„Az elektronikus hitelesség ismerete és használata alapvető fontosságú az online térben. Az Európai Unió érvényes szabályozása szerint a minősített elektronikus aláírást el kell fogadni a kézírással egyenértékűnek minden tagállamban, függetlenül a minősített aláírás keletkezési helyétől, és a minősített aláíró tanúsítványok kibocsátójától. Ma minden 14. életévét betöltött cselekvőképes és korlátozottan cselekvőképes magyar állampolgár alanyi jogon ingyenesen kaphat a Kormányzati Hitelesítés Szolgáltatótól minősített aláírási lehetőséget az elektronikus személyazonosító igazolványára (eSzemélyi), azonban ez nem automatikus, hanem kérni kell.
2022. március 29-én a Belügyminisztérium hozzáférhetővé tette azt a mobilalkalmazást, amellyel minden NFC-olvasóval rendelkező okostelefon – mint virtuális kártyaolvasó – használható az eSzemélyi igazolvánnyal minősített elektronikus aláírás létrehozására, ezzel még közelebb került az eSzemélyi e-aláírása a mindennapi használathoz. Az e-aláírás elterjedése érdekében az Informatika-Számítástechnika Tanárok Egyesülete (ISZE) és a Magyar Elektronikus Aláírás Szövetség (MELASZ) útjára indította a „Digitális Tanuló Elektronikus Aláírással” kihívást 2022. május 1-én. A kihívás 5 hónapig tart, 2022. szeptember 30-án fejeződik be. A szervezők célja az, hogy a diákok közül sokan megismerjék az elektronikus aláírásokat a kihívás ideje alatt.”
Forrás:
A Magyar Elektronikus Aláírás Szövetség közleménye; MTI OS; 2022. május 1.
„„Digitális Tanuló Elektronikus Aláírással” kihívás
Az elektronikus hitelesség ismerete és értő használata alapvető fontosságú az online térben. Az Európai Unió érvényes szabályozása szerint a minősített elektronikus aláírást el kell fogadni a kézírással egyenértékűnek minden tagállamban, függetlenül a minősített aláírás keletkezési helyétől, és a minősített aláíró tanúsítványok kibocsátójától. Ma minden 14. életévét betöltött cselekvőképes és korlátozottan cselekvőképes magyar állampolgár alanyi jogon kaphat a Kormányzati Hitelesítés Szolgáltatótól minősített aláírási lehetőséget az elektronikus személyazonosító igazolványára (eSzemélyi), azonban ez nem automatikus, hanem az állampolgárnak kell kérnie.
2022. március 29-én a Belügyminisztérium hozzáférhetővé tette azt a mobilalkalmazást, amelynek segítségével minden NFC-olvasóval rendelkező okostelefon – mint virtuális kártyaolvasó – használható az eSzemélyi igazolvánnyal együtt minősített elektronikus aláírás létrehozására, ezzel még egy akadály elhárult az eSzemélyi minősített aláírás tömeges használatának útjából. Az eSzemélyi igazolvány aláíráshoz való felhasználásának elterjedése érdekében az Informatika-Számítástechnika Tanárok Egyesülete (ISZE) és a Magyar Elektronikus Aláírás Szövetség (MELASZ) útjára indította a „Digitális Tanuló Elektronikus Aláírással” kihívást 2022. május 1-i kezdettel. A kihívás 5 hónapig tart, 2022. szeptember 30-án fejeződik be.
A kihívás célkitűzése az, hogy a 14. életévüket betöltött középiskolás diákok közül minél többen igényeljenek elektronikus aláírásra jogosító eSzemélyi igazolványt, és készítsenek el ennek segítségével a kihívás ideje alatt egy PDF dokumentumon, egy minősített elektronikus aláírást, amelynek során megismerkedhetnek és megbarátkozhatnak annak működésével.
Az ISZE a kihívás ideje alatt folyamatosan fogadja az aláírt dokumentumokat, és a következő módon méri az eredményt:
1. Időszakos eredményhirdetés a tárgyhót követő hónap 8. napján 12:00 órakor:
a. a legtöbb diákot ösztönző tanárok listáját elkészítjük minden hónapban
b. a legtöbb diákot ösztönző iskolák listáját elkészítjük minden hónapban
i. számszerűen a legtöbb
ii. az iskola tanulói létszámához arányosítva a legtöbb
c. a legtöbb diákot ösztönző települések (Budapesten a kerületek) listáját elkészítjük minden hónapban
2. Összesített eredményhirdetés 2022. október 7-én az alábbi kategóriákban:
a. a legtöbb diákot ösztönző tanárok
b. a legtöbb diákot ösztönző iskolák
i. számszerűen a legtöbb
Ii. az iskola tanulói létszámához arányosítva a legtöbb
c. a legtöbb diákot ösztönző települések (Budapesten a kerületek)A kihívásba úgy lehet benevezni, hogy az ISZE által erre a célra létrehozott email címre (ealairas@isze.hu) beküldik a tanár által hitelesített és a diák által is aláírt részvételi szándékot igazoló PDF dokumentumot. A szükséges dokumentumokat, valamint a hitelesítéshez és az aláíráshoz segítséget nyújtó segédleteket az ISZE előre elkészített módon biztosítja, amelyeket szabadon hozzáférhetőek ezen a címen: https://isze.hu/ealairas. Kérésre emailben is elküldjük azokat. Sok sikert kívánunk a digitális világ hitelességét elősegítő újabb kihívásban való részvételhez!
2022. április 23.
Dr. Bánhidi Sándorné
főtitkár ISZEdr. Erdősi Péter Máté
alelnök MELASZSzuloi_adatkezelesi_hozzajarulas_v1
Dokumentum_hitelesitese_AVDH-val_v1_alairt
Digitalis_Tanulo_Elektronikus_Alairassal_Kihivas_v4_alairt
Digitalis_Tanulo_Elektronikus_Alairassal_Jatekszabalyzat_v3_alairt
Digitalis_Tanulo_Elektronikus_Alairassal_Adatkezelesi_Tajekoztato_v3_alairt
Forrás:
Digitális Tanuló Elektronikus Aláírással; ISZE Informatika-Számítástechnika Tanárok Egyesülete; 2022