Skip to main content
közigazgatás: magyarközigazgatási informatikaművelődéspolitikaszakirodalomtársadalomtörténelem

Bemutatták a polgári kori egyesületek online adatbázisát

Szerző: 2024. december 1.No Comments

„Egy ötéves kutatás végére tett pontot 2024. november 26-án a polgári kori egyesületek adatbázisát bemutató zárórendezvény. A Nemzeti Művelődési Intézet és a Magyar Nemzeti Levéltár partnerségében zajlott kutatás eredményeként 19 vármegyei kötet és egy online felület vált nyilvánossá mintegy 24 ezer civil szervezet adataival.

A Magyar Nemzeti Levéltár központjában került sor arra a záróeseményre, amelynek keretében a 2020-ban indult kutatás eredményeként 19 vármegyei kötet és egy online adatbázis bemutatására került sor.

A program résztvevőit házigazdaként dr. Mikó Zsuzsanna, a Magyar Nemzeti Levéltár általános főigazgató-helyettese köszöntötte. Beszédében a levéltárak és a közművelődés gyümölcsöző együttműködésének eddigi eredményeit és további lehetőségeit hangsúlyozta.

Az eseményen beszédet mondott Závogyán Magdolna, a Kulturális és Innovációs Minisztérium kultúráért felelős államtitkára, aki a kutatást 2020-ban még, mint a Nemzeti Művelődési Intézet akkori ügyvezetője kezdeményezte…Felbecsülhetetlen értékkel bír ezeknek a társadalmi és civil szervezeteknek az a tevékenysége, amelyet a társadalomban, a helyi közösségekben, a kultúrában és a közéletben végeztek…
Dr. Juhász Erika, a Nemzeti Művelődési Intézet szakmafejlesztési igazgatója volt a kutatás szakmai vezetője az öt év folyamán, így a polgári kori egyesületeket feltáró kutatás öt évéről beszélt. Bemutatta a kutatómunka fázisait, amelyekben alapos felkészítő képzések, közös gyakorlatok, folyamatos mentorálás és levéltári szakmai támogatás közepette a kutatómunkában az Intézet részéről mintegy 50 fő vett részt. A kutatómunka eredményeiként létrejött 19 vármegyei kötet felépítését és hasznosíthatóságát is bemutatta, amelyek a helytörténeti és egyesülettörténeti további kutatásokon túl települési rendezvények, mai értékek múltjának megértése, múltra épülő jó gyakorlatok elindítása kapcsán is érvényesülhetnek. A kötetek online elérhetőek: https://nmi.hu/kiadvanyok/letoltheto-kiadvanyok felületen, nyomtatott formában pedig a Nemzeti Művelődési Intézet és a Magyar Nemzeti Levéltár központjában és 19 vármegyei igazgatóságain egyaránt.

Dr. Czetz Balázs, a Magyar Nemzeti Levéltár gyűjteményi főigazgató-helyettese a Levéltári adatbázisok használata és lehetőségei című előadásában a Levéltár „Adatbázisok online” című gyűjteményéről, a benne felelhető adatbázisok használatáról beszélt, majd részletesen bemutatta a Polgári kori egyesületek adatbázisát, amely az https://egyesuletek.mnl.gov.hu oldalon, illetve kereshető formában az „Adatbázisok online” gyűjteményben a https://adatbazisokonline.mnl.gov.hu/adatbazis/polgarkori-egyesuletek címről érhető el.

A program zárásaként a Nemzeti Művelődési Intézet kutató-fejlesztő munkatársai, Kuglics Gábor és Pető Lilla két interaktív feladat, egy totó és egy online keresés segítségével mutatták be az adatbázisban fellelhető polgári kori egyesületek körét.

A központi bemutatót hamarosan vármegyénként 2-3 településen térségi szintű bemutatók követik, hogy minél többen megismerjék és hasznosítsák a kutatási eredményeket országszerte.”

Forrás:
Lezajlott a polgári kori egyesületek adatbázisát bemutató záróesemény; Nemzeti Művelődési Intézet; 2024. november 26.