Skip to main content
Európai Uniópolitikatechnikatudomány

Az EU Tanácsa jóváhagyja az európai kutatási térségre vonatkozó, a következő három évre szóló politikai menetrendet

By 2025. május 25.No Comments

„A Tanács ma politikai megállapodásra jutott az Európai Kutatási Térség (EKT) 2025-2027 közötti időszakra vonatkozó politikai menetrendjének (European Research Area (ERA) Policy Agenda 2025–2027) elfogadásáról szóló tanácsi ajánlásról. Ez egy átfogó ütemterv az európai kutatási és innovációs (K+I) ökoszisztéma fejlesztésére, olyan kulcsfontosságú kihívások kezelésére, mint a tudás mobilitása, a fenntarthatóság és a nemzetközi versenyképesség, miközben biztosítja a mérhető eredményeket és a tagállamok és az érdekelt felek széles körű önkéntes részvételét.

„Az ERA 25 éve segíti a kutatási és innovációs közösséget abban, hogy összehangolják erőfeszítéseiket és csodálatos eredményeket érjenek el. A 2025-2027-es politikai menetrend lesz az útiterv, amely segít eligazodni ebben a közös térben: valódi mozgásszabadság a kutatók számára a világ legnagyobb kutatási és innovációs ökoszisztémájában.” – Marcin Kulasek, lengyel tudományos és felsőoktatási miniszter

A menetrend 11 EKT strukturális politikát és 8 EKT-intézkedést tartalmaz, egyaránt összpontosítva a hosszú távú erőfeszítésekre és a rövid távú célokra. Ezeket a kezdeményezéseket a tagállamok önkéntesen, a rugalmas részvétel elve alapján hajtják végre.

Az EKT szakpolitikai menetrend kulcsfontosságú az EKT prioritásainak végrehajtásához, valamint az Európai Bizottság, a tagállamok, a társult országok és az érdekelt felek munkájának összehangolásához.

A politikai menetrend fő jellemzői

Az ajánlás meghatározza a szakpolitikai menetrend főbb EKT-szerkezeti politikáit és EKT-intézkedéseit. Az EKT strukturális politikái olyan hosszú távú tevékenységek, amelyek a tagállamok, az Európai Bizottság és az érdekelt felek közötti koordinációt igényelnek, és amelyek célja, hogy három éven belül mérhető eredményeket érjenek el. Olyan területekre összpontosítanak, mint például:
* Nyílt tudomány, nemek közötti egyenlőség és a tudományos karrier fenntarthatósága a K+I-ben
* A kutatási infrastruktúrák és a nemzetközi együttműködés megerősítése
* A kutatásértékelés reformja és a tudás felértékelésének ösztönzése

Az EKT-intézkedések olyan konkrét, célorientált kezdeményezések, amelyek közvetlen és mérhető értéket hoznak, és amelyeket a hároméves időkereten belül be kell fejezni.
Néhány példa:
* A méltányosság előmozdítása a nyílt tudományban
* A mesterséges intelligencia előmozdítása a tudományos kutatásban
* A kutatás biztonságának növelése

Az EKT strukturális politikái és az EKT-intézkedések az európai K+I paktumban meghatározott négy kiemelt területre épülnek:
* A tudás belső piaca: A kutatók, adatok és ötletek szabad mozgására összpontosítva az EU nemzetközi versenyképességének növelése és az európai kutatás széttöredezettségének kezelése.
* Zöld és digitális átmenet: A K+I előmozdítása a társadalmi kihívások kezelése érdekében, olyan intézkedésekkel, mint az energiatechnológia fejlesztése és a polgárok tudományos életben való részvételének javítása.
* A kutatási kiválósághoz való hozzáférés: A K+I-lehetőségek közötti egyenlőtlenségek csökkentése és a kutatásirányítás megerősítése az EU-ban.
* Kutatási és innovációs beruházások: A transznacionális együttműködésre és a K+I-finanszírozás széttagoltságának elkerülésére összpontosítva az EU innovációs kapacitásának növelése.

Monitoring és végrehajtás

Az ajánlás szerint az EKT Fórum és az Európai Kutatási és Innovációs Térség Bizottsága (ERAC) fogja irányítani a menetrend stratégiai és irányítási szempontjait, biztosítva az inkluzív, átlátható és összehangolt végrehajtást. A tagállamokat arra ösztönzik, hogy a menetrend céljainak támogatása érdekében működjenek együtt az érdekelt felekkel, köztük a magánszektorral és a civil társadalommal.

Háttér

Az európai kutatási térség 2000-ben indult azzal a céllal, hogy a kutatók, a tudományos ismeretek és az innováció szabad mozgásának ösztönzése, valamint a versenyképesebb európai ipar előmozdítása érdekében létrehozza a kutatás és az innováció egységes piacát.

Az ajánlások az Európai Unió működéséről szóló szerződés 288. cikkében előírt, nem kötelező erejű uniós jogi aktusok. Lehetővé teszik az uniós intézmények számára, hogy ismertessék álláspontjukat, és cselekvési irányvonalat javasoljanak anélkül, hogy jogi kötelezettséget írnának elő a címzettek számára.

Forrás:
Council endorses the European research area policy agenda for the next three years; Európai Unió Tanácsa; 2025. május 23.