperábilis Európáról szóló jogszabály végrehajtását a Digitális Európa program (DIGITAL) finanszírozza.

Következő lépések

A rendeletben meghatározott ütemtervnek megfelelően a legtöbb rendelkezés a hatálybalépéstől számított 3 hónapon belül alkalmazandó.

Kivételesen:

  • Az európai intézmények, szervek és ügynökségek, valamint a közszférabeli szervezetek 2025 januárjától interoperabilitási értékeléseket végeznek;
  • A tagállamok a rendelet hatálybalépése után 9 hónappal, 2025 januárjáig kijelölik az illetékes nemzeti hatóságokat.

Háttér

A közszféra interoperabilitása a közigazgatások azon képessége, hogy határokon, ágazatokon és szervezeti határokon átnyúlóan működjenek együtt és közszolgáltatásokat lássanak el. Döntő szerepet játszik a biztonságos adatáramlás megtervezésében és a közszolgáltatások terén tett erőfeszítések megkettőzésének elkerülésében. Az elmúlt évek különböző válságaiban a közszféra interoperabilitása lehetővé tette a tagállamok közötti jobb koordinációt, az erőforrások mozgósítását ott, ahol azokra a legnagyobb szükség volt, valamint a közös megoldások gyors kidolgozását.

A Bizottság az 1990-es évek óta támogatja a közigazgatási szervek közötti interoperabilitást az európai interoperabilitási kereten (EIF), egy sor cselekvési terven és finanszírozási programon, például az IDA-n, az IDABC-n, az ISA2-n, az ISA2-n és jelenleg a DIGITAL-on keresztül. Annak érdekében, hogy segítse a tagállamokat és az európai intézményeket, szerveket és ügynökségeket a közszféra interoperabilitási politikájának végrehajtásában, a Bizottság átfogó eszköztárat és képzéseket dolgozott ki, például az EBA eszköztárát, a SEMIC támogató központot, a JoinUp platformot és az Interoperábilis Európa Akadémiát.  Ezen túlmenően a Bizottság létrehozott egy GovTech-inkubátor kezdeményezést is, amelynek keretében a kormányok összeülnek az induló innovatív vállalkozások és más kormányok által kidolgozott legjobb megoldások elfogadása érdekében szerte az EU-ban.

A közszféra interoperabilitási politikájának számos értékelése hiányosságokat tárt fel, és cselekvésre szólított fel. A tagállamok egyre inkább hangsúlyozták, hogy meg kell erősíteni az európai interoperabilitási együttműködést, többek között a 2017-ben Tallinnban és 2020-ban Berlinben aláírt miniszteri nyilatkozatok révén. Hasonlóképpen, az Európa jövőjéről szóló konferencián részt vevő uniós polgárok is hangot adtak a határokon átnyúló fokozott interoperabilitás iránti igényüknek. Az Interoperábilis Európáról szóló jogszabály közvetlenül reagál ezekre a cselekvési felhívásokra.

Bővebb információ

Az Interoperábilis Európáról szóló jogszabály

Kérdések és válaszok: Az Interoperábilis Európáról szóló jogszabály

Hatásvizsgálati jelentés

Az intelligens városok és közösségek európai interoperabilitási kerete (EIF4SCC)

Az EBA értékelése

Idézet(ek)

„Az interoperabilitás elengedhetetlen az emberek és a vállalkozások jobb kiszolgálásához és a szükségtelen adminisztratív terhek csökkentéséhez. Segíti a közigazgatásokat abban, hogy jobban működjenek. Nagy örömömre szolgál, hogy életbe lép az Interoperábilis Európáról szóló jogszabály, amely eleget tesz a jobb, interoperábilis digitális közszolgáltatások iránti felhívásoknak az EU-ban. Ez a jogszabály lefekteti a hatékony, összekapcsolt uniós közszektor, valamint az inkluzív, átlátható és felelős digitális transzformáció alapjait. Fokozza a tagállami közigazgatási szervek közötti együttműködést, és kiterjeszti a határokon átnyúló digitális közszolgáltatásokhoz való hozzáférést az EU-ban, és senkit sem hagy hátra.” – Johannes Hahn, a költségvetésért és az igazgatásért felelős biztos”

Forrás:
Hatályba lép az interoperábilis Európáról szóló jogszabály az emberek és a vállalkozások számára nyújtott közszolgáltatások jobb összekapcsolása érdekében; Európai Bizottság; 2024. április 11.
[Ennek az oldalnak a szövege gépi fordítással készült. Vissza az eredeti nyelvre. Az Európai Bizottság nem vállal felelősséget a gépi fordítás minőségéért és tartalmáért.]