Skip to main content
Európai UnióInternetjogpolitikatársadalom

A Google elutasítja az Európai Unió tényellenőrzési kötelezettségvállalásait

Szerző: 2025. január 19.No Comments

„A Google értesítette az Európai Uniót, hogy nem fogja integrálni a tényellenőrző szervezetek munkáját a keresésbe vagy a YouTube-ra, még azelőtt, hogy az EU bővítené a dezinformáció elleni törvényeit. A vállalat korábban aláírta az EU által 2022-ben bevezetett önkéntes kötelezettségvállalásokat, amelyek célja az online dezinformáció hatásának csökkentése volt, és amelyek jelenleg a Digitális Szolgáltatások Törvénye (DSA) keretében válnak kötelező érvényűvé.

A döntés időzítése egybeesik azzal, hogy az amerikai technológiai cégek vezetői – köztük Sundar Pichai, a Google vezérigazgatója – Donald Trump megválasztott elnökkel keresik a kapcsolatot, miközben Tim Cook, az Apple vezérigazgatója és Mark Zuckerberg, a Meta vezetője közvetlenül sürgetik őt, hogy lépjen fel az EU szabályozási intézkedései ellen.

Egy, az Európai Bizottság tartalomért és technológiáért felelős biztosának, Renate Nikolaynak címzett levélben, amelyet az Axios szerzett meg, Kent Walker, a Google globális ügyekért felelős elnöke kijelentette, hogy a vállalat nem vállalja a tényellenőrzés beépítését, mivel az „egyszerűen nem megfelelő vagy hatékony” a szolgáltatásaik számára. Hozzátette, hogy a Google minden tényellenőrzési kötelezettségvállalásból kivonul, mielőtt a DSA Magatartási Kódexének részeként törvénybe iktatnák azokat.

Jelenleg az EU Dezinformáció Elleni Gyakorlati Kódexe arra kötelezi az aláírókat, hogy működjenek együtt tényellenőrzőkkel az EU összes országában, tegyék elérhetővé azok munkáját minden uniós nyelven, csökkentsék a dezinformáció terjedéséből származó pénzügyi ösztönzőket, segítsék a felhasználókat a dezinformáció felismerésében és jelentésében, egyértelműen jelöljék meg a politikai hirdetéseket, valamint elemezzék az álhírek terjesztésére használt hamis fiókokat, botokat és deepfake-tartalmakat. Ezek az előírások azonban jelenleg még nem kötelező érvényűek.

A tényellenőrzés eddig sem volt része a Google tartalommoderálási gyakorlatának. A vállalat korábban már kifogásolta a kódex egyes követelményeit, és azt állította, hogy a keresés és a YouTube igyekszik majd megállapodásokat kötni tényellenőrző szervezetekkel, de a szolgáltatások nem rendelkeznek teljes ellenőrzéssel e folyamat felett. A kódexet 40 online platform írta alá, köztük a Microsoft, a TikTok, a Twitch és a Meta – annak ellenére, hogy a Meta az USA-ban már megszüntette tényellenőrzési programját ebben a hónapban. A Twitter, amely most X néven működik, szintén csatlakozott korábban, ám az Elon Musk-féle felvásárlás után kilépett. Az Európai Tényellenőrzési Szabványhálózat szerint azonban sok más digitális platform sem teljesíti megfelelően a vállalásait.

Nem világos, hogy a kódex összes előírása kötelezővé válik-e a DSA alapján, mivel az EU törvényhozói még tárgyalásokat folytatnak az aláírókkal arról, hogy mely kötelezettségeket kell majd betartaniuk. A Bizottság még nem jelentette be, hogy a szabályozás mikor lép életbe, de novemberben azt közölte, hogy leghamarabb 2025 januárjában várható.”

Forrás:
A Google elutasítja az EU tényellenőrzési kötelezettségvállalásait; Gróf József; IT Business; 2025. január. 17.
Lásd még:
A dezinformáció visszaszorítását célzó 2022. évi gyakorlati kódex; Európai Bizottság