„A nyílt hozzáférésű könyv bemutatja a H-UTokyo Lab elképzeléseit a Társadalom 5.0 architektúrájáról, beleértve az okosvárosok építésének folyamatát és szervezeti infrastruktúráját, amelyek megtestesítik a Társadalom 5.0 víziót. Hat tényezőt mutat be, amelyek kritikus fontosságúak az emberközpontú, fenntartható okosvárosok építésére irányuló erőfeszítések sikere szempontjából. Mindegyik tényező valami olyasmit képvisel, amire szükség van ahhoz, hogy a helyi önkormányzat okosvárost építhessen, kezelhesse a helyi problémákat, és biztosíthassa, hogy ezek az erőfeszítések hozzájáruljanak egy emberközpontú, fenntartható társadalomhoz. A könyv nemcsak a digitális innovációt alkalmazó kezdeményezésekre összpontosít, hanem túlmutat a technológiai szempontokon, és hangsúlyozza az általános architektúrát is – az általános struktúrákat és szervezeti felépítéseket, amelyek többek között a digitális kezdeményezéseket is magukban foglalják. A könyvön keresztül az olvasók jobban megérthetik az okosváros-program jelenlegi állapotát és jövőbeli útját. A könyv kézikönyvként szolgál a nemzeti és helyi önkormányzatok köztisztviselői, az üzletemberek, az akadémikusok, a harmadik szektor szereplői és minden más, ebben a vállalkozásban részt vevő szereplő számára.
…
A szerzők azzal kezdik a kifejtést, hogy az 1. fejezetben elmagyarázzák, mit is jelent valójában az „építészet”, példaként a japán várépítészetet és várostervezést használva. Bemutatják, hogy az építészet nem korlátozódik az egyes építményekre, hanem egy olyan stílust képvisel, amely tükrözi korának eszméit és társadalmi struktúráját. Ebből az alapból kiindulva feltárják, hogy mit kellene magában foglalnia a modern városi építészetnek, hangsúlyozva a fizikai és digitális terek fontosságát. Az emberközpontú városfejlesztési megközelítés mellett érvelnek, amely zökkenőmentesen integrálja a kiberteret a valós terekkel, összhangban a Társadalom 5.0 jövőképével. A fejezet kritikus kérdéseket vet fel a Társadalom 5.0 megvalósításával kapcsolatban: „Melyek az emberközpontú intelligens város létrehozásának alapvető tényezői?”, „Hogyan befolyásolják ezek a tényezők a Társadalom 5.0 építészetét?” és „Milyen lépések szükségesek ennek az építészeti jövőképnek az eléréséhez?” E kérdések megválaszolása a könyv elsődleges célja…”
Forrás:
The Architecture of “Society 5.0” : Six Key Factors for a People-Centric and Sustainable Smart City; Hitachi-UTokyo Laboratory; Springer Singapore; ISBN: 978-981-96-2929-9; DOI: 10.1007/978-981-96-2929-9; 2025. április 24. (A könyv PDF-ben szabadon letölthető.)
Lásd még:
H-UTokyo Lab.
Society 5.0; Wikipédia