„Lassan 10 éve, hogy a „Közjavak” hasábjain megjelent a „Kié a közjog” vitairat, mely aktualizálására örömteli okot ad a DE Közszolgáltatási Kutatócsoport vezetőjének jeles évfordulója alkalmából tervezett tematikus különszám.
Az első alkalommal nem vettem részt a kapcsolatos vitákban, azonban a már említett személyes ok, illetve a téma iránti új keletű érdeklődésem okán,most csatlakozom hozzá. E rövid írás nem ad módot az alapkérdés (a közjog mibenléte) kritikai elemzésére, de hát annak úgy is van kiterjedt irodalma, amihez igazán újat hozzátenni nem nagyon lehet,pláne egy közigazgatási jogásznak.Ugyanakkor a korabeli problématérkép két eleméhez, így konkrétan:
– a nemzeti (és esetleg a nemzetek fölötti) alkotmányosság, illetve a globalizáció konfliktusai,
– az integrációs politikák nem várt irányú, mert a korlátokat jobban hangsúlyozó változásai,
témaköreihez, egy sajátos közigazgatási jogi szempontból talán röviden és szintén a vitaindítás szándékával célszerű néhány gondolatot hozzáfűzni.
A sajátos közigazgatási jogi szemlélet abban nyilvánul meg, hogy a két témakör határain belül, vajon kié a közigazgatási jog?
Maradt-e alapvetően az állami szuverenitáshoz szorosan kötődő nemzeti, vagy a globalizáció és az integráció hatására nemzetközi, ezen belül európai? Mielőtt belevágnánk a részletekbe, egy dolgot szükséges rögzíteni, hogy a szerző azon többségi álláspontból indul ki, hogy a közigazgatási jog a közjogon belüli önálló jogág,
elismerve azt, hogy vannak más nézetek is…”
Forrás:
„Kié a közjog” és kié a közigazgatási jog? : Adalékok egy közjogi vitához az „európai közigazgatási jog” nézőpontjából; Balázs István; Közjavak; 11 (2); 20-27.o (PDF)