„Összesen harminc energetikai innovációs javaslat érkezett a MEKH felhívására, melynek célja az volt, hogy a hivatal feltérképezze az energetikai szabályozási tesztkörnyezet kialakítását segítő fejlesztési irányokat és az esetleges szabályozási akadályokat – mondta Ságvári Pál, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal elnökhelyettese.
A villamos energiáról szóló törvény 2022. szeptember 1-től hatályos szabályai alapján a MEKH számára lehetőség nyílik energetikai szabályozási tesztkörnyezet működtetésére. A tesztkörnyezet célja olyan energetikai innovációk piacra lépésének ösztönzése, amelyek elősegíthetik a villamosenergia-rendszer fenntarthatóságát, költséghatékony működtetését, a fogyasztói igények magasabb színvonalú kielégítését és az ellátásbiztonság növelését. A tesztkörnyezetben biztosítható, hogy az innovátorok egyes MEKH rendeletekben, ill. a villamosenergia-ellátási szabályzatokban foglalt előírásoknak eltéréssel feleljenek meg.
A MEKH még tavasszal tett közzé felhívást, melyben az energetikai piaci szereplők innovációs projektjeinek rövid bemutatását kérte, illetve arra is kíváncsi volt, hogy vannak-e esetleges jogszabályi akadályai a projektek megvalósíthatóságának.
Ságvári Pál elmondta, hogy a sikeresen működő tesztkörnyezet kialakításához a hivatal szakemberei nemcsak a nemzetközi példákat térképezték fel, hanem a valós – éles üzemi – környezetben történő tesztelésre alkalmas hazai projekteket, illetve projekt-terveket is meg kívánták ismerni.
A hivatal felhívására harminc innovációs javaslat érkezett. A témák között szerepeltek az energiaközösségek kialakításával kapcsolatos javaslatok, az erőművek hatékonyságnövelését célzó újítások, de ötleteket kaptunk az elektromobilitás, az okosmérés, az energiatárolás, a hidrogénfelhasználás és a rugalmassági szolgáltatások témaköreiben is – tette hozzá a MEKH elnökhelyettese.
Ságvári Pál elmondta, hogy a beérkezett innovációs projektjavaslatok többsége ugyan nem azonosított akadályozó MEKH rendeleti vagy szabályzati előírást, így a törvényben definiált szabályozási tesztkörnyezetben nem kezelhető, de a MEKH mindenképpen ezeket is figyelembe véve dolgozza ki a tesztkörnyezet részletszabályait tartalmazó rendeletét, amelynek kihirdetését követően nyilvános iparági fórumot tart.”
Forrás:
Harminc innovációs javaslat érkezett a szabályozási tesztkörnyezet kialakításához; Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH); 2022. szeptember 7.