„Az Európai Bizottság a mai napon felülvizsgálja az EU kohéziós politikáját annak érdekében, hogy jobban támogassa az EU versenyképességét és dekarbonizációját, védelmét és biztonságát, a keleti határrégiókat, valamint a megfizethető lakhatást, a vízügyi rezilienciát és az energetikai átállást.
E kezdeményezés célja, hogy hatékonyabbá tegye a kohéziós politikát azáltal, hogy arra ösztönzi a tagállamokat és a régiókat, hogy fektessenek be az európai stratégiai prioritásokba, miközben a kohéziós politika továbbra is a gazdasági, társadalmi és területi egyenlőtlenségek csökkentésére összpontosít. A tagállamok felkérést kapnak arra, hogy a kohéziós politika folyamatban lévő félidős felülvizsgálatával összefüggésben a 2021–2027-es kohéziós alapjaik egy részét átprogramozzák új beruházásokra.
Európa versenyképességének megerősítése és az innovációs szakadék megszüntetése
Tekintettel a vállalkozások méretüktől függetlenül a kutatás, az innováció, a tudás- és technológiatranszfer irányításában betöltött szerepére, a Bizottság azt javasolja, hogy az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatását terjesszék ki az olyan kritikus területeken működő nagyvállalatokra, mint a védelem, a stratégiai technológiák és a dekarbonizáció. Emellett a Bizottság arra ösztönzi a tagállamokat, hogy Európa versenyképességének és innovációjának fellendítése érdekében növeljék a stratégiai technológiákba történő beruházásokat a Stratégiai Technológiák Európai Platformja keretében.
A védelmi ipar támogatása és a keleti határrégiók támogatása
A mai javaslat még inkább lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy a jelenlegi kohéziós finanszírozást reziliens infrastruktúra kiépítésére használják fel a katonai mobilitás előmozdítása érdekében. Emellett valamennyi uniós régióban támogatni fogja a védelmi ágazatban működő kis- és nagyvállalkozások termelési kapacitásait.
Emellett az Ukrajna elleni orosz agresszív háború által aránytalanul érintett keleti határrégiókban a kohéziós programok kedvezményes előfinanszírozásban részesülnek, amennyiben teljes forrásaik legalább 15 %-át az új stratégiai prioritásokra fordítják.
Megfizethetőbb lakhatás
A Bizottság az elnök politikai iránymutatásaival összhangban javasolja a megfizethető lakhatásra szánt kohéziós politikai finanszírozás összegének megkétszerezését. A tagállamok az Európai Beruházási Bankkal (EBB) közösen létrehozott új pénzügyi eszköz révén magán- és közfinanszírozást is mozgósíthatnak. Az eszköz ötvözi a kohéziós finanszírozást az EBB és más nemzetközi pénzügyi intézmények, valamint a nemzeti fejlesztési és kereskedelmi bankok forrásaival.
A vízzel szembeni ellenálló képesség fokozása
A tagállamok növelhetik a vízzel szembeni ellenálló képességre irányuló beruházásokat, többek között a vízügyi infrastruktúra digitalizálása, valamint az aszály és az elsivatagosodás hatásainak enyhítése terén.
Az energetikai átállás támogatása
A kohéziós finanszírozás támogatni fogja az energiarendszer-összekötők és a kapcsolódó átviteli rendszerek előmozdítására, valamint az elektromos töltőinfrastruktúra kiépítésére irányuló beruházásokat. Ez döntő fontosságú lesz az energetikai átállás felgyorsítása és a tiszta mobilitás előmozdítása szempontjából. A javaslat megkönnyíti a dekarbonizációs intézkedések finanszírozását is.
Pénzügyi ösztönzők a stratégiai prioritások keretében
Míg az uniós stratégiai prioritások keretében kidolgozott valamennyi kohéziós projekt az előfinanszírozás legfeljebb 30%-ára jogosult, a kohéziós programok, amelyek teljes forrásaik legalább 15%-át ezekre a prioritásokra fordítják, még magasabb szintű előlegfizetésben részesülnek.
Emellett a stratégiai prioritásokba történő beruházások uniós finanszírozása valamennyi régióban a költségek akár 100 %-át is fedezheti.
Következő lépések
A kohéziós politikára vonatkozó jogszabályoknak a 2025-ös félidős felülvizsgálat keretében javasolt mai módosításait az Európai Parlament és a Tanács fogja megvitatni.
A Bizottság célja, hogy 2025-ben lezárja a félidős felülvizsgálat átprogramozását a tagállamokkal és a régiókkal annak érdekében, hogy az új programok végrehajtása 2026 elején megkezdődhessen.
Háttér
A jelenlegi, 2021–2027-es programozási időszakban 392 milliárd eurós költségvetéssel rendelkező kohéziós politika az EU fő beruházási politikája. A jogi szabályokkal összhangban a jelenlegi félidős felülvizsgálat lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy értékeljék kohéziós programjaik végrehajtását, és azokat 2025-ben hozzáigazítsák az új politikai prioritásokhoz.
További információk
Stratégiai Technológiák Európai Platformja
Közlemény, javaslat és bizottsági szolgálati munkadokumentum
Idézet(ek)
„A mai javaslattal egyértelműbbé, célzottabbá és hatékonyabbá tesszük a kohéziós politikát, hozzáigazítva azt az EU előtt álló kihívásokhoz. Sürgősen cselekednünk kell a versenyképesség megerősítése, az energetikai átállás felgyorsítása, a védelem fokozása, a megfizethető lakhatás biztosítása és a vízügyi reziliencia javítása érdekében. Ennek elérése érdekében csökkentjük a bürokráciát, optimalizáljuk a finanszírozási feltételeket és bővítjük a beruházási lehetőségeket. Együtt fogunk működni a programok újratervezése érdekében, kézzelfogható előnyöket biztosítva az európai polgárok számára, és felszabadítva minden terület potenciálját.” – Raffaele Fitto, a kohézióért és a reformokért felelős ügyvezető alelnök”
Forrás:
Korszerűsített kohéziós politika az EU stratégiai prioritásainak megerősítése érdekében; Európai Bizottság; 2025. április 1. (uniós gépi fordítás)
A modernised cohesion policy to boost the EU’s strategic priorities (a hivatalos eredeti közlemény)