Skip to main content
Európai UnióinformatikaInternetpolitika

Az EU Tanácsa következtetései az Unió kiberbiztonsági ügynöksége (ENISA) megerősítéséért

Szerző: 2024. december 8.No Comments

„A magyar elnökség kezdeményezésére a Tanács ma következtetéseket fogadott el az EU kiberbiztonsági ügynökségéről (ENISA). Az ENISA az elmúlt két évtizedben felbecsülhetetlen értékűnek bizonyult az európai kiberbiztonsági ökoszisztémában, és a következtetések szövege összefoglalja a tagállamok tapasztalatait és elvárásait az ügynökséggel kapcsolatban. Ez különösen fontos a kiberbiztonsági törvény (CSA) folyamatban lévő értékelését és esetleges felülvizsgálatát tekintve. A következtetések ezért egy sor ajánlást és javaslatot tartalmaznak a Tanács nevében.

„Az ENISA jelentőségét aligha lehet alábecsülni a kiberbiztonsági fenyegetések kezelésében, amelyek szintje, összetettsége és nagyságrendje az elmúlt években jelentősen megnőtt. Ez az átfogó következtetéssorozat segíteni fog abban, hogy szilárd és ellenálló digitális teret építsünk ki Európában. A folyamatos együttműködés, a feladatok és erőforrások rangsorolása, valamint az összetett kibertér egyszerűsítése kulcsfontosságú elemek lesznek a jelenlegi és jövőbeli kihívások kezelésében.” – Kovács Zoltán, Magyarország nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkára

Kulcsfontosságú üzenetek

A Tanács következtetéseiben elismeri, hogy az ENISA fontos szerepének bővülése olyan közelmúltbeli jogalkotási kezdeményezések eredménye, mint a kiberbiztonságról szóló törvény (CRA) vagy a felülvizsgált hálózati és információs rendszerekről szóló irányelv (NIS 2), amelyek további feladatokkal bízták meg az ügynökséget. Kulcsszerepét az elmúlt években a kiberfenyegetések és kihívások növekvő mértéke és összetettsége is növelte. A Tanács ezért azt ajánlja, hogy a megnövekedett feladatoknak megfelelő forrásokban kell tükröződniük, anélkül, hogy a többéves pénzügyi keretről szóló közelgő tárgyalásokat megelőznék. Ugyanilyen fontos azonban a fellépések rangsorolása és a kibertér más szereplőivel való szilárd együttműködés a feladatok megkettőződésének elkerülése érdekében.

A következtetések elismerik, hogy az ENISA támogatja a tagállamokat a szakpolitikák kidolgozásában és végrehajtásában. Ugyanakkor további fejlesztésekre és intézkedésekre szólítanak fel, különösen az európai kiberbiztonsági tanúsítási rendszerek fejlesztése, valamint egy egységes jelentési platform létrehozása tekintetében.

A következtetések szövege elismeri az ENISA fontos hozzájárulását a közös helyzetfelismerés javításához, valamint a nagyszabású kiberincidensekre vagy válsághelyzetekre adott közös válaszlépések kidolgozásához. E tekintetben a Tanács hangsúlyozza az Európai Bizottsággal, az Európai Külügyi Szolgálattal (EKSZ), a számítógépes biztonsági incidensekre reagáló csoportok (CSIRT-ek, a kiberincidenseket értékelő, dokumentáló és az azokra reagáló szakértői csoportok) hálózatával és az európai kiberkrízis-kapcsolattartó szervezetek hálózatával (EU-CyCLONe, a tagállamok kiberbiztonságért felelős nemzeti hatóságainak együttműködési hálózata) való további együttműködést is.

Végül a következtetések kiemelik az ENISA-nak a kiberökoszisztéma más szereplőivel – például az uniós intézmények kiberbiztonsági szolgálatával (CERT-EU), az Európai Kiberbiztonsági Kompetenciaközponttal és az Europollal -, de a nemzetközi szervezetekkel és partnerekkel, valamint a magánszektorral való együttműködésének fontosságát is.

Forrás:
ENISA: Council approves conclusions for a stronger EU agency for cybersecurity; Council of the EU; 2024. december 6.