Skip to main content
Európai UniógazdaságinformatikajogMesterséges Intelligencia (MI)technikatudomány

Közzétették az általános célú mesterséges intelligencia (GPAI) gyakorlati kódexének első, független szakértők által írt tervezetét (MI-jogszabály, AI Act)

Szerző: 2024. november 17.No Comments

„Független szakértők bemutatják az általános célú mesterséges intelligencia (General Purpose AI, GPAI) gyakorlati kódexének első tervezetét, amelyet a jövő héten mintegy 1000 érdekelt féllel vitatnak meg. Az MI-iroda az érdekelt felek számára célzott kérdésekkel és válaszokkal segíti elő a vonatkozó MI-jogszabály (EU AI Act) megértését.

Az általános célú mesterséges intelligencia gyakorlati kódexének (General-Purpose AI Code of Practice) iteratív kidolgozása fontos mérföldkőhöz érkezett a szeptember 30-i start után, lezárva a 2025 áprilisáig tartó négy szerkesztési körből az elsőt. A kódex első tervezetét független szakértők készítették el, akiket négy tematikus munkacsoport elnökévé és alelnökévé neveztek ki. A kódex kidolgozásának elősegítőjeként az Európai Bizottság MI-irodája ma teszi közzé a tervezetet. A szakértők ezt a kezdeti változatot az általános célú mesterséges intelligencia modellek szolgáltatóinak, mint a gyakorlati kódex címzettjeinek hozzájárulásai alapján dolgozták ki. A szövegezés során figyelembe vették a nemzetközi megközelítéseket is.

Az elnökök és az alelnökök ezt az első tervezetet a további részletezés és finomítás alapjának tekintik, visszajelzéseket kérnek, ezzel is segítve a kódex végleges változatához elvezető iterációkat. Emellett felvázolják a kódex irányadó elveit és célkitűzéseit, hogy az érdekeltek számára egyértelmű iránymutatást nyújtsanak a kódex lehetséges formájáról és tartalmáról. Nyitott kérdések is szerepelnek a további előrelépést igénylő területek kiemelésére. A végleges tervezet világos célkitűzéseket, intézkedéseket és adott esetben kulcsfontosságú teljesítménymutatókat (KPI) fog meghatározni.

A végleges dokumentum döntő szerepet fog játszani a megbízható és biztonságos általános célú mesterséges intelligenciamodellek jövőbeli fejlesztésének és bevezetésének irányításában. Részleteznie kell az általános célú mesterséges intelligenciamodellek szolgáltatóira vonatkozó átláthatósági és szerzői jogi szabályokat. A kis számú, rendszerkockázatot jelentő legfejlettebb általános célú mesterséges intelligenciamodellek szolgáltatója esetében a kódexnek részleteznie kell a rendszerkockázatok taxonómiáját, a kockázatértékelési intézkedéseket, valamint a technikai és irányítási kockázatcsökkentő intézkedéseket is.

Következő lépések

A jövő héten a gyakorlati kódex kidolgozásának szentelt plenáris ülés részeként a munkacsoporti elnökök közel 1000 érdekelt féllel, az uniós tagállamok képviselőivel, európai és nemzetközi megfigyelőkkel együtt külön munkacsoporti üléseken vitatják meg a tervezetet. A négy munkacsoport közül minden nap ülésezik majd egy-egy, amelyen az érintett elnökök beszámolnak a tervezet kidolgozásának legutóbbi előrehaladásáról. Az érdekelt résztvevők egy kiegyensúlyozott csoportját kérik majd fel szóbeli észrevételek megtételére. Minden résztvevőnek lehetősége lesz arra, hogy interaktív módon kifejtse véleményét, és kérdéseket tegyen fel az elnököknek. November 22-én, pénteken az elnökök a teljes plenáris ülésen ismertetik a viták legfontosabb megállapításait.

Ezzel párhuzamosan a plenáris ülés résztvevői egy erre a célra létrehozott platformon (Futurium) keresztül megkapták a tervezetet, és két hét áll rendelkezésükre, hogy november 28-án, csütörtökön 12:00 óráig (CET) írásos visszajelzést nyújtsanak be. A visszajelzések alapján az elnökök módosíthatják az első tervezetben szereplő intézkedéseket, miközben részletesebbé tehetik a kódexet. Szerkesztési elveik hangsúlyozzák, hogy az intézkedéseknek, alintézkedéseknek és fő teljesítménymutatóknak arányosnak kell lenniük a kockázatokkal, figyelembe kell venniük az általános célú mesterségesintelligencia-modell szolgáltatójának méretét, és egyszerűsített megfelelési lehetőségeket kell lehetővé tenniük a kkv-k és az induló vállalkozások számára. A mesterséges intelligenciáról szóló jogszabályt követve, a kódex is tükrözi majd a nyílt forráskódú modellek szolgáltatóira vonatkozó figyelemre méltó kivételeket. Az alapelvek azt is kiemelik, hogy egyensúlyt kell teremteni az egyértelmű követelmények és a technológia fejlődéséhez való alkalmazkodáshoz szükséges rugalmasság között.

Letölthető a gyakorlati kódex tervezete.
Letölthető továbbá az erre a célra készült kérdés-feleletet is, amely segít elmagyarázni, hogy az MI-jogszabály hogyan közelíti meg az általános célú mesterséges intelligencia szabályozását.”

Forrás:
First Draft of the General-Purpose AI Code of Practice published, written by independent experts; Shaping Europe’s digital future, European Commission; 2024. november 14.