„Mindannyian érezhetjük: történt valami a globális gazdasággal. Valami, ami megfosztotta a bizalomtól és a bátorságtól, ehelyett pedig elhatalmasodott rajta a változástól, az ismeretlentől való félelem.
A Ludovika Egyetemi Kiadó gondozásában nemrégiben megjelent angol nyelvű gazdasági szakkönyv azt vizsgálja, miért érezzük úgy, hogy szinte teljesen eltűnt az innovációk dinamizmusa a fejlett országok társadalmi-gazdasági ökoszisztémájából, illetve hogyan tudna segíteni a közszféra ezen a gondon.
A 2008-as pénzügyi és gazdasági világválság óta napjaink gazdaságait a folyamatos válságkezelés hatja át. Ezt a 2019-es vírusjárvány sem írta felül, sőt. A gazdaságpolitikai intézkedések a kereslet feltámasztásának, vagyis a recesszió elkerülésének jegyében fogannak. Paradox módon ez az eltúlzott ösztönzés elfojtott innovációs dinamizmust eredményezett a gazdaságban (ahogy ezt a szerző nevezi: „Nagy Elfojtás”). Az elnevezés arra utal, hogy az eszköz, ami eredetileg a gazdasági szereplők túlélését volt hivatott segíteni, végül hozzájárult a piaci teljesítmények elfojtásához.
Már az első, 2008-as válság is arra döbbentette rá a közgazdaságtudomány szereplőit, hogy közel sem értik annyira a világgazdaságban zajló eseményeket, mint azt korábban remélték. Bár a kutatások törekedtek egy esemény vagy eseménylánc értő felvillantására, de nem vizsgálták ezek komplexitását, így aztán nem elemezték a rendszeralkotó nagy hármas, azaz az állami szektor, a reálgazdaság és a pénzügyi szektor közötti kölcsönhatásokat.
A Reversing the Great Suppressioncímű kötet, amelyet Kovács Olivér, az NKE ÁNTK Közgazdaságtani és Nemzetközi Gazdaságtani Tanszékének tudományos főmunkatársa írt, épp e hiány pótlására tesz kísérletet, mégpedig úgy, hogy az említett három nagy rendszerkomponens (azaz a pénzügyi univerzum, a reálgazdaság és a közszféra) alkotta egységben vizsgálja a messzebbre nyúló instabilitási vonalakat. A szerző amellett érvel, hogy a közszférának és a gazdaságirányításnak befolyásolnia kell az egymásra ható szférák rendszerszintű konfigurációját, hogy elősegítse a szükséges innovációs dinamizmus megteremtését. A kötet azt is hangsúlyozza, hogy a közszférának nem pusztán kongatnia kell a vészharangot, hanem lelkesen, ötletesen, eközben pedig alázatosan kell úgy cselekednie, hogy innovációs trendteremtő lehessen.
Forrás:
Segíthet a közszféra az „elfojtott” innováción?; Sarnyai Tibor; Ludovika.hu; 2024. június 20.