Skip to main content
energiaEurópai Uniófenntartható fejlődésgazdaságpolitikatechnikatudomány

Kiszivárgott az Európai Bizottság 2025-re tervezett új uniós kezdeményezéseinek listája

Szerző: 2025. február 9.No Comments

„A hivatalos megjelenés előtti tervezetből már most világosan kirajzolódnak azok a prioritások, amelyek meghatározzák majd az elkövetkező év uniós politikáját. Az ipari versenyképesség erősítése, a digitalizáció előmozdítása, a klímapolitikai célok szigorítása, valamint Európa védelmi és biztonsági stratégiájának fejlesztése mind kiemelt szerepet kapnak. A hivatalos bejelentésre február 11-én, az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén kerül sor, ahol Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ismerteti majd a részleteket.

A Politico és az Euractiv már most betekintést nyújtott a dokumentumba, amely részletesen feltárja a Bizottság ambiciózus terveit. Nézzük meg, milyen változásokra számíthatunk az előttünk álló évben?

Gazdasági növekedés és versenyképesség új alapokon

Az Európai Bizottság célja, hogy megerősítse az uniós gazdaság stabilitását és növekedési potenciálját. Ennek érdekében 2025 első negyedévében bemutatja a Versenyképességi Iránytűt, amely átfogó útmutatást nyújt az ipar és a vállalkozások számára.

Ezzel párhuzamosan érkezik a Tiszta Ipari Megállapodás, amely a karbonsemleges iparágak megerősítésére összpontosít. Az egységes piac hatékonyságát növelő Szingularitási Piac Stratégia pedig a második negyedévben lát napvilágot.

Magyarország számára különösen fontosak lehetnek a kis- és középvállalkozások támogatását célzó intézkedések, valamint az ipari digitalizáció előmozdítására irányuló fejlesztések. A második negyedévben várható EU Startup és Scale-up Stratégia pedig új lendületet adhat az innovációnak és a technológiai fejlődésnek.

Az adminisztratív terhek csökkentése is fókuszba kerül: három Omnibus csomag készül a fenntarthatósági szabályok egyszerűsítésére. A Sustainable Finance Disclosure Regulation reformja (harmadik negyedév) pedig finomhangolja a fenntarthatósági elvárásokat és a piaci szereplők érdekeit. Az év végére tervezett Digitális Hálózatok jogszabály célja pedig az innováció felpörgetése és az AI-alapú technológiák szélesebb körű bevezetése.

Energiafüggetlenség és fenntarthatóság

Az Európai Bizottság egyértelmű elköteleződést mutat az orosz energiafüggőség felszámolása mellett. Az Orosz Energiaimport Vége program már az első negyedévben útjára indul, amely új energiaforrások keresésére és az ellátás diverzifikálására koncentrál. Magyarország számára ez különösen érzékeny kérdés, hiszen az ellátás biztonsága és az árstabilitás alapvető fontosságú.

A harmadik negyedévben érkező Fenntartható Közlekedési Beruházási Terv a zöld közlekedési infrastruktúra fejlesztését helyezi előtérbe, míg az Európai Klímajogszabály Módosítása (második negyedév) tovább erősíti az uniós klímavédelmi célok teljesíthetőségét.

Geopolitika és stratégiai partnerségek

A Bizottság 2025-ben is kiemelt figyelmet fordít Európa geopolitikai szerepére. A második negyedévben bemutatják az EU Fekete-tengeri Stratégiát, amely a térség stabilitását és gazdasági fejlődését hivatott elősegíteni. Ezzel párhuzamosan elindul az EU-India Stratégiai Partnerség, amely megerősíti az európai jelenlétet az ázsiai piacokon.

Az év végére tervezett EU Kibervédelmi Stratégia pedig a digitális biztonság fokozására összpontosít, amely kulcsfontosságú egyre összetettebb és kifinomultabb kibertámadásokkal szemben.

Migráció és belbiztonság

A migrációs politika reformja elkerülhetetlen, ezért az első negyedévben érkezik a Közös Visszatérési Politika, amely hatékonyabbá teheti az illegális bevándorlók hazatelepítését. Az év végére várható Európai Menekültügyi Stratégia pedig átfogó megközelítést kínál majd a migrációs kihívások kezelésére. Magyarország számára a határvédelem és az illegális migráció elleni fellépés továbbra is kiemelt prioritás marad.

A Belső Biztonsági Stratégia első negyedévi bevezetése új cselekvési tervet kínál a szervezett bűnözés és az illegális fegyverkereskedelem visszaszorítására.

Agrárpolitikai reformok és környezetvédelem

A mezőgazdaság támogatása érdekében érkezik a KAP Egyszerűsítési Csomag (második negyedév), amely hatékonyabb és gyorsabb támogatáselosztást biztosít. Ezzel párhuzamosan az Európai Vízügyi Rugalmassági Stratégia és az Óceánok Egyezmény a klímaváltozás káros hatásainak mérséklését célozza meg.

Európa védelmi képességeinek megerősítése

Az Európai Védelmi Ipari Stratégia célja, hogy fokozza az uniós tagállamok katonai önállóságát és elősegítse a közös védelmi ipari projektek finanszírozását. Emellett az első negyedévben bemutatásra kerülő Kritikus Gyógyszerellátási jogszabály bevezetése garantálni kívánja a kulcsfontosságú gyógyszerkészletek zavartalan elérhetőségét Európa-szerte.

Mit hozhat 2025?

Az Európai Bizottság ambiciózus reformcsomagja modernizálja a meglévő politikákat, miközben új stratégiákat vezet be a gazdaság, a klímavédelem, az energia, a biztonság és a migráció területén. Magyarország számára az energiafüggetlenség, az agrártámogatások, a digitalizáció és a geopolitikai stabilitás kérdései kiemelten fontosak lesznek. Az EU célja, hogy a versenyképesség növelése mellett biztonságosabbá és fenntarthatóbbá tegye Európát – mind gazdasági, mind politikai értelemben.”

Forrás:
Kiszivárgott az Európai Bizottság 2025-ös munkaprogramja; EU-MONITOR; 2025. február 6.
A teljes lista elolvasható: EXCLUSIVE: The EU Commission’s draft programme for 2025; Nicoletta Ionta; Euractiv; 2025. február 5.