„Az Európai Bizottság ma új stratégiát tett közzé annak érdekében, hogy 2030-ra Európa a világ legvonzóbb helye legyen az élettudományok terén.
Az élettudományok – azaz a sejtektől az ökoszisztémákig az élő rendszereket tanulmányozó tudományágak – központi szerepet játszanak egészségünk, környezetünk és gazdaságunk szempontjából. Ösztönzik az innovációt az orvostudomány, az élelmiszeripar és a fenntartható termelés terén, közel 1,5 billió eurónyi értéktöbbletet teremtenek az uniós gazdaság számára, és 29 millió munkahelyet biztosítanak Unió-szerte.
A jelenlegi uniós költségvetésből évi több mint 10 milliárd euróval támogatott stratégia összehangolt megközelítést határoz meg az élettudományok teljes értékláncára vonatkozóan. Célja az innováció felgyorsítása, a piacra jutás megkönnyítése, valamint az új technológiákba vetett közbizalom megszilárdítása, hogy azok az emberek és a bolygó javát szolgálhassák.
A stratégiában javasolt fellépések a következők:
- A kutatási és innovációs ökoszisztéma optimalizálása
A Bizottság uniós beruházási tervet fog kidolgozni a több országra kiterjedő klinikai vizsgálatok finanszírozásának megkönnyítése és az európai klinikai kutatási infrastruktúrák megerősítése érdekében. A stratégia szorgalmazza az „Egy az egészség” koncepció alkalmazását a kutatás és az innováció terén, és a Horizont Európa 2026–27-es munkaprogramjai keretében akár 100 millió eurót is mozgósíthat a mikrobiom-alapú megoldások kidolgozására és alkalmazására. Emellett 250 millió eurót lehet majd a több ágazatot érintő élettudományi technológiákra fordítani, támogatva az ipari innovációt és fenntarthatóságot ösztönző új termékek kifejlesztését, beleértve az új megközelítésű módszereket, az új molekulákat, a fejlett anyagokat és a hatékonyabb biogyártást is.
- Az élettudományi innovációk gyors piacra jutásának lehetővé tétele
Az élettudományi innovációk piacra jutásának felgyorsítása érdekében a Bizottság európai biotechnológiai jogszabályt fog előterjeszteni, amely az innováció szempontjából kedvezőbb keretet alakít ki a biotechnológiai ágazatokban. A Bizottság – az Európai Innovációs Tanács portfóliójára és megbízható befektetői hálózatára (Trusted Investors Network) támaszkodva – létre fog hozni egy kapcsolatteremtési felületet, amelyen az induló innovatív vállalkozások, az ipari szereplők és a befektetők felvehetik egymással a kapcsolatot.
- A bizalom javítása, az innováció elterjedésének és felhasználásának fokozása
A Bizottság 300 millió eurót fog mozgósítani az élettudományi innovációkra irányuló közbeszerzések ösztönzésére olyan területeken, mint az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás, a következő generációs oltóanyagok és a rákhoz kapcsolódó megfizethető megoldások. A Bizottság létre fog hozni egy élettudományi koordinációs csoportot is, hogy ágazatokon átívelően összehangolja a szakpolitikákat és a finanszírozást, és támogassa a kulcsfontosságú érdekelt felek, köztük az ipari szereplők és a polgárok bevonását.
Előzmények
Ursula von der Leyen elnök a politikai iránymutatásaiban jelentette be a stratégiát, amely a versenyképességi iránytű részét képezi.
Európa régóta vezető szerepet tölt be az élettudományok terén, köszönhetően az erős tudásbázisnak és a tudományos kiválóságnak, de a kutatási eredmények kézzelfogható megoldásokká való alakítása terén már kezdik utolérni más globális szereplők. A kihívások közé tartozik az innovációs ökoszisztémák széttagoltsága, az adatok és a mesterséges intelligencia kihasználatlansága, valamint a túl lassú piaci elterjedés.
A stratégia alapját egy nyilvános konzultáció és számos más bizonyíték jelenti, többek között a Bizottság Közös Kutatóközpontjának két tanulmánya: az Élettudományi ágazatok az EU-ban: a gazdasági növekedés és az innováció mozgatórugói című tanulmány kiemeli a 29 millió munkavállalót és a 1,5 billió eurónyi hozzáadott értéket, az Élettudományi szabadalmak trendjei: fókuszban a gyógyszeripari termékek és az orvosi technológiák című tanulmányból pedig kiderül, hogy az EU világviszonylatban a második helyen áll, a bejelentett szabadalmak 17%-a kötődik hozzá.
További információk
Idézet(ek)
„Európa régóta globális vezető szerepet tölt be az élettudományok terén. Napjaink egyre versengőbb világában az Európai Bizottság a versenyképességi menetrendjének három kulcsfontosságú eleme – az egyszerűsítés, a beruházások és az erősebb egységes piac – révén új lendületet ad az ágazatnak.” – Stéphane Séjourné, a jólétért és az iparstratégiáért felelős ügyvezető alelnök
„Az új stratégia elkötelezettséget jelent amellett, hogy Európát az élvonalába helyezzük az élettudományok terén folyó innovációnak, amely gyorsabban képes biztosítani a legkorszerűbb terápiákat az európai betegek számára. A stratégia előkészíti a terepet a közelgő európai biotechnológiai jogszabály, az orvostechnikai eszközökről szóló rendeletek korszerűsítése és az új szív- és érrendszeri egészségügyi terv számára. A kutatás megerősítése és az úttörő innovatív megoldások előmozdítása azon túl, hogy elősegíti az egészséget és a jóllétet, hozzájárul a versenyképességhez, a gazdasági növekedéshez és a munkahelyteremtéshez is. Utat nyitunk egy egészségesebb, okosabb Európa felé.” – Várhelyi Olivér, az egészségügyért és az állatjólétért felelős biztos
„A tudomány életeket változtat meg, de csak akkor, ha támogatjuk a mögötte álló embereket. Ezzel a stratégiával Európa éppen ezt teszi: a laboratóriumtól a piaci bevezetésig finanszírozza az élettudományokat, támogatja az induló innovatív vállalkozásokat, felgyorsítja a piacra jutást és erősíti a bizalmat. Gondoskodunk arról, hogy a merész ötletek ne maradjanak a laboratóriumban, hanem tegyék jobbá az életünket itt, Európában. Ez nemcsak polgáraink életét fogja javítani, hanem Európát is vonzóbbá és versenyképesebbé teszi az élettudományokkal foglalkozó vállalkozások számára, olyan hellyé, ahol beruházhatnak, innoválhatnak és növekedhetnek.” – Ekaterina Zaharieva, az induló innovatív vállalkozásokért, a kutatásért és az innovációért felelős biztos”
Forrás:
A Bizottság új stratégiával tenné 2030-ra globális vezetővé Európát az élettudományok terén; Európai Bizottság; 2025. július 2.